Halepçe

Halepçe

Halepçe ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Halepçe haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz.!

Halepçe ile ilgili tüm haberleri ve son dakika Halepçe haber ve gelişmelerini bu sayfamızdan takip edebilirsiniz. Toplam 424 halepce haberi bulunmuştur.

Bekir Bozdağdan Afrin Harekatı açıklaması
Bekir Bozdağ'dan Afrin Harekatı açıklamasıBaşbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bekir Bozdağ, Zeytin Dalı harekatının kısa sürmesini iteyen ülkelere resti çekerek "Harekatının başarıyla hedefe ulaşması belirleyecek. Hadiselerin hepsi süreyi etkileyecektir. Harekatın kısa bitmesini isteyenlerden bizim de isteğimiz var. O zaman bu beslediğiniz teröristlere verdiğiniz silahları derhal toplayın"dedi. Bozdağ, "Bugün sivillerin hayatı konusunda hiçbir hassasiyeti olmayanlar Türkiye'ye kalkmışlar ders vermeye kalkıyorlar. Halepçe'de siviller katledilirken neredeydiler.Suriye'de kimyasal silah kullanıldı. 800 bin sivil öldürülürken neredeydiniz beyefendiler. Irak'ta 2003'ten sonra 3 milyona yakın insan öldürülürken neredeydiler" ifadesini kullandı.Bekir Bozdağ, Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından Mescid-i Aksa ve Kudüs'ün önemine dikkat çekmek amacıyla İstanbul'da düzenlenen 'Vahyin Kutsandığı Şehir Kudüs' konulu toplantıya katıldı. Toplantının açılışında konuşan Bozdağ, Afrin'de devam eden 'Zeytin Dalı harekâtına ilişkin açıklamalarda bulundu. AFRİN HAREKÂTI'NIN HEDEFİ Bekir Bozdağ, Türkiye'nin sınırında ve yanı başında bir terör devletinin kurulmasına göz yummasını beklemenin akıl kârı olmadığını söyledi. Bozdağ, "Afrin Harekâtı'nın hedefi, Afrin'deki PKK, KCK, PYD ve YPG ile DEAŞ terör örgütlerini ve teröristlerini temizlemektir. Burayı güvenli bir bölge haline getirmek ve terörden arındırmaktır. Türkiye'nin ve Suriye'nin toprak bütünlüğünün ve siyasi egemenliğinin tehdit edilmesine son vermektir. Yanı başımızda terör yuvalarının güçlenmesini engellemektir. Sadece Türkiye ve Suriye'yi değil İran'ı Irak'ı, bölgede yaşayan bütün İslam ülkelerindeki huzur ve barışı tehdit eden bir oluşumun önüne geçmektir" dedi.
29.01.2018Haberler
Irak’taki deprem Türkiye’yi etkileyebilir
Irak’taki deprem Türkiye’yi etkileyebilirGeçtiğimiz pazar günü Irak’ta meydana gelen ve 500’ün üzerinde insanın hayatını kaybettiği 7,3’lük depremin geçmişte Lice, Hakkari ve Van’da meydana gelen deprem zonlarının üzerinde olduğu bildirildi. Uzmanlar, tıpkı Irak’ta olduğu gibi İstanbul’da da 7’nin üzerinde deprem beklediklerini fakat zamanını bilemediklerini kaydetti. Irak'ın güneydoğusunda yer alan Süleymaniye ve Halepçe kentlerinin kesiştiği noktada geçtiğimiz günlerde 7.3 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, olayda 500’den fazla insan hayatını kaybetmiş binlerce kişi de yaralanmıştı. Büyüklüğü nedeni ile deprem başta Diyarbakır olmak üzere Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgelerinde şiddetli bir şekilde hissedilmiş, vatandaşlar büyük bir telaş içinde evlerini terk etmişti.Irak’ta yaşanan depremle ilgili İHA muhabirine açıklamalarda bulunan Dicle Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Maden Mühendisliği Bölümü Genel Jeoloji Anabilimdalı Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. M. Şefik İmamoğlu, Irak’taki depremin yeri konusunda net bekledikleri bir deprem olmadığını söyledi. Sismik çalışmaların olmaması nedeni ile orada deprem olunabileceğinin unutulduğunu kaydeden Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, bu zonun normal Kuzey Anadolu ve Doğu Anadolu fay hatları kadar hareketli bir durumda olmadığını dile getirdi. Kıta kabuğu nedeni ile Arabistan plakasının sürekli kuzeye doğru hareket halinde olduğunu dile getiren Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, bu hareketin de yılda 24-26 milimetre arasında değiştiğini, bu derecede olan bir hareketliliğin sürekli Bitlis-Zagros kenet kuşağı üzerinde büyük bir enerjinin birikmesine neden olabildiğini vurguladı.“Bu zon üzerinde son yüzyılda çok büyük depremler meydana geldi” Toplanan enerji nedeni ile son yüzyıl içerisinde bu zon üzerinde çok büyük can ve mal kayıplarına neden olan pek çok büyük depremler meydana geldiğini vurgulayan Yrd. Doç. Dr. İmamoğlu, şöyle devam etti: “Bunların en önemlileri, Türkiye’de Lice fay zonu bile bu kenet kuşağına bağlı olarak oluşan bir deprem
15.11.2017Haberler
Türkiyeden Iraka yardım TIRları geçmeye başladı
Türkiye'den Irak'a yardım TIR'ları geçmeye başladıIrak’ta meydana gelen 7.3 büyüklüğündeki depremin ardından Şırnak'ın Silopi ilçesinde bulunan Habur Sınır Kapısı’na gelen Türk Kızılayı Genel Başkan Dr. Ekrem Kınık, “Bugün 33 TIR'la 10 afet aracıyla ve 98 personelle yaklaşık 3 bin çadır, 3 bin ısıtıcı, 10 bin battaniye, 10 bin yatak ve gıda malzemelerinden oluşan insani yardım malzemelerini Süleymaniye'ye doğru götürüyoruz” dedi. Irak'ın Süleymaniye kentinde yaşanan 7.3 büyüklüğündeki depremin ardında Habur Sınır Kapısı’na gelen Türk Kızılayı Genel Başkan Dr. Ekrem Kınık bir açıklamada bulundu. Kınık, “Süleymaniye'de meydana gelen deprem neticesinde arkadaşlarımız Erbil daimi delegasyonundan Halepçe Süleymaniye bölgesine geçiş yaptılar. İlk etapta şehir merkezlerinde hasar tespit çalışması yapıldı. Sonrasında özellikle yerel otoriterler İran-Irak Kızılay'da yaptığımız temaslar neticesinde olası bir kötü senaryoya karşı hazırlıklarımızı yaptık. Bugün 33 TIR'la 10 afet aracıyla ve 98 personelle yaklaşık 3 bin çadır, 3 bin ısıtıcı, 10 bin battaniye, 10 bin yatak ve gıda malzemelerinden oluşan insani yardım malzemelerini Süleymaniye doğru götürüyoruz. Irak Kızılay başkanı ile yaptığımız temaslar neticesinde Süleymaniye’deki Kızılay ofisi aracılığıyla ihtiyaç sahibi bölgelere bu yardımların ulaştırılması sağlanacak. Gece hava soğuk, eksi 8-9 derece. Dolayısıyla evi yıkılan insanların özellikle çadır içinde geceyi geçirmeleri için gayret sarf edeceğiz” dedi.
13.11.2017Yaşam

Yazar Sonuçları