Aşiret

Aşiret

Aşiret ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşiret haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Aşiret ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Aşiret haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 2.641 asiret haberi bulunmuştur.

Terör örgütü YPG/PKK isyanı
Terör örgütü YPG/PKK isyanıMeclise bağlı 50 aşiretin temsilcisinin de aralarında bulunduğu  yaklaşık 500 kişi, Suriye sınırındaki Ceylanpınar ilçesinde bir araya geldi.Katılımcılar, ülkelerinde artan YPG/PKK zulümleri hakkında fikir  alışverişinde bulunarak, bundan sonraki süreçte izleyecekleri politikalara  ilişkin görüş alışverişinde bulundu.Suriye Aşiretler ve Kabileler Meclisi Sözcüsü Ahmet Ubeyd, yaptığı  açıklamada, terör örgütü YPG/PKK'nın ülkelerindeki artan zulümlerine tüm  katılımcılar olarak ortak tepki gösterdiklerini söyledi.Özellikle terör örgütünün sivillere yönelik baskısını artırdığını  vurgulayan Ubeyd, şöyle devam etti:"Örgüt, kendisine itaat etmediğimiz için şu an Suriye'de ekili  arazilerimizi yakıyor. YPG/PKK müfredatına uyulmasını istiyor. Örgüt kendisine  karşı çıkanları katlediyor, bölgenin demografik yapısını değiştirmeye çalışıyor.  İnsanları sindirme çalışmaları her geçen gün artıyor. YPG/PKK'nın bu  girişimlerini reddediyor ve şiddetle kınıyoruz. Fırat'ın doğusunda yaşayan bütün  halkların, Arap'ı, Kürt'ü, Türkmen'i ve Ezidi'sinin bu zulümlere karşı ortak  tepki koyup, birlikte hareket etmesini bekliyoruz."Aşiret reislerinden Mudar Asar ise ülkesindeki sivil halkın para  vaadiyle son dönemde kandırılmaya çalışıldığını savundu.Parayla onurlarının satın alınamayacağını aktaran Asar, "Bölge  halkının Türkiye ve Katar ile iletişimi kesmesi karşılığı aşiretlerin maddi  olarak destekleneceği yönündeki girişimleri şiddetle kınıyoruz. Suriye'nin  doğusunda sözde Kürdistan kurma çabalarının beyhude bir girişim olduğunun  bilinmesini istiyoruz." şeklinde konuştu.Aşiret reislerinden Abdulaziz Hammadi de Deyrizor bölgesinde ikamet  eden aşiretler olarak toplantıya iştirak ettiklerini söyledi.
30.06.2019Haberler
Ankaradan Hakkariye gelin gitti, düğünleri 2 gün 2 gece sürdü
Ankara'dan Hakkari'ye gelin gitti, düğünleri 2 gün 2 gece sürdüAnkaralı üniversite mezunu İncifer Can (27), komiser yardımcılığı sınavı sırasında tanıştığı Mustafa Güney (30) ile Hakkari'nin Irak sınırındaki Derecik ilçesinde 2 gün 2 gece süren aşiret düğünü ile dünyaevine girdi.Tokat Gaziosmanpaşa Üniversitesi Matematik Bölümü'nde geçen yıl mezun olan İncifer Can, atanamayınca komiser yardımcılığı sınavına girdi. Can, kendisi gibi sınava gelen Eskişehir Anadolu Üniversitesi İktisat Fakültesi mezunu Mustafa Güney ile tanıştı. Güney, Ankara'yı bilmediği için tanıştığı Can'dan hangi otelde kalacağı konusunda yardım istedi. Bu şekilde başlayan arkadaşlıkları aşka dönüşen çift, kısa süre sonra evlenmeye karar verdi. Çift, ailelerinin de rızasını alıp, nişan hazırlıklarına başladı. Nişan töreni gelinin memleketi Ankara'da geçen ay yapıldı. Çiftin, düğünleri ise damadın memleketi Hakkari'nin Irak sınırındaki Derecik ilçesindeki Umurlu köyünde gerçekleşti. Çift, geçen hafta içi yapılan ve 2 gün 2 gece süren düğün ile evlendi. Daha önce terör olaylarıyla gündeme gelen Umurlu köyünde damat Güney'in mensubu olduğu Gerdi aşiretinin geleneklerine göre yapılan düğüne Derecik Belediye Başkanı Ekrem Çetinkaya, gelin ve damadın yakınları ile çok sayıda davetli katıldı. Davetliler Türkçe ve Kürtçe şarkılar eşliğinde halaylar çekerken, gelin ve damada takı takıldı. Düğüne gelen gelinin yakınları da Ankara müzikleri eşliğinde oynadı.
24.06.2019Haberler

Yazar Sonuçları

Benzer Etiketler