HamdiAkın

Türk işadamı, Akfen Holding ve TAV Havalimanları Holding Yönetim Kurulu Başkanı.
 
Hayatı
17 Ağustos 1954 tarihinde, Hasan ve Hikmet Akın'ın üçüncü çocuğu olarak İstanbul’da doğdu. Liseyi Ankara Yenimahalle’de Mustafa Kemal Lisesi’nde okudu. Gazi Üniversitesi Makina Mühendisliği bölümünden mezun oldu. Hamdi Akın’ın iki kız ve bir erkek çocuğu bulunmaktadır.
İş Hayatı
 
Üniversite üçüncü sınıfta bir barakada; su, yakıt deposu ve kalorifer kazanı üreterek iş hayatına atıldı. Akın’ın ilk işi Ankara Emek Camii’nin kalorifer kazanı imalatı oldu. Sonrasında Ankara Rüzgarlı Sokak’ta inşaat malzemeleri ticareti üzerine bir mağaza açtı. 1976 yılında müteahhitliğe adım atarak kendi şirketi olan Akfen’i kurdu. 1980’li yıllarda genellikle altyapı olmak üzere, hastane ve okul işleri yaptı. 1986 yılında Kamu altyapı yatırımları alanında ilk işi ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılan Antalya Havalimanı Terminal Binası oldu. Kayseri Erkilet Havalimanı, Çarşamba Havalimanı, Isparta Havalimanı, Devlet Hava Meydanları İşletmeleri ve Bursa Doğalgaz'ın müteahhitliğini yaptı.
1997 senesinde Tepe Grubu ile birlikte TAV’ı kurarak ‘Yap-İşlet-Devret’ modeliyle yapılan İstanbul Atatürk Havalimanı’nın ihalesini aldı. 1999 senesinde Akfen bünyesinde bulunan havalimanı, inşaat, liman yapım, yatırım ve işletmeciliği başta olmak üzere enerji ve diğer altyapı yatırımları ile gayrimenkul yatırım projelerinin geliştirilmesi ve yapımı, deniz taşımacılığı, su ve atık su imtiyazları yatırım ve işletmeciliği konularında faaliyet gösteren tüm şirketleri Holding çatısı altında topladı.  Halen Akfen Holding Yönetim Kurulu Başkanlığı görevinin yanı sıra 2005’den bu yana TAV Havalimanları Holding’in de Yönetim Kurulu Başkanı’dır. 
2005 yılında dünyanın en büyük liman işletmecilerinden PSA ile eşit ortaklık kurdu ve Mersin Limanı’nın 36 yıllık işletme hakkının özelleştirmesi ihalesini kazandı.  Aynı yıl TUV Sud AG ve Doğuş Otomotiv ile birlikte Araç Muayene İstasyonları’nın işletme hakkını 20 yıllığına kazandı, 2009 yılında ise hisselerini Londra merkezli özel bir sermaye fonu olan Bridgepoint`e sattı.  2005 yılında ayrıca Kardan N.V. ortaklık yaparak Akfen Su A.Ş’yi kurdu. 2006 yılında Akfen Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı A.Ş’yi kurdu. Uluslararası otel zinciri işletmecilerinden biri olan Accor S.A. ile stratejik ortaklığı çerçevesinde Novotel ve İbis markaları altında üç ve dört yıldızlı şehir otelleri yapmak üzere anlaştı.  2007’de Akfen Enerji Üretim ve Ticaret A.Ş’yi kurdu. 2011’de de, Tepe İnşaat, Souter Investments LLP ve Sera Gayrimenkul Yatırım ve İşletme A.Ş. ortaklığı ile İstanbul Deniz Otobüsleri Sanayi ve Ticaret A.Ş. (“IDO”)’nun özelleştirme ihalesini kazandı. 
Sosyal Sorumluluk
 
Fırat Üniversitesi’nde okuyan gençlerden seçilen öğrencilere 4 yıllık üniversite eğitimleri süresince vakıf olarak bireysel gelişimleri için gerekli sosyal alandaki eğitimlerini sağlamak amacıyla 1999 yılında Türkiye İnsan Kaynakları Vakfı'nı (TİKAV) kurdu. Hamdi Akın Vakfın Onursal Başkanı’dır. Ayrıca London School of Economics’in Çağdaş Türkiye Araştırmaları Kürsüsü’nün kurucularındandır.
Sivil Toplum Örgütleri
 
Fenerbahçe Spor Kulübü Asbaşkanlığı (2000-2002) 
MESS – Metal Sanayiciler Sendikası Ankara Bölgesi Temsilciler Kurulu Başkanlığı (1992-2004)
TÜGİAD-Türkiye Genç İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Başkanlığı (1998-2000)
TİSK – Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu Yönetim Kurulu Üyeliği (1995-2001)
TÜSİAD – Türkiye Sanayici İşadamları Derneği Yönetim Kurulu Üyeliği ve Bilgi Toplumu & Yeni Teknolojiler Komisyonu Başkanlığı (2008-2009)
TÜSİAD – Türkiye Sanayici İşadamları Derneği Üyesi
Kayseri AGÜ Destekleme Vakfı – Mütevelli Heyeti Başkan Yardımcısı
Deniz Temiz Derneği – Yönetim Kurulu Üyeliği
İstanbul Rotary Club Üyeliği


Hamdi Akın biyografisi

Hamdi Akın kimdir?

Hamdi Akın 17.08.1954 tarihinde doğmuş olup İşadamı olarak görev yapmaktadır.

Hamdi Akın kaç yaşındadır?

Hamdi Akın 17.08.1954 tarihinde doğmuş olup 64 yaşındadır.

Hamdi Akın ne iş yapar?

Hamdi Akın İşadamı olarak görev yapmaktadır.

Hamdi Akın nerelidir?

Hamdi Akın Türkiye vatandaşıdır.


Doğum Tarihi :1954-08-17