Amerika, çipura ve levreğe doyacak

Amerika pazarında hızla büyüyen Türk su ürünleri şirketleri, Atlas Okyanusu’nda balık çiftliği yatırımlarına başladı. 5 milyon dolarlık yatırımla Dominik Cumhuriyeti’nde çiftlik kuruldu

Amerika, çipura ve levreğe doyacak

Deniz ve havayoluyla girdiği Amerika pazarında hızla büyüyen Türk su ürünleri şirketleri, Atlas Okyanusu’nda balık çiftliği yatırımlarına başladı. Türkiye çipura ve levrek ihracatının önemli bölümünü yapan firma, Kuzey ve Güney Amerika pazarlarına çipura ve levrek satışını artırmak için Dominik Cumhuriyeti kıyılarında balık çiftliği kurdu. Muğla’nın Milas ilçesinde büyütülen yaklaşık 1 milyon çipura ve levrek yavrusu, başkent Santa Domingo açıklarındaki balık çiftliğine özel bir lojistik organizasyonuyla taşındı. Oksijen tüpleriyle desteklenen özel plastik kutuların içinde Milas’tan karayoluyla İzmir Adnan Menderes Havalimanı’na, oradan da havayoluyla Santo Domingo’ya yolculuk eden yavrular, bu ülkede kurulan kara tesislerinde 15 gram olana kadar büyütüldü. Daha sonra Karayip Denizi’nde kurulan kafeslere alınan yavrular, 1 yıllık büyütme işlemi sonrası ABD, Brezilya, Arjantin ve Kanada gibi pazarlarda satışa sunulacak.

‘Bölgenin tek tesisi’

Firmanın Kuluçkahaneler ve Yurt Dışı Yatırımlar Müdürü Serkan Ilgaz, ilk yurtdışı tesislerini 3 yıl önce Arnavutluk’ta alabalık çiftliğiyle açtıklarını, yakın zamanda Moritanya’da balık unu fabrikasını da devreye soktuklarını belirtti. Son olarak Amerika pazarı için Atlas Okyanusu’nun diğer ucunda balık çiftliği kurmaya karar verdiklerini ifade etti. Bölgede yatırıma en uygun ülke olarak gözüken Dominik Cumhuriyeti’nde beş milyon dolar yatırımla kurdukları 36 dönümlük çiftliğin o bölgenin tek balık üretim tesisi olduğuna işaret eden Ilgaz, şu bilgileri verdi:

“Burayı bir basamak olarak kullanıp kuzey ve güney Amerika pazarlarına daha çok girmek istiyoruz. Bu yıl pilot ölçekli olarak yaklaşık bin tonluk üretimle başlayacağız. Beş yıllık süreçte 100 milyon dolara kadar çıkacak bir yatırım planımız var. Önümüzdeki süreç için 20 bin tonluk üretim hedefimiz, 200 milyon dolarlık satış hedefimiz var.”

İstanbul'da film gibi kovalamacaBeylikdüzü’nde motosikletli polis ekibi, yüklü miktarda uyuşturucu madde taşıyan arabayı aksiyon filmlerini aratmayan operasyonla yakaladı. Polis ekiplerinin “dur ihtarına” uymayıp kaçan şüpheli, lastiklerine ateş açılarak durdurulurken, yaşanan kovalamaca anı ise güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.
İletişim Başkanı Fahrettin Altun'dan Amerikalılara FETÖ uyarısıCumhurbaşkanlığı İletişim Başkanı Fahrettin Altun, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) ABD kamuoyu için oluşturduğu tehlikeye işaret etti.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber