18.05.2017 17:00 | Son Güncelleme:

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Yeni atılım dönemi başlıyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan TÜSİAD Yüksek İstişare Toplantısına katıldı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Demokrasi ve ekonomide yeni atılım dönemi başlıyor. Türkiye 3 kat büyüdüyse, buradaki iş adamları 5 adamlarının işleri 5 kat büyüdü. Bugüne kadar sırrınız nedir diye soranlara 'istikrar ve güven' demişimdir" dedi.

Konuşmasında AB'ye de mesaj veren Erdoğan, "Bu kadar haince Türkiye'ye karşı karar alınması karşısında AB'ye halen "Ne olur bizi alın" mı diyeceğiz? AB ile sıkıntılı giden siyasi ilişkilerden farklı olarak Gümrük Birliğini güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz" diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TÜSİAD Yüksek İstişare Konseyi toplantısına katıldı. AB'den OHAL'e yerli otomobilden Rakka operasyonunu kadar birçok konuda kritik mesajlar veren Erdoğan'ın konuşmasının satır başları şöyle:

Bugüne kadar sırrınız nedir diye soranlara 'istikrar ve güven' demişimdir.2008 krizinde Türkiye ile ilgili 'Bizi teğet geçecek' demiştim. Birileri dalga geçti. Halbuki ben Türkiye'nin farkında olarak bunu söyledi. Son birkaç yılın ülkemiz için çok zorlu geçtiğini biliyorum. Çünkü içinde yaşıyorum bunun. 2008 küresel ekonomik krizine direnen Türkiye, 2013 yılından bu yana çok ciddi bir mücadele içinde kalmıştır. Türkiye terörle mücadele vermeye devam etmektedir.

Kimse bana, örneğin Gezi olaylarının amacının  Taksim'deki 3-5 ağaç olduğunu söyleyemez. Kimse bana, 17-25 Aralık operasyonunun  adaleti sağlamak, hukuku uygulamak için yapıldığını söyleyemez. Kimse bana,  bölücü terör örgütünün ve onun güdümündeki partinin başlattığı çukur eylemlerinin  masum amaçlar taşıdığını söyleyemez. Kimse bana, Suriye ve Irak'ta yaşanan  hadiselerin Türkiye'yi hedefleyen yönlerinin olmadığını öne süremez. Hele 15  Temmuz'un bu ülkeyi işgale ve milleti, bu milleti esir almaya yönelik bir ihanet  girişimi olmadığını öne süren varsa kusura bakmasın, onun aklından ve izanından  şüphe ederim. Bütün gerçekler ortada.

EN KÖTÜSÜ GERİDE KALDI...

Şundan emin olunuz en kötüsü geride kaldı. Bunca saldırıya rağmen ayakları üstünde dimdik duran Türkiye'nin önünde inşallah aydınlık bir gelecek vardır. İşte 16 Nisan bitti ve biz hemen yurt dışında kendimize pazarlar aramaya başladık. İşte Limak burada.. Kuveyt'te 4,5 milyar dolarlık temel atma törenini birlikte yaptık. Bu oluşturulan piyasanın nasıl elde edildiğinin alametidir. Arkasından Hindistan, Rusya, Çin ve ABD seyahatimiz oldu.

YENİ ATILIM DÖNEMİNİN HAZIRLIKLARINI YAPIYORUZ"

Durmadan koşarak, dünyadaki Türkiye'nin o  konumunu, yerini çok daha güçlü kılmanın gayreti içinde olacağız. Artık  Türkiye'de hiçbir şey eskisi gibi, bilhassa da son yıllarda yaşadığımız  sıkıntılarda olduğu gibi yürümeyecektir. Demokrasi ve ekonomide yeni bir atılım  döneminin hazırlıklarını yapıyoruz. Güçlü ve müreffeh Türkiye'nin inşası için  ihtiyacımız olan altyapıyı büyük ölçüde kurduk ve kuruyoruz. Çalışan, üreten,  yenilik peşinde olan, istihdam oluşturan girişimcilerimiz yeni dönemin en muteber  insanları olacaktır. TÜSİAD'ın da yeni Türkiye'nin inşasında üzerine düşen milli  ve yapıcı rolü oynayacağına inanıyorum. Ülke ve millet olarak büyüklüğümüzün farkında olmalıyız. Bu büyüklük elbette yapmamız gereken işlerin sorunların da büyük olduğu anlamına geliyor.

HER YIL 1 MİLYON YENİ İSTİHDAM ŞART!

Türkiye olarak her yıl 1 milyon yeni istihdam oluşturmak mecburiyetindeyiz. Gelişmeler 2017 ihracatının ortalamasının da yüzde 10'un altına düşmeyeceğini gösteriyor. Bu kapsamda ihracat desteklerini en üst seviyeye çıkardık.

Büyüme hızımızın artması için önlemler aldık. Cazibe merkezleri projesi ile yatırımların hızla sağlanmasını sağıyoruz. Öncelik verdiğimiz sektörlerde Türkiye'nin enerji ve teknoloji geleceğini garanti altına almaya çalışıyoruz. Öncelik verdiğimiz sektörlerde kendi devlerimizi ortaya çıkartacak olmasıdır. Enflasyonla mücadele bugün de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur. İşsizlik oranlarındaki artış son dönemin en üzücü gelişmesidir.

KENDİ DEVLERİMİZİ ORTAYA ÇIKARMALIYIZ

Öncelik verdiğimiz sektörlerde kendi devlerimizi ortaya çıkartacak olmasıdır. Enflasyonla mücadele bugün de üzerinde hassasiyetle durduğumuz bir konudur. İşsizlik oranlarındaki artış son dönemin en üzücü gelişmesidir.

"İLK FIRSATTA 81 İLİN VALİSİNE SORACAĞIM"

Biliyorsunuz TOBB'da istihdam seferberliği başlatmıştım ve ilk fırsatta 81 ilimizin valisine verilen sözlerin ne kadar yerine getirildiğini soracağım.Mali disiplinden taviz veremeyiz. Şahsen en çok önem verdiğim hususlardan biri de özel sektörün finansmana kolaylıkla erişiminin sağlanmasıdır. Malesef bu konuda bankalarla anlaşamıyoruz.

Türkiye'yi ayağa kaldıracak olan finans sektörünün ihracat odaklı yatırımların büyütülmesidir. Sizlerin de desteğiyle bu konuda ortak bir aklın devreye gireceğini düşünüyorum.

AB'YE SERT MESAJ 

Bazı gerçekleri siz gözlemliyorsunuz ama biz yaşıyoruz. Yani AB dediğimiz zaman, AB Türkiye'ye kapısını açmış da Türkiye içeri mi girmemiş. 1963-2017.. 54 yıldır bu ülkeyi atfedersiniz kapısında süründüren bir AB var. Türkiye'nin günahı nede almıyorsunuz? Alınan ülkelerin hiçbirisi bizden daha iyi değil. Buyrun Bulgaristan, Yunanistan... Yunanistan'ın 400 milyar Avro borcu var ama onu el bebek gül bebek ayakta tutmaya çalışıyorlar.Ama Türkiye'ye en son referandum sürecinde yaptıklarını gördünüz. Biz kapıkulu değiliz, bizim onurumuz ve haysiyetimiz var. Eğer bizi alacaklarsa eyvallah girelim ama gerçekler ortada.15 faslı, 35 fasla çıkardılar. Aç kapa yapılıyordu fasıllarda, bizim kabul edildiğimiz bir faslın ardından aç kapa faslı kaldırdılar. Bu kadar haince Türkiye karşıtı bir karar alınması karşısında biz ne yapacaktık. Hala bunlara yalvarıp ne olur bizi alın mı diyecektik?AB ile sıkıntılı giden siyasi ilişkilerden farklı olarak Gümrük Birliğini güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz..

AB KONSEYİNİN KARARINA SERT TEPKİ: HAİNCE

İşte  en son konseyin aldığı karar, yani bu kararı alıyorsun da ne olacak? Bu kararın  bir kıymeti harbiyesi mi var? Bu kadar haince Türkiye'ye karşı karar alınması karşısında AB'ye halen "Ne olur bizi alın" mı diyeceğiz.

BEN BU MİLLETİN  ŞEREFİNİ AYAKLAR ALTINA ALDIRMAM"

Fransa'nın bir Dışişleri Bakanı, 'Boşuna çabalıyorsunuz sizi almayacaklar' dedi. Fasıllarla ilgili elimizden gelen tüm gayretleri gösteriyoruz. Türkiye Cumhuriyet'inin Cumhurbaşkanı'na saldıracaksınız, Bakanlarıma izin vermeyeceksiniz, biz hala ne olur bizi alın... Arkadaşlar kusura bakmayın... Herhalde sizi kapınızda bekleten bir muhatabınızla bir yere kadar beklersiniz. Ben bu milletin izzetini şerefini ayaklar altına aldırmam. Geleceğin Türkiye'sini bugünden daha güzel yapmanın yolu reformdan geçiyor. Türkiye bugün yüksek teknolojide söz sahibi olmanın savaşını veriyor. Mesafe alıyoruz, dün hayal edemediğimiz projeleri bugün hizmete alıyoruz.

EĞER BU SALONDAN BİR BABAYİĞİT ÇIKARAMIYORSAK...

Türkiye bugün yüksek teknolojide söz sahibi olmanın savaşını veriyor. Mesafe alıyoruz, dün hayal edemediğimiz projeleri bugün hizmete alıyoruz. Bundan sonra bizim dünya çapında bilinen markalara ihtiyacımız var. Siyasi irade olarak iş adamlarımızın arkasında olduğumuzu ifade ediyoruz. Buna rağmen yerli otomobilde istenilen düzeyde olmamamız üzücü. TÜSİAD üyelerinden bu konuda cesaretli bir adım bekliyorum ve bunu TÜSİAD üyeleri yapar. Eğer bu salondan bir babayiğit çıkaramıyorsak dükkanı kapatıp gitmemiz lazım.

TARİHİ İPEK YOLU PROJESİ'NE VURGU 

Çin yol ve kuşak projesini boşuna başlatmıyor. Trilyonlarca dolar yatıyor. Türkiye, orta koridor dediğimiz yerde yerini almış durumda.Biz Avrupa ülkeleri diyeceğiz ama Asya ülkeleri sıradan ülkeler değil. Nüfusu masaya yatırdığınızda gelecek orada yatıyor.

'AĞRIYACAK BAŞIMIZ KALMAZ'

Dünyada yeni bir düzen kuruluyor. Aman bizim başımız ağrımasın dersek, ağrıyacak başımız kalmaz.Masada olmazsanız menüde olacağınızı biliyoruz.

ABD'YE RAKKA OPERASYONU MESAJI

Türkiye'nin payına düşenleri Sevr belgesinden çok iyi biliyoruz. Bizi bu topraklardan kazımak isteyenleri terör örgütleri bizi coğrafyamızdan kazımak isteyenlere bir cevap vermek durumundayız. Malesef sözün bittiği yerdeyiz. Bu çerçevede atılacak tüm adımlar Türkiye'yi zayıflatmayacaktır, adeta güçlendirecektir. Bizi siyasi kaos ve tehditleriyle oyalayanların asıl gayesinin bölgede fiili bir eylemde bulunmalarıdır. Biz Gaziantep'de DEAŞ saldırısı olana kadar hep sabrettik. Orada kadınlar çocuklar öldürüldükten sonra DEAŞ'ı sildik süpürdük. Dabık denilen onların kutsal beldesine indik. Orada da kalmadık El-Bab'a kadar indik. Orada ne işiniz var dediler ama biz oradan da DEAŞ'ı attık. Münbiç'e yöneldik orasını kuşatma altına aldık. Şimdi Rakka meselesi var baktık ki Amerika Rakka meselesinde çok hassas. Biz dedik ki madem siz yapacaksınız o zaman biz yer almayız dedik. Eğer bu terör örgütleri ülkemize karşı herhangi bir tehdit oluşturursa angajman kuralları gereği gereğini uygularız.Fırat Kalkanı benzeri operasyonları gerçekleştirmekten çekinmeyeceğiz

OHAL AÇIKLAMASI 

OHAL, sanayicilerimizin işadamlarımızın neyini engelledi? Eğer OHAL engelliyorsa oturur konuşuruz ama böyle bir şey yok. OHAL konusundaki endişelerinizi anlamakta güçlük çekiyorum. Bakınız Fransa olağanüstü hal ilan etti, 15 tane terörist ortaya çıktı ve orada OHAL ilan edildi. Ama bizde ülkemizin yıkılmasına milletimizin yıkılmasına yönelik bir operasyon yapılıyor biz hala diyoruz ki OHAL'i kaldıralım. Herkes huzura refaha kavuşana kadar biz OHAL'i kaldıramayız. Dağlarda hala istemediğiniz kadar mühimmatlar var. Bütün bunlar ortada. Bakanlığımız güvenlik güçlerimiz her türlü mücadeleyi veriyor. Biz şu anda OHAL'i ülkemizde her şey sağlıklı yürüsün diye kaldırmıyoruz. İşadamlarımızın işlerinde bir engelleme varsa bunu konuşuruz. Geçmişte yaşananları biliyorsunuz artık Güneydoğu'daki vatandaşım gece dışarı çıkabiliyor.

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0