15.05.2018 23:21 | Son Güncelleme:
AA

Başbakan Yıldırım: Cumhurbaşkanımız bu konuda duruşunu ortaya koydu

Başbakan Binali Yıldırım, Ankara'da teravih namazı sonrası açıklamalarda bulundu. Başbakan Yıldırım, İsrail'in Filistinlilere yönelik katliamına ilişkin Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın duruşunu ortaya koyduğunu belirtti.

Başbakan Yıldırım açıklamasında, "Küresel barışı korumakla görevli BM'nin bu kadar acze düştüğü, bu kadar çaresiz kaldığı başka bir olayda daha görülmemiştir." dedi.

Başbakan Binali Yıldırım, İsrail'in Gazze'de yaptığı  katliamla ilgili "Küresel barışı korumakla görevli Birleşmiş Milletlerin   bu  kadar acze düştüğü, bu kadar çaresiz kaldığı başka bir olayda daha  görülmemiştir." dedi. 

Yıldırım, teravih için Çankaya Köşkü'nden Hacı Bayram Camisi'ne geçti.

Ramazanın ilk teravih namazını burada kılan Yıldırım, gazetecilere  yaptığı açıklamada, ramazanın merhamet, rahmet, bereket, günah ve kötülüklerden  arınma ayı olduğunu söyledi.

Yıldırım, ramazanın milletin birliğine ve kardeşliğine vesile olmasını  diledi.

"Ramazana maalesef iyi bir başlangıç yapmadık. Ramazanı karşılarken  Filistin'de İsrail'in katliamıyla karşı karşıya kaldık." diyen Yıldırım, Amerikan  yönetiminin uluslararası hukuka, Birleşmiş Milletler (BM) kararlarına ve Filistin  haklı davasının gereklerine rağmen oldubittiyle büyükelçiliğini üç dinin merkezi  Kudüs'e taşıma kararının, Filistin-İsrail sorununda telafisi imkansız bir durum  ortaya çıkardığına dikkati çekti.

Yıldırım, Filistin'de yaşanan gelişmelere ilişkin şunları söyledi:

"Bir yanda İsrail-Amerika kutlama yaparken diğer yandan da İsrail  askerleri alçakça, hiçbir silahı, savunması olmayan gencecik, körpe insanları  katletmekten geri durmamıştır. 60'ın üzerinde şehit Filistinli kardeşimiz vardır.  Bütün şehitlere Allah'tan rahmet diliyorum. 3 binin üzerinde yaralı vardır. O  kadar alçakça bir tutum içerisine girmişlerdir ki yaralıları teslim almak,  tedavilerini yapmak için başlattığımız girişim de ne yazık ki sonuç  vermemektedir. Dünya daha ne kadar bu zulme, bu vahşete sessiz kalacaktır?  Aslında orada bu olaylar olurken ölenler masum Filistinli siviller değil,  insanlık ölmektedir."

İİT Olağanüstü Toplantısı

Türkiye'nin, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın her olayda olduğu  gibi bu konuda da Türkiye'ye yakışan duruşu ortaya koyduğunu dile getiren  Yıldırım, bütün İslam ülkelerini, 18 Mayıs Cuma günü yapılacak İslam İşbirliği  Teşkilatı (İİT) Olağanüstü Toplantısı'na davet ettiklerini söyledi.

İİT toplantısına değinen Yıldırım, "İnşallah bu toplantıdan  Filistinliler'in haklı davaları için çok güçlü bir mesaj çıkmış olacaktır. Orada  acıların sona ermesinin tek yolu vardır; İsrail'in, Filistin'in iki tane ayrı  müstakil devlet olarak, 1967'deki toprak bütünlüğünün sağlanması, coğrafi  birlikteliğinin sağlanması ile mümkün hale gelecektir." dedi.

Bugün Filistin Devleti'nin, üç parçaya bölündüğünü ve bir birleri  arasında irtibatın kesildiğini aktaran Yıldırım, artık bu insanlık vahşetinin bir  an önce durdurulması gerektiğini bildirdi.

"BM'nin bu kadar acze düştüğü başka bir olay görülmedi"

"Küresel barışı korumakta görevli olan BM'nin bu kadar acze düştüğü,  bu kadar çaresiz kaldığı başka bir olayda daha görülmemiştir." diyen Yıldırım,  şöyle devam etti:

"O yüzden uzun süreden beri BM'nin yapısının yeniden gözden  geçirilmesi, daimi üyelik, veto sisteminin mutlaka değiştirilmesi, 'dünya 5'ten  büyüktür' söyleminin bu olayda da ne kadar haklı olduğunu ortaya koymuştur.  Kuveyt'in girişimiyle BMGK davet edilmesine rağmen ABD bu toplantıyı bloke  etmiştir. BM, bugün bir araya gelip önemli kararlar almayacakta daha ne zaman  böyle sorumluluk üstlenecek. Bu da bütün dünyanın gözünde cereyan etmektedir.  Bugün hepimize düşen 1,5 milyarı aşan İslam dünyasının tek ses, tek yürek  olmasının sağlanmasıdır. Gün bu gündür, bunu başarma günüdür. Aksi halde bu ve  buna benzer acılar yaşanmaya devam edecektir."

İslam aleminin ramazan ayını tekrar kutlayan ve hayırlara vesile  olmasını dileyen Yıldırım, daha sonra cami avlusunda kendisini bekleyen  vatandaşları selamladı.

Başbakan Yıldırım, buradaki çocuklara oyuncak ve satranç takımı hediye  etti.

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Bilim, Sanayi  ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, BBP Genel Başkanı Mustafa Destici, TBMM Milli  Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu Başkanı Emrullah İşler, Ankara Valisi  Ercan Topaca, Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Tuna da teravih namazını Hacı  Bayram Camisi'nde kıldı.
 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0