12.10.2017 12:30 | Son Güncelleme:
AA

CHP'de başkan adayları ortaya çıkmaya başladı

Yerel seçimlere uzun  bir süre olmasına karşın CHP'de belediye başkan adaylarının konuşulduğu kulisler hareketlendi. Başkent için Mansur Yavaş, Fethi Yaşar ve Cengiz Topel Yıldırım ismi öne çıkarken,İstanbul için Akif Hamzaçebi, Engin Altay ve Gürsel Tekin isimleri öne çıkıyor.

Yerel seçimlere uzun bir süre olmasına  karşın CHP'de belediye başkan adaylarının konuşulduğu kulisler hareketlendi.

AA muhabirinin aldığı bilgilere göre, 2019 yılı Mart ayında yapılması  beklenen yerel seçimler için diğer partilerde olduğu gibi CHP'de de belediye  başkan adaylıkları için bazı isimler şimdiden ön plana çıkıyor.

Halk oylamasındaki sonuçları baz alarak her kesimden oy gelebilecek  adaylara yönelmeyi planlayan CHP'de amaç daha fazla belediyeyi kazanmak. CHP'de,  bu amaçla Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'na yakın isimlerden oluşan bir heyetin  bazı büyükşehirlerde kanaat önderleriyle görüşmeler yaptığı ve nabız yokladığı  biliniyor.

CHP'de, AK Parti'li bazı belediye başkanlarına ilişkin istifa  iddiaları gündemde tutularak, bu durumun oylara yansıma olasılıkları  hesaplanıyor.

CHP'nin başkent için öne çıkan ismi, önceki seçimde aday olan Mansur  Yavaş. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu'nun Yavaş'ı tercih edebileceği  belirtilirken, yine Ankara için konuşulan Yalova Milletvekili Muharrem İnce'nin  ise Bursa Büyükşehir Belediyesi için aday yapılabileceği belirtiliyor. İnce'nin  göçmen olması ve bu bölgede tanınmasının avantaj yaratabileceği düşünülüyor.

Ankara için öne çıkan diğer adayları ise Yenimahalle Belediye  Başkanlığı görevini yürüten Fethi Yaşar ile eski Ankaragücü Kulübü Başkanı ve  Genel Başkan Başdanışmanı Cengiz Topel Yıldırım.

 İlk açıklayan Hamzaçebi oldu

Diğer partilerde olduğu gibi CHP'de de İstanbul Büyükşehir Belediye  Başkanı adayının kim olacağı merak konusu.

Meclis Başkanvekili ve CHP İstanbul Milletvekili Akif Hamzaçebi, yerel  seçimlerde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığına aday olmak için çalışmalara  başladığını açıkladı.

CHP'de Grup Başkanvekili Engin Altay ile Gürsel Tekin isimleri de öne  çıkıyor. Geçtiğimiz seçimlerde aday gösterilen Mustafa Sarıgül'ün ise yeniden  Şişli'yi istediği belirtiliyor.

İzmir'de aday bolluğu

İzmir'de Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, Kamil Okyay Sındır,  Mustafa Balbay ve Tuncay Özkan da Büyükşehir Belediyesi başkan adaylığı konusunda  konuşulan isimler arasında.

Büyük çekişmenin yaşanacağı İzmir'de öne çıkan isim ise Soyer. 2009  yerel seçimlerinde Seferihisar Belediye Başkanı olan Soyer, ilçeyi "Cittaslow"  (yavaş kentler) arasına sokması ile Kılıçdaroğlu'nun dikkatini çekmeyi başardığı  konuşuluyor.-

Adana, Mersin ve Antalya

Adana için Seyhan Belediye Başkanı Zeydan Karalar'ın ismi kulislerde  konuşulurken, Aytaç Durak'ın görevinden alınmasından sonra 2010-2014 yılları  arası Adana Büyükşehir Belediyesi Başkanı olarak görev yapan Zihni Aldırmaz'da  öne çıkan bir diğer isim.

Antalya Büyükşehir için Muratpaşa Belediye Başkanı Ümit Uysal, Muğla  için mevcut başkan Osman Gürün ile Bodrum Belediye Başkanı Mehmet Kocadon,  Mersin'de eski Kültür Bakanlarından İstemihan Talay ile Çankaya İlçe Başkanı ve  eski hakem Selçuk Dereli kulislerin en çok konuşulan isimlerinden.

CHP kulislerinin tartışmasız en net isimleri ise Eskişehir Belediye  Başkanı Yılmaz Büyükerşen ile Aydın Büyükşehir Belediye Başkanı Özlem Çerçioğlu.  Genel Başkan Kılıçdaroğlu'na yakınlıkları ile tanınan ve takdirini kazanan iki  ismin tekrar aday gösterilmesine kesin gözüyle bakılıyor.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0