Umut yolculuğunda çifte facia; 12 ölü, 2 kayıp var, 9 kişi de kurtuldu

Bodrum'da her gün acı ve gözyaşı... Tüm uyarılara rağmen denize açılan göçmenlerden ardı ardına facia haberleri geliyor. Bugün yakınlarının cesetlerini teşhis eden aileler Bodrum Devlet Hastanesi'nde sinir krizleri geçirdi. 8 kişinin yaşamını yitirdiği ilk botta iki çocuğunu yitiren Zeynep Abbas, haberi alınca yere yığıldı. Uzun süre kendine gelemeyen genç kadın, ölen çocuklarını son bir kez öpmek istediğini anlamaya çalıştı. Acılı anne sağ kurtulan kızı Rawad Ahmed Hadi'ye sarılarak gözyaşları döktü...

Umut yolculuğunda çifte facia; 12 ölü, 2 kayıp var, 9 kişi de kurtuldu

BODRUM’dan yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçmek için iki saat arayla denize açılan kaçakların içinde bulunduğu iki ayrı lastik bot batarken çifte facia yaşandı. İlk botta 2’si çocuk 8, ikinci botta ise 3’ü çocuk 4 kişi olmak üzere toplam 12 kişi öldü. 9 kişinin Kurtulduğu olayda; suda kaybolan 2 kişinin bulunması için arama kurtarma çalışması başlatıldı. 3 yaşındaki Aylan ve 5 yaşındaki Galip kardeşlerin kıyıya vuran minik bedenlerini görenler, gözyaşlarını tutamadı. Suriyeli çocukların yakınları cesetleri teşhis ederken sinir krizi geçirdi.

Akyarlar Mahallesi Aspat Mevkii’nden Yunanistan’ın İstanköy Adası (Kos Adası) yasa dışı yollarla geçmeyle çalışan Suriye uyruklu 17 kişinin içinde bulunduğu lastik bot, uluslararası sularda battı. Suya düşen kaçaklardan 2’si çocuk 8 kişi boğularak yaşamını yitirdi. Bölgede devriye görevini yürüten Sahil Güvenlik ekiplerinin fark ettiği kaçaklardan 7 kişi kurtarılırken, 2 kişi de kayboldu.

Sahil Güvenlik ekipleri bir helikopter, bir uçak ve beş bot ile kaybolan bölgede arama kurtarma çalışması başlattı. Bu sırada iki metrelik botla denize açılan Pakistan uyruklu 9 kaçak, ekiplerin uyarıları üzerine geri döndü. Karaya çıkan kaçaklar, sudaki cesetlerin toplanmasını izledi.

ANNENİN EN ACI ANI

Bodrum’dan yasa dışı yollarla Yunanistan’a geçmek için yola çıkan ilk lastik botta ölen 2 kardeşin isimlerinin 11 yaşındaki Zainb Ahmet Hadi ile 9 yaşındaki Hayder Ahmet Hadi olduğu belirlendi. Anne Zeynep Abbas Hadi, 3 çocuğundan 2’sinin cansız bedenlerini görünce sinir krizi geçirdi

. Anne Hadi, kendisiyle birlikte faciada hayatta kalan kızı 7 yaşındaki Rawad Ahmet Hadi’ye sarılarak teselli bulmaya çalıştı. Ölen çocuklarını son bir kez öpmek istedi.

17 KİŞİ BİNMİŞLER

Faciadan kurtulanlardan Suriyeli Omer Mohsin, saat 02.00 sıralarında açıldıktan sonra batan tekneden yüzerek baygın bir halde karaya çıktığını söyledi. Mohsin, "Kardeşim Bekir Mohsin’i arıyorum. Bulamadım. Bizim bindiğimiz bot 10 kişilikmiş, 17 kişi bindirildik. Kardeşimle kişi başı 2050 euro ödedik" dedi.

MİNİK BEDENLER YÜREKLERİ DAĞLADI

İlk olayın şoku atlatılmadan Bodrum’dan ikinci facianın haberi geldi. Yine İstanköy’e gitmek üzere lastik botla yola çıkan bu kez içinde Suriye’nin Kobani kentinden gelen 6 kişinin bulunduğu lastik bot battı. Bu olayda, yaşları 3-8 arasında değişen 3 çocuk ile 1’i kadın olmak üzere 4 kişi öldü.

Ölenlerin cesetleri, saat 06.00’da, Ali Hoca Burnu Plajı’ndan karaya vurdu. Çocukların üstlerinde de can yeleği olmadığı görüldü. Karaya vuran çocukların minik bedenlerini su sporları işletmecileri bularak jandarmaya haber verdi. Olay yerine gelen jandarma, inceleme yaptı.

Minik bedenlerin kıyıda öylece hareketsiz yattığını görenler gözyaşlarını tutamadı. Cesetler, Bodrum Devlet Hastanesi morguna kaldırıldı. Sağ kurtulan 2 kişi ise Ali Hoca Burnu’ndan karaya vurdu. Yine su işletmecileri tarafından bulunan yarı baygın kaçaklar, ambulansla hastaneye kaldırılıp tedaviye alındı.

Umut yolculuğunda çifte facia; 12 ölü, 2 kayıp var, 9 kişi de kurtuldu

Bodrum Devlet Hastanesi morguna gelen kaçakların yakınları , olayda ölen 4 kişiden 3’ünün Kobanili 35 yaşındaki Rihan Kurdi, çocukları 3 yaşındaki Aylan Kurdi ile 5 yaşındaki Galip Kurdi olduğunu teşhis etti. Morg önünde sinir krizleri geçiren yakınları, kurtulan iki kişiden birinin de faciada eşini ve 2 çocuğunu kaybeden Abdullah Kurdi olduğu belirlerken, aynı botta ölen diğer çocuk ile bitkin halde kıyıya çıkıp tedavi altına alınan diğer kişinin kimliğini saptama çalışmaları sürüyor.

GEÇİŞLER İÇİN HAREKETLİLİK GECE BAŞLIYOR

Kaçakların bölgeyi kullandıklarını belirten Su sporları görevlisi Kaan Cingisiz, şunları söyledi:

"Tesisin yan tarafındaki dere yatağının içinde gece saatlerinden itibaren hareketlilik başlıyor. Botlarını burada şişiriyorlar ve hızlı bir şekilde denize taşıyarak kısa bir sürede de denize açılıp, gidiyorlar. Elimizden bir şey gelmiyor. Bazılarını uyarıyoruz ama bazıları dinlemeden yollarına devam ediyor. Büyük ihtimalle bu botlar arızalı veya patlak olabilir, çünkü hava çok düzgün ve fırtına rüzgar yoktu."

Öte yandan Sahil Güvenlik ekipleri gece boyunca İstanköy’e geçmek isteyen 100’ü aşkın kaçağın kurtarıldığını kaydetti.

Erdoğan ve Trump'tan ortak basın açıklamasıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve ABD Başkanı Donald Trump, Beyaz Saray'da ortak basın toplantısı düzenledi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, ABD Başkanı Trump ile görüşmesine ilişkin, '(ABD ile) Köklü müttefiklik bağımıza uygun bir şekilde ilişkilerimizde yeni bir sayfa açmakta kararlıyız.' dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, Trump'ın gönderdiği mektupla ilgili de 'Mektupları bugün Sayın Başkan'a tekrar takdim ettim.' açıklamasında bulundu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber