2. nakil başvuruları sona eriyor! LGS nakil sonuçları ne zaman açıklanacak?

LGS 2. nakil başvuruları sona eriyor. E-Okul üzerinden yapılan nakil başvuruları için bugün son gün. Peki, LGS 2. nakil sonuçları ne zaman açıklanacak? Nakil başvurusu nasıl yapılır?

2. nakil başvuruları sona eriyor! LGS nakil sonuçları ne zaman açıklanacak?

Milli Eğitim Bakanlığı tarafından uygulanan LGS'nin ardından tercih yapan adaylar yaptıkları tercihler doğrultusunda okullara yerleştirildi. Okul değişikliği yapmak isteyenler için nakil süreci 29 Temmuz'da başlamıştı. Bugün ikinci nakil başvuruları için son gün.

2. NAKİL SÜRECİ SONA ERİYOR

Birinci nakil sonuçlarının açıklanmasının ardından 2. nakil başvuruları da başladı. 5 Ağustos'ta başlayan 2. nakil süreci için bugün son gün. Öğrenciler mesai bitimine kadar nakil başvurularını tamamlayacak.

NAKİL BAŞVURUSU İÇİN TIKLAYINIZ

2. NAKİL SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

8 Ağustos'ta sona erecek olan yerleştirmeye esas 2. nakil başvurularının sonuçları 10 Ağustos Cumartesi günü açıklanacak. Sonuçlar Milli Eğitim Bakanlığı resmi internet sitesinde görüntülenebilecek.

TERCİH NASIL YAPILIR?

Tercih işlemleri, öğrenci ve velisi tarafından "https://eokul.meb.gov.tr/" internet adresinden veya herhangi bir ortaokul/imam hatip ortaokulu müdürlüğünden gerçekleştirilecek. Yapılan tercihler, ilgili ortaokul müdürlüklerine onaylatılacak.

Her nakil döneminde, merkezi sınav puanıyla öğrenci alan, yerel yerleştirmeyle öğrenci kabul eden ve pansiyonlu okullar olmak üzere her grup için en fazla 3'er tercih yapılabilecek.

Merkezi sınav puanı ile öğrenci alan okullara yerleşenlerden okul değiştirmek isteyenlerin, yerleştirmeye esas nakil döneminde tekrar yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okulları tercih etme zorunluluğu bulunmayacak.

Bir ortaöğretim kurumunda kaydı olmayan veya yerleşemeyen öğrencilerin ise merkezi sınavla öğrenci alan okul grubundan tercihte bulunabilmesi için yerel yerleştirme tercihi yapması gerekecek.

Yerel yerleştirmeyle öğrenci alan okullara tercihte bulunan ve ilk yerleştirmede tercihine yerleşen öğrencilerin, yerleştirmeye esas nakil dönemlerinde kayıt alanından okul ve farklı tür tercih etme zorunluluğu olmayacak. Ancak, tercihlerine yerleşemeyen öğrenciler, yerleştirmeye esas nakil tercihlerinde ilk 2 okulu kayıt alanından seçmek kaydıyla en fazla 3 okul tercihinde bulunabilecek. Yapılan tercihlerde aynı okul türünden en fazla 2 okul seçilebilecek.

Öte yandan, öğrenciler istemeleri halinde yerleştirmeye esas nakil başvuru dönemlerinde mesleki eğitim merkezlerini de tercih edebilecek. Tercihler, Bakanlığın "http://www.meb.gov.tr" veya "https://e-okul.meb.gov.tr" internet adreslerinde yayımlanan tercih listesinde yer alan okullara göre yapılacak.

Yerleştirmeye esas nakil döneminde herhangi bir tercihine yerleşen öğrenci önceki yerleştiği okul hakkından vazgeçmiş sayılacak.

Adana'da terör operasyonuAdana'da, terör örgütü PKK'ya yönelik operasyonda gözaltına alınan iki şüpheliden biri tutuklandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber