Geri Dön

Ukrayna krizine çözüm bulunamıyor

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, Ukrayna krizinin  çözümü için Minsk Anlaşması'nın uygulanması ile bağlantılı tüm sorunları  çözemediklerini bildirdi.

Ukrayna krizine çözüm bulunamıyor

Lavrov, Rus TASS haber ajansına, Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen Normandiya Dörtlüsü Dışişleri Bakanları toplantısının ardından açıklamalarda bulundu.

Ukrayna'nın doğusunda durumun normalleşmesi için güvenlik konusunda somut olarak atılacak adımların toplantıda tartışıldığını aktaran Lavrov, "Tabii ki, Ukrayna krizinin çözümü konusunda Minsk anlaşmalarının uygulanması ile bağlantılı tüm sorunları çözemedik. Ama bence toplantı çok yararlı oldu." dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü'nün Donbas'a konuşlanması meselesinin görüşmede ele alındığını belirten Lavrov, bölgede çalışan Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatı (AGİT) gözlemcilerinin BM tarafından korunmasını sağlayan tekliflerini Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'ne (BMGK) geçen yıl ilettiklerini hatırlattı.

Rusya'nın bu yöndeki pozisyonunun açık olduğunu vurgulayan Lavrov, Ukrayna'nın ABD'nin önerdiği Minsk Anlaşması'nı ihlal eden seçenek hususunda ısrarlı olduğunu ifade etti.

Lavrov, toplantıda Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ve Ukrayna Devlet Başkanı Petro Poroşenko'nun son yaptığı telefon görüşmesinde ele aldığı 'tutukluların serbest bırakılması' konusunda da görüşüldüğünü bildirdi.

Ukrayna'da 2014'de Rus yanlısı yönetime karşı Batı yanlısı yönetimin iktidara gelmesinin ardından Rusya, Kırım'ı yasa dışı ilhak etmiş ve Ukrayna'nın doğusundaki Rus nüfusunun yoğun olduğu Donetsk ve Luhansk bölgesinde isyancılar yönetime karşı mücadele başlatmıştı. Krizi çözmek amacıyla yapılan müzakereler sonucunda ateşkesin sağlanması, ağır ve hafif silahların bırakılması ve esirlerin serbest bırakılmasını öngören Minsk Anlaşması yapılmış, ancak yapılan ihlaller sonucu bir türlü ateşkes sağlanamamıştı.

Ukrayna krizine çözüm bulunamıyor


'Ukrayna krizini çözmek için çok çalışmaya ihtiyaç var'

Ukrayna Dışişleri Bakanı Pavlo Klimkin, Ukrayna krizinin çözülmesi için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğunu söyledi.

Klimkin, Unian haber ajansının haberine göre, Almanya’nın başkenti Berlin’de yapılan Normandiya Dörtlüsü Dışişleri Bakanları Toplantısı'nın ardından açıklamalarda bulundu.

Uzun bir süre sonra yapılan Normandiya Formatı toplantısının pek çok konunun ele alındığı gerçek bir tartışma niteliği taşıdığını belirten Klimkin, toplantıda siyasi tutukluların ve esirlerin durumunun da ele alındığına dikkati çekti.

Klimkin, “Siyasi tutukluların ve esirlerin serbest bırakılması Normandiya Formatı'nda ilk defa tartışıldı.” dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Barış Gücü’nün Ukrayna’nın doğusuna konuşlandırılması meselesinin de ilk kez bu toplantıda görüşüldüğünü aktaran Klimkin, tarafların pozisyonlarındaki farklılıkların net olarak ortaya konulduğunu belirtti.

Klimkin, “Sonuç olarak, daha fazla tartışmaya ihtiyacımız var, bunları yürütmeye Alman ve Fransız dostlarımızla odaklanacağız. Normandiya Formatı’nda dışişleri bakanları ortak çalışmayı sürdürmeyi kabul etti ancak bir anlaşmaya varma konusunda daha fazla çalışmak için sözleştik.” ifadelerini kullandı.

Ukrayna'da 2014'de Rus yanlısı yönetime karşı Batı yanlısı yönetimin iktidara gelmesinin ardından Rusya, Kırım'ı yasa dışı ilhak etmiş ve Ukrayna'nın doğusundaki Rus nüfusunun yoğun olduğu Donetsk ve Luhansk bölgesinde isyancılar yönetime karşı mücadele başlatmıştı. Krizi çözmek amacıyla yapılan müzakereler sonucunda ateşkesin sağlanması, ağır ve hafif silahların bırakılması ve esirlerin serbest bırakılmasını öngören Minsk Anlaşması yapılmış ancak yapılan ihlaller sonucu bir türlü ateşkes sağlanamamıştı.

Vurulmuş halde hastaneye bırakılan kişi öldüKaraman’da av tüfeğiyle vurulduktan sonra hastaneye bir otomobille getirilerek bırakılan kişi, hayatını kaybetti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber