Zafer Çağlayan

Zafer Çağlayan

Türk siyasetçi. Kürt kökenli olan Çağlayan'ın ailesi önce İzmit'e oradan da Ankara'ya göç etti. 1980 yılında Gazi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi, Makine Mühendisliği bölümünden mezun oldu ve Alüminyum Yapı Sistemleri sektörüne adım attı. 1987 yılındaki Ankara Sanayi Odası seçimlerinde, en genç sanayici olarak, 30 yaşında, Oda Meclisi Üyeliği’ne seçildi. 1989 yılında ASO Yönetim Kuruluna, 1991 yılında ise Yönetim Kurulu Başkan Vekilliğine seçilmiştir. 1995 yılında yapılan Ankara Sanayi Odası seçimlerinde en genç ASO başkanı olarak, Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi ve bu görevi 2007 yılına kadar devam ettirerek, en uzun süre başkanlık yapan, isim olmuştur. Zafer Çağlayan, Kasım 1995 tarihinde yapılan seçimlerde en genç ASO Başkanı olarak Ankara Sanayi Odası (ASO) Yönetim Kurulu Başkanlığı’na seçildi. ASO’nun en uzun süre görev yapan başkanı olarak 2007 yılına kadar bu görevini sürdürmüştür. Zafer Çağlayan ASO yönetiminde yer aldığı zamanda, Ankara Organize Sanayi Bölgesi'nin oluşumunda ve bu günlere gelmesinde önemli rol oynamış, başkanlığı zamanında Ankara sanayisine önemli katkılarda bulunmuştur. Başkanlığı sırasında Ankara Sanayi Odası 1997 yılında KOBİ’lerle ilgili çalışmalarından dolayı “En Başarılı Kuruluş” seçilmiştir. 1999 yılında yaşanan Ağustos depremi sonrası, Bedelli askerlik ve Deprem Tahvili önerilerini gündeme getirmiştir. Devlet bu çalışmalardan ötürü 1 milyar Alman Markı gelir elde etmiştir. Zafer Çağlayan'ın ASO Başkanlığı sırasında devlete fayda sağlayan diğer çalışmaları; Kamu Arazilerinin ve Milletvekili Lojmanlarının Satışı, KOBİ'ler için geliştirdiği Anadolu Yaklaşımı Projesi ve Bölgesel Asgari Ücret uygulamasıdır. Zafer Çağlayan, 1996 - 1998, 2002 - 2005 ve 2005 - 2007 yılları arasında Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkan Yardımcısı olarak da görev yapmıştır. Zafer Çağlayan ayrıca, TOBB Ekonomi Teknoloji Üniversitesi ile TEPAV Türkiye Ekonomi Araştırma Vakfı Mütevelli Heyet Üyesidir. İngilizce bilen Zafer Çağlayan, evli ve iki çocuk babasıdır. 17 Aralık 2013'te, oğlu Salih Kağan Çağlayan İstanbul Başsavcılığı tarafindan yolsuzluk operasyonu dolayısıyla gözaltına alınmıştır. 22 Temmuz 2007'de Adalet ve Kalkınma Partisi'nden Ankara milletvekili seçildi. T.C. 60. Hükümet'te Sanayi ve Ticaret Bakanlığı ardından da Dış Ticaretten Sorumlu Devlet Bakanlığı görevlerini yürüttü. 24. Dönem Mersin Milletvekili olarak TBMM'ye tekrar girmiş ve T.C.'nin ilk Ekonomi Bakanı olmuştur. 25 Aralık 2013 tarihi itibariyle, adının da karıştığı yolsuzluk operasyonu dolayısıyla Ekonomi Bakanlığı görevinden istifa etmiştir.

Zafer Çağlayan

haber başlıkları altta listelenmiştir. Son dakika haberleri de dahil olmak üzere şu ana kadar eklenen toplam 2.968 zafer caglayan haberi bulunmuştur.
Son dakika... MİT kumpası davasında karar çıktı! Ceza yağdı
Son dakika... MİT kumpası davasında karar çıktı! Ceza yağdıGelen son dakika haberine göre; Fetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ), "Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti'ne karşı açıktan giriştiği ilk operasyon" olarak tanımlanan ve MİT Başkanı Hakan Fidan'ın da aralarında bulunduğu bazı kamu görevlilerinin ifadeye çağrıldığı 7 Şubat 2012'deki "MİT kumpası"na ilişkin 8'i tutuklu 18 sanığın yargılandığı dava karara bağlandı.
3.03.2021Gündem
Son dakika: 17 Aralık kumpas davasında karar!
Son dakika: 17 Aralık kumpas davasında karar!Son dakika haberi... 17 Aralık kumpas davasında son dakika gelişmesi yaşandı. Davada karar çıktı. 15'i ağır müebbet olmak üzere 61 sanığa verilen cezaların tamamı onandı.
11.06.2020Gündem
Atilla davasında savcının temyiz hakkı yoktur
Atilla davasında savcının temyiz hakkı yokturHakan Atilla davasında verilen kararı değerlendiren Toygar, “Yargıç Berman beklenenin oldukça altında bir cezaya hükmetti. Ceza davalarında savcılık makamanın temyiz hakkı bulunmamaktadır” dedi
18.05.2018Gündem
‘TBMM’de hesaplaşacağız’
‘TBMM’de hesaplaşacağız’CHP Grup Başkanvekili Engin Altay, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında gündeme ilişkin açıklamalarda bulundu.
14.12.2017Siyaset
Çağlayan’ın TUSKON davasına katılma talebi reddedildi
Çağlayan’ın TUSKON davasına katılma talebi reddedildiFETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına yönelik kapatılan Türkiye İşadamları ve Sanayiciler Konfederasyonu (TUSKON) ve üye şirketlerine yönelik 21’i tutuklu 86 sanık hakkında açılan davanın 10. duruşması görüldü.
7.12.2017Gündem
FETÖ'nün iş dünyası yapılanması davasında ara karar!
FETÖ'nün iş dünyası yapılanması davasında ara karar!Mahkeme heyeti, işadamı Murad Abdurrahman Baltacı'nın tahliyesine karar verdi. Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de aralarında bulunduğu 20 tutuklu sanığın ise tutukluluk halinin devamına karar verildi.Maliye Bakanlığı ve Ekonomi Bakanlığı ile Eski Bakanlardan Zafer Çağlayan'ın davaya katılma talebi ise reddedildi.
7.12.2017Gündem
Eski Bakan Zafer Çağlayan TUSKON davasına katılma talebinde bulundu
Eski Bakan Zafer Çağlayan TUSKON davasına katılma talebinde bulunduFetullahçı Terör Örgütü'nün (FETÖ) "iş dünyası  yapılanmasına" yönelik soruşturma kapsamında haklarında dava açılan FETÖ elebaşı  Fetullah Gülen, kapatılan TUSKON’un başkanı Rızanur Meral ve genel sekreteri  Mustafa Muhammet Günay ile Ömer Faruk Kavurmacı ve Faruk Güllü'nün de aralarında  bulunduğu 21’i tutuklu 86 sanığın yargılandığı davanın 10. duruşması başladı.
7.12.2017Gündem
"Erdoğan’ı suçla seni kurtaralım"
"Erdoğan’ı suçla seni kurtaralım"FETÖ’nün kirli işlerini yürüten ve “her taşın altından çıkan avukat” olarak bilinen H. İbrahim Koca, 17-25 Aralık’ta tutuklanan Zarrab’a açıkça, “Erdoğan’ı ‘1 Numara’ olarak göster, Zafer Çağlayan’ı ‘rüşvetçi’ diye suçla, seni kurtaralım” teklifi yaptı. Ancak olay basına yansıyınca başarılı olamadı. Senaryo bu sefer ABD’de sahneye konuldu. FETÖ’nün teklifinin aynısını Amerikalı savcılar da Zarrab’a yapmaya başladı.
5.12.2017Gündem
"Erdoğan’ı suçla seni kurtaralım"
"Erdoğan’ı suçla seni kurtaralım"FETÖ’nün kirli işlerini yürüten ve “her taşın altından çıkan avukat” olarak bilinen H. İbrahim Koca, 17-25 Aralık’ta tutuklanan Zarrab’a açıkça, “Erdoğan’ı ‘1 Numara’ olarak göster, Zafer Çağlayan’ı ‘rüşvetçi’ diye suçla, seni kurtaralım” teklifi yaptı. Ancak olay basına yansıyınca başarılı olamadı. Senaryo bu sefer ABD’de sahneye konuldu. FETÖ’nün teklifinin aynısını Amerikalı savcılar da Zarrab’a yapmaya başladı.
5.12.2017Gündem
‘Sarraf, çapraz sorguda test edilir’
‘Sarraf, çapraz sorguda test edilir’New York Barosu’na kayıtlı avukat Toygar’a göre Sarraf’ın anlattıklarının doğruluğu çapraz sorguda test edilecek. Ayrıca davada üçüncü kişiler hakkında her zaman ek iddianame ile soruşturma genişletilebilir
2.12.2017Gündem
AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı: Amaç spekülasyon yapmak
AK Parti Grup Başkanvekili Bostancı: Amaç spekülasyon yapmakAK Parti Grup Başkanvekili Naci Bostancı, CHP Genel  Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun iddialarına ilişkin, "Parti gruplarında elde kağıt  sallayarak 'iddia da bu, ispat da bu' denilip buradan siyasi sonuç beklemek kabul  edilebilir bir tavır değil. Hukuken iddiaların ispat yeri CHP Grubu değildir."  dedi.
30.11.2017Siyaset
O savcılar için kırmızı bülten talebi
O savcılar için kırmızı bülten talebi17 Aralık soruşturmasında usulsüzlük yaptıkları gerekçesiyle yargılanan firari eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında kırmızı bülten çıkarılması için İnterpol’e yazı yazılmasına karar verildi...
27.11.2017Gündem
Son dakika: 17 Aralık soruşturmasına flaş gelişme! Kırmızı bülten çıkarıldı
Son dakika: 17 Aralık soruşturmasına flaş gelişme! Kırmızı bülten çıkarıldıFetullahçı Terör Örgütü/Paralel Devlet Yapılanması  (FETÖ/PDY) tarafından 17 Aralık soruşturmasında usulsüzlükler yapıldığı  gerekçesiyle eski savcılar Zekeriya Öz, Celal Kara ve Mehmet Yüzgeç hakkında  açılan ve Yargıtay 16. Ceza Dairesinde görülen davada, firari sanıklar hakkında  kırmızı bülten çıkarılmasına karar verildi.
27.11.2017Gündem
Son dakika: Zarrab davasında flaş gelişme! Bugün saat 16.00'da...
Son dakika: Zarrab davasında flaş gelişme! Bugün saat 16.00'da...Reza Zarrab davası bugün yeni bir döneme girecek. New York’ta tutuklu olarak yargılanan ve hakkındaki iddianameyi hazırlayan New York Güney Bölgesi Başsavcılığı ile işbirliği yaparak itirafçı olmayı kabul ettiği öne sürülen, İran asıllı işadamı Reza Zarrab davasında jüri seçimi bugün başlayacak.
27.11.2017Gündem
‘Elim kırılsaydı da  alkışlamasaydım’
‘Elim kırılsaydı da alkışlamasaydım’FETÖ’nün iş dünyası yapılanmasına yönelik davada savunma yapan TUSKON Yönetim Kurulu üyesi Yüksel Nalbant, ‘Elim kırılsaydı da Rıza Nur Meral’in konuşmasını alkışlamasaydım’ dedi.
25.10.2017Gündem
FETÖ'den haklarında dava açılan 86 iş adamı hakim karşısına çıkıyor
FETÖ'den haklarında dava açılan 86 iş adamı hakim karşısına çıkıyorEski İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş'ın damadı Ömer Faruk Kavurmacı'nın da aralarında bulunduğu 31'i tutuklu 86 iş adamı yarın hakim karşısına çıkacak. Davanın firari sanıkları FETÖ elebaşı Fetullah Gülen, TUSKON Başkanı Rızanur Meral, TUSKON Genel Sekreteri Mustafa Muhammet Günay’ın 3’er kez ağırlaştırılmış müebbet hapsi isteniyor
22.10.2017Gündem
Hassasiyetimizi 22’sinde görecek
Hassasiyetimizi 22’sinde görecekCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, IKBY’de referandum tartışmalarına ilişkin, “Bunu akıl tutulmasından öte bir şey olarak görüyorum. MGK toplantısını 22 Eylül’e çektik. Bu konudaki hassasiyetimizin ne denli ileride olduğunu toplantıdan sonra çok daha net görecektir” dedi
16.09.2017Siyaset
ABD’li Sözcünün  kılavuzu karga
ABD’li Sözcünün kılavuzu kargaBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, dün Anadolu Ajansı  Editör Masası’na konuk oldu ve soruları yanıtladı.
14.09.2017Siyaset
‘Sessiz kalmayız’
‘Sessiz kalmayız’Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, Kuzey Irak’ta Kerkük’ün referandum bölgesine dahil edilmesine tepki göstererek, “Buna sessiz kalmayacağımızı ifade etmek isterim” dedi.
14.09.2017Siyaset
AK Parti'li Eker: Cenazeye yapılan bu yakışıksız şeyi doğru bulmuyorum
AK Parti'li Eker: Cenazeye yapılan bu yakışıksız şeyi doğru bulmuyorumAK Parti Genel Başkan Yardımcısı Mehdi Eker, Kocaeli'de tutuklu bulunan HDP Eş Genel Başkan Yardımcısı Aysel Tuğluk'un annesinin cenaze töreninde yaşanan gerginlikle ilgili "Cenaze bizim örfümüzde, inancımızda, değerlerimizde muhteremdir. Saygı gösterilmesi gerekiyor cenazeye. Bu manada, bir cenazeye yapılan bu tür yakışıksız şeylere katılmadığımı, hoş görmediğimi, doğru bulmadığımı ifade ediyorum. Bu, yanlış. Bu tür olayların, bir daha tekrarlanmamasını diliyorum" dedi.
14.09.2017Siyaset
Cumhurbaşkanlığı'ndan Kuzey Irak'taki referandum kararına sert tepki: Vazgeçin...
Cumhurbaşkanlığı'ndan Kuzey Irak'taki referandum kararına sert tepki: Vazgeçin...Cumhurbaşkanlığı Sözcüsü İbrahim Kalın, "Erbil'in bu yanlış karardan bir an önce dönmesini bekliyoruz. Kerkükle ilgili gelişmelere sessiz kalmayız" dedi. HDP'li Aysel Tuğluk'un annesinin cenazesinde yaşanan olayla ilgili yaptığı açıklamada ise Kalın, "Gayri insani tutumu kabullenmek mümkün değildir.Kınıyoruz" dedi.Kalın, Trump ile Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın New York'ta görüşeceğini de açıkladı.
14.09.2017Siyaset
Başbakan Yardımcısı Bozdağ: ABD istihbaratında dahi bu kadar bilgi olamaz
Başbakan Yardımcısı Bozdağ: ABD istihbaratında dahi bu kadar bilgi olamazBaşbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, eski Bakan Zafer Çağlayan hakkında ABD'de verilen kararla ilgili yaptığı açıklamada "Dosyada bulunan bilgiler ABD istihbaratında dahi bu kadar bilgi olamaz. FETÖ'cülerin verdiği açık. Bu siyasal hedefleri olan bir dava" dedi.Erken seçim iddialarıyla ilgili de konuşan Bozdağ, "Muhalefetin kendi beklentilerini ifadesi var ortada ama bir erken  seçim söz konusu değildir"dedi.
14.09.2017Siyaset
Savunma sistemimizi kurmak zorundayız
Savunma sistemimizi kurmak zorundayızTürkiye’nin kendi güvenliği için savunma sistemini inşa etmek zorunda olduğunu vurgulayan CHP lideri, Almanya’nın açıkladığı ambargoyu eleştirdi. Kılıçdaroğlu Türkiye’nin S-400 gibi arayışlara yönelmesinin de NATO’nun çifte standardından kaynaklandığını söyledi
12.09.2017Siyaset
‘ABD yargısı FETÖ’ye  alet edildi’
‘ABD yargısı FETÖ’ye alet edildi’›› Hükümet sözcüsü Bozdağ, ABD yargısının eski bakan Zafer Çağlayan’ı tutuklama kararına ilişkin “Sarraf üzerinden FETÖ’nün görmek istediği hesaba bugün ABD yargısı alet edilmiştir” dedi›› Bozdağ, CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun ‘kavga varsa sonuna kadar kavga’ sözlerine ise “Kavga ederek iktidar olamazlar. Halkın gönlünü alarak iktidar olunur” şeklinde yanıt verdi
11.09.2017Siyaset
Hükümetten CHP Liderine çağrı: Hemen açıkla
Hükümetten CHP Liderine çağrı: Hemen açıklaBakanlar Kurulu toplantısı sonrası açıklama yapan Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, büyüme rakamlarının yüksek çıkmasının kirli algı operasyonu yapanları yalanladığını söyledi. CHP liderine de çağrı yapan Bozdağ, "Eğer elinde terörü bitirecek formül varsa hemen açıkla" dedi.Bozdağ, Kuzey Irak'taki referandumun iptal edilmesi için de çağrı yaptı.
11.09.2017Siyaset

Benzer Haber Etiketleri

Son dakikaHaberlerfetö17 aralıkRıza Sarraf

Zafer Çağlayan ile ilgili olan tüm haber başlıklarını şu an bulunduğunuz sayfa üzerinden takip edebilirsiniz. Haberlerin detaylarını okumak isterseniz haber başlıklarına tıklayabilir, daha eski gelişmeleri görmek isterseniz ise sayfanın altında yer alan sayfa numaralarına tıklayabilirsiniz.