Geri Dön

Verimli motor teşviği

Bakan Varank, sanayi üretiminde verimli motorların kullanımı için teşvik programı hayata geçireceklerini açıkladı.

Verimli motor teşviği

Sanayide kullanılan elektrik motorlarının yüzde 90’ının verimsiz olduğuna dikkat çeken Varank, “KOBİ’lerde Enerji Verimli Motorların Teşvik Edilmesi (TEVMOT) Projesi, Gebze, İzmir-Kemalpaşa, Antalya, Uşak, Adana-Hacı Sabancı, Bursa ve Ankara Sanayi Odası 1. OSB’yi kapsayacak. 100 bin liranın yüzde 60’ını biz sanayicilerimize hibe olarak vereceğiz. Yani yerli malını tercih ederseniz, cebinizden sadece 25 bin lira ödemiş olacaksınız. Sanayimizdeki verimsiz motorların tamamının yenilenmesi 27 milyar liralık bir maliyet ama bu değişimle sanayinin toplam elektrik faturasında yılda 24 milyar liralık bir tasarruf olabiliyor. İşletmelerin yapacağı böyle bir yatırım kendini 2 yıldan daha kısa bir sürede amorti edecek” diye konuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez de Verimlilik Artırıcı Projeleri’yle (VAP) 2009’dan bugüne kadar 89 milyon lira tasarruf sağladıklarını ifade etti.

Hırsızlık değil cinayet! Defin işlemleri sırasında ortaya çıktıKarabük'te, Recep Gücük (87) evinde koltukta ölü bulunurken, yakınları eve hırsız girdiğinden şüphelendi. Bir gün önce alt kata kiracı olarak taşınan kişilerin Gücük'ün evinden 14 bin 500 TL'yi çaldığı belirlenirken, 2 kişi tutuklandı. Recep Gücük'ün evinden paranın çalındığını anlamasıyla kalp krizi geçirerek öldüğü tahmin ediliyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber