Sağlığa zararlı ürün satan 22 firma açıklandı

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, 22 firmanın sattığı okul çantası, ayakkabı ve kalem gibi ürünlerde, limitlerin üzerinde sağlığa zararlı kimyasal madde belirlendiğini bildirdi.Ancak Türkiye Kırtasiyeciler Derneği söz konusu listenin 2011 yılına ait olduğunu ve ceza alan tüm firmaların gerekli tüm yükümlülükleri yerine getirdiğini iddia etti.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, 22 firmanın sattığı okul çantası, ayakkabı ve kalem gibi ürünlerde, sağlığa zararlı kimyasal madde miktarının limitlerin üzerinde olduğunu belirledi.

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, Tüketicinin Korunması ve Piyasa Gözetimi Genel Müdürlüğü, halk sağlığını tehdit eden ürünleri belirlemek amacıyla, akredite laboratuvarlarda testler yaptırdı. Yapılan testler sonucunda güvensiz bulunan ürünler ’Bazı Tüketici Ürünlerinin Tehlikeli Kimyasal Madde İçeriğine Yönelik Piyasa Gözetimi ve Denetimine İlişkin Tebliğ’ kapsamında yayınlandı.

Buna göre, 22 firmanın sattığı okul çantası, ayakkabı ve kalem gibi ürünlerde, sağlığa zararlı kimyasal madde miktarının limitlerin üzerinde olduğu belirlendi.

Güvensiz bulunan ürünler ve bunları üreten firmalar şöyle:

Ürün Firma

Canbo Kids spor ayakkabısıCauillo çocuk ayakkabısı Akınal Ayakkabıcılık

Roxy okul çantası Akkuş Saraciye

Alper keçeli kalem Alper Kırtasiye-Bekir Alper

Finding Nemo ışıklı tükenmez kalem Adel Kalemcilik

Mini kalem çantası Caner Saraciye

Pretty Girl tükenmez kalem Cem Kırtasiye

Kalem kutusu, beslenme çantası, silgi,kurşun kalem Dönmezler Lisans&Kırtasiye oyuncak

F90 ve Bakugan baskılı okul çantası Gani Tekstil ve Saraciye

Okul çantası Gençler çanta

Filet model ayakkabı Gezer Ayakkabı

Kalem çantaları ve beslenme çantaları Hakan çanta

Hilal sırt çantası Hilal çanta promosyon ve tekstil

Leather Collection erkek kemeri Karagözoğlu Saraciye

Erkek çocuk ayakkabısı Murat Kundura

Tesillo spor ayakkabı Set Plastik

Glubox Sulu boya ve Erich Krause Drive silgi Smart Ofis Kırtasiye

Mikro soft 2B Renkli Sarı ve 2B 20 Beyaz silgi Şahin Kırtasiye Hırdavat

Lucky Prince pastel boyanın beyazplastik altlığı Şarkgülü Kırtasiye

Space Kids ayakkabı Uzay Plastik-Mehmet Asef dedekurt

Racer Sırtçantası Yasmina Çanta-İsmail Kartal

Flash&Dash kalem çantası,Winx Club Silver Tattoo kalem çantası,Winx Club Straberry Fruitbeslenme çantası Yaygan Saraciye Kırtasiye ve Oyuncak

Figürlü TükenmezKalem NT Kitap Kırtasiye Büro Malzemeleri

KIRTASİYECİLER DERNEĞİ'NDEN AÇIKLAMA

“Sağlığa zararlı ürün satan 22 firma açıklandı” haberiniz 2011 yılına ait bir haberdir. Bahsi geçen firmalar geçen sene tüm cezalarını ödemiş, ürünlerini toplatmıştır. Dolayısıyla bu haber şu an için geçerliliğini yitirmiştir.

Gümrük Ve Ticaret Bakanlığının kontrolü altında tüm işlemler ve yükümlülükler gerçekleşmiş; Bu yılki denetimlerde bakan Yazıcı bir basın açıklaması yapmış, Güvensiz ürün oranının geçen seneye oranla yarı yarıya düşmüş olduğunu belirtmiş; Yaşanan bu iyileştirmede sektör temsilcileriyle geliştirilen olumlu diyaloğun üzerinde de özellikle durmuştur.

Sulama kanalından çıkartılan gencin annesi yürekleri yaktıAdana'da serinlemek için girdiği sulama kanalında boğulma tehlikesi atlattıktan sonra Can-Kur ekiplerince çıkartılan ve kalbi yeniden çalıştırılan gencin annesinin "Ali Ekber duy sesimi" diye ağıt yakması yürekleri dağladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber