Lezzeti il sınırlarını aştı! Yemek için bayramı bekliyorlar

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde bayramlarda ikram geleneği haline gelen külünçe, Kurban Bayramı'nın yaklaşmasıyla tezgahlarda yerini almaya başladı.

Lezzeti il sınırlarını aştı! Yemek için bayramı bekliyorlar

Süt, un, yağ, yumurta, susam ve 7 çeşit baharattan yapılan külünçe,  bayramlarda çayın yanında ikram ediliyor.

Tatlı, tuzlu ve susamlı çeşitleriyle bölge halkının gözdesi olan bu  kurabiyeye, yoğun ilgi gösteriliyor. Kadınlar tarafından evde de yapılabilen  yöresel lezzet, mahalle fırınlarında pişiriliyor. Bayramlar dışında da oldukça  fazla tüketilen ve vatandaşların vazgeçilmez lezzetleri arasında yer alan  külünçe, Türkiye'nin pek çok yerine de gönderiliyor.

Külünçe siparişlerine yetişmek isteyen ustalar, sıcak havaya rağmen  tesislerde yoğun mesai harcıyor. Külünçe ustası Ahmet Kıyak, AA muhabirine  yaptığı açıklamada bayramda külünçe siparişlerine yetişmekte zorlandıklarını  söyledi.

Kıyak, herkesin bu lezzeti tatması gerektiğini belirterek, "Külünçe,Şanlıurfa'ya ait bir lezzet. Ramazan ve Kurban Bayramı'nda çok tüketiliyor.  Külünçeyi misafirliğe gelenlere çayın yanında ikram ediyorlar. Çayın yanında  güzel oluyor." dedi.

Ev külünçesi yaptıklarını anlatan Ahmet Kıyak, şöyle devam etti:

Lezzeti il sınırlarını aştı Yemek için bayramı bekliyorlar

"Bizim yaptığımız külünçe diğerlerinde farklıdır. Biz ev külünçesi  yapıyoruz. Yaptığımız normal pastahanelerde yapılan külünçeler gibi değil.  Önceden evde kadınlar, annelerimiz  yapıyordu. Şimdi kimse yanaşmıyor. Her şey  hazır geliyor. Hazıra alışmışlar. O yüzden biz ev külünçesi yapıyoruz. İstanbul'a  kadar götüren oluyor. İsteyenlere kargo ile de gönderiyoruz. Bayramda talep çok  oluyor. Bu külünçeyi herkes tatsın, lezzeti başkadır."

Lezzeti il sınırlarını aştı Yemek için bayramı bekliyorlar

Halil Yıldız da yıllar önce Suruç'ta dini bayramlardan önce evlerde  külünçe yapma telaşı yaşandığını fakat şimdilerde bunun bittiğini dile getirerek,  "Külünçe ilçemizde bayramların olmazsa olmaz lezzetleri arasında yer alıyor. Herbayram alıp eve gelen misafirlere çayın yanında ikram ederiz. Diğer tatlılara  göre daha hafiftir. Bu yüzden yöre halkı daha çok tercih ediyor." diye konuştu.

 

 

Pence ve Pompeo, Türkiye'den ayrıldıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile Suriye konusunu görüşmek üzere Türkiye'ye gelen ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence ve ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo, görüşmelerinin ardından Ankara'dan ayrıldı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber