Geri Dön

Çağlayan: Bu sefer doğru yaptı

Merkez Bankası’nın şu andaki reflekslerini doğru bulduğunu açıklayan Ekonomi bakanı Zafer Çağlayan, "Her zaman kötülememi beklemeyin benden.'Doğruya doğru' deriz" dedi.

Çağlayan: Bu sefer doğru yaptı

Ekonomi Bakanı Zafer Çağlayan, Lüksemburg temaslarının ardından gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Çağlayan, geçen hafta AB’nin 26 ülkesinin ekonomi bakanı, bazı ülkelerin dışişleri bakanları ve ABD’de yeni seçilen muhatabıyla telefon diplomasisi başlattığını söyledi. Görüştüğü bakanlarla son olayları değerlendirdiğini ve birebir neler olduğunu aktardığını bildiren Çağlayan, şu ana kadar 11 ülkenin bakanıyla görüştüğünü anlattı.

"Türkiye yanlış yapıyor" demediler

Bu temasları birkaç gün içinde bitireceğini anlatan Çağlayan, şöyle konuştu: “Türkiye’nin şu andaki ekonomik yapısını, durumunu, son olayların onlar tarafından nasıl göründüğünü ve olayların ne olduğunu 5-10 dakikada özetliyorum. Şu ana kadar hiçbir bakanın bana, ‘Türkiye bu konuda yanlış yapıyor, Türkiye bu konuda antidemokratik davranıyor, biz Türkiye’yi farklı görüyoruz’ şeklinde hiçbir ifadeleri olmadı. Bilakis hepsinin ortak söylemi gibi ‘Biz Türkiye’nin son 10,5 yılda göstermiş olduğu ekonomik başarıyı hakikaten memnuniyetle izliyoruz, kat ettiğiniz mesafeyi heyecanla izliyoruz, Avrupa ekonomisinin bu kadar geriye gitmiş olduğu bir ortamda Türkiye son derece başarılı çalışmalar yapıyor, son derece stabil yapıya sahipsiniz’ diyorlar. Bunların hiçbiri benim cümlelerim değil. Türkiye’nin demokratik açılımlarının son derece başarılı olduğunu, Türkiye’nin ne kadar önemli bir yapıya sahip olduğunu bu bakan arkadaşlarımızın hepsi söylüyor.”

Yanlış algıya karşıya doğruyu göstermeye çalıştıklarını anlatan Çağlayan, “Kendimizi ispatlama gibi bir arayışımız yok. Öyle bir derdimiz yok Allah’a şükür. Onu zaten yabancı yatırımcılardan, piyasalardan görüyoruz” dedi.

İş dünyasındaki muhataplarıyla da temasa geçtiğini belirten Çağlayan, bütün meselenin dezenformasyonun önüne geçmek olduğunu vurguladı. Dezenformasyonları dışarından görenlerin bunları gerçek sandığını dile getiren Çağlayan, yaptıkları temaslarda bunları konuştuklarını kaydetti.

Çağlayan, KOBİ’ler ve girişim sermayesi oluşturma konusunda Avrupa Yatırım Fonu’yla çalışmaya karar verdiklerini belirterek, “Yurt dışından alınan fonlar, Hazine, TOBB, özel şirketler, bankaların katılımıyla bir fonlar fonu oluşturulacak. Bu fon KOBİ’lere, girişimcilere sermaye desteği verecek. Bu bugüne kadar olmayan bir şeydi ve şimdi hacmi büyütüyoruz” dedi.

Bu sefer doğru yaptı

Döviz fiyatları ve ihracata yansıması konusunda, “Dövizin yükselmesinin ihracatımıza çok ciddi katkı verdiğini düşünenlerden değilim. Bir etkisi var ama etkisi sınırlı. Şu anda parite maalesef 1,30. Düşük bir parite. Bizim gerçek performansımızı göstermekten uzak” dedi.

Merkez Bankası başta olmak üzere ilgili kurumların gelişmelere karşı görevlerinin başında olduğunu vurgulayan Çağlayan, Merkez Bankası Başkanı Erdem Başçı ile görüştüklerini ve çeşitli konuları değerlendirdiklerini belirtti. Merkez Bankası'nın politikalarına yönelik geçmişteki eleştirilerinin hatırlatılması üzerine Çağlayan, “Merkez Bankası’nın şu andaki reflekslerini doğru buluyorum. Her zaman kötülememi beklemeyin benden. 'Doğruya doğru' deriz” ifadesini kullandı. Ekonomi Bakanı Çağlayan, “Başkanı tebrik ettiniz mi” şeklindeki soruya, “Bayram değil seyran değil, niye tebrik edeyim. Kendisiyle son gelişmelere ilişkin fikir alışverişinde bulunduk” diye konuştu.

Eşi ile kayınvalidesini silahla vurarak yaraladıİstanbul Kadıköy'de, cezaevinden yeni çıktığı öğrenilen bir kişi, sokak üzerinde eşi ile kayınvalidesini silahla vurarak yaraladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber