15 Temmuz

BİR DİRİLİŞ DESTANI
15 TEMMUZ

"Dudağında tekbir,elinde bayrak
Namusun şiarı yiğitler gördüm
Bağrına gül gibi bastı şu toprak
Ölümü öldüren şehitler gördüm..."

15 Temmuz 2016...

Dünya böyle bir ihanete ilk kez tanık oldu. Silahlı kuvvetler içindeki FETÖ mensupları 249 vatandaşımızı şehit etti. Halk, tanklara, F-16’lara, silahlara kendini siper etti. Adeta yeni bir kurtuluş destanı yazıldı.

İşte o gece yaşananlar...

SAAT: 22:00 - KÖPRÜLER ASKER TARAFINDAN
GEÇİŞE KAPATILDI

Köprüler askerler tarafından ablukaya alındı, halk henüz ne olduğunu anlamamışken, FETÖ mensubu bir askerin sözleri kameralara böyle yansıdı...

O sırada Genelkurmay önünden silah sesleri duyuldu, hainler vatandaşların üzerine helikopterden ateş açtı.

SAAT 23:05 - BAŞBAKAN CANLI YAYINA BAĞLANDI

Tüm yurttan çatışma haberleri gelirken, Atatürk Havalimanı’nda bir grup FETÖ’cü asker tanklarla geldi, kontrol kulesini işgal etti.

Başbakan Binali Yıldırım, NTV ekranlarına bağlanıp, Türk ordusu içerisinde bir grubun kalkışma girişiminde bulunduğunu duyurdu.

SAAT 23:24 - GÖLBAŞI’NDA PATLAMA

Ankara’nın Gölbaşı ilçesindeki Polis Özel Harekat Eğitim Merkezi’nde bir patlama meydana geldiği haberi duyuldu, 42 polisimiz şehit oldu
Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar’ın, darbe girişiminde bulunan bir grup asker tarafından rehin alındığı bildirildi.
TRT Genel Müdürlüğü başta olmak üzere Ankara'nın dört bir yanından güçlü patlama sesleri geldi. Darbe girişimine tepki gösterenler sokaklara döküldü...

SAAT 00:09 - MİT BİNASINA SALDIRDILAR

Ankara Yenimahalle’de bulunan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) kampüsüne askeri helikopterlerce ateş açılması üzerine MİT’in çevre güvenliğini sağlayan unsurlarca 00:09 saldırıya silahla karşılık verildi.

SAAT 00:11 - KORSAN DARBE BİLDİRİSİ OKUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Marmaris’e hareket ederken TRT’yi işgal eden kalkışmacı askerler korsan darbe bildirisini Tijen Karaş’a okuttu. Cumhurbaşkanlığı kaynakları, açıklamanın TSK tarafından yapılmadığına dikkat çekilerek “Korsan bildiridir. Gerekli özenin gösterilmesini rica ederiz” denildi. Korsan bildirinin TRT’de okutulmasından bir süre sonra TÜRKSAT, TRT’nin yayınını kesti.

SAAT 00:13 - 81 İLDE SELALAR OKUNDU

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın talimatı üzerine 81 ilde okunan birlik selaları ile Türkiye genelinde vatandaşlar sokağa çıkarak darbe girişiminde bulunanlara tepki göstermeye başladı.

SAAT 00:26 - CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN
HALKA ÇAĞRIDA BULUNDU

Cumhurbaşkanı Erdoğan, CNN Türk ekranlarına bağlanarak halkı hainlere karşı meydanlara davet etti. Türk halkı çağrıyı alır almaz sokaklara döküldü, adeta kendilerini siper etti...

SAAT 00:57 - TÜRKSAT TESİSLERİNE SALDIRDILAR

Tansiyon giderek yükseldi. Saldırganlar, TRT yayınlarını kesen TÜRKSAT’ın Gölbaşı’ndaki tesislerine askeri helikopterlerle saldırdı. Ankara Emniyet Müdürlüğü savaş uçağı ve helikopterlerin saldırısına uğradı. Milli Savunma Bakanı Fikri Işık, “Bu, TSK içinde bir cuntanın kalkışma girişimidir.” dedi.

SAAT 01:39 - HAİNLER MECLİS’İ BOMBALADI

TBMM Başkanı İsmail Kahraman öncülüğünde Meclis açıldı, bakanlar ve vekiller darbeye karşı toplandı. Meclis 1 saat içinde 3 kez hainler tarafından bombalandı. Bu sırada Bekir Bozdağ, Meclis kürsüsünde tarihe geçecek bir konuşma yaptı.

SAAT 02:16 - DARBENİN SEYRİ DEĞİŞTİ!
HALİSDEMİR, SEMİH TERZİ’Yİ VURDU

Darbe girişiminin seyrini değiştiren kahraman asker şehit Ömer Halisdemir, Gölbaşı karargah binasına girmek isteyen cuntacı Tuğgenaral Semih Terzi’yi vurdu. Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı'nın "Evladım oranın namusu sensin, makamı teslim etme" dediği ortaya çıktı.

"Evladım oranın namusu sensin, makamı teslim etme" Özel Kuvvetler Komutanı Zekai Aksakallı

SAAT 02:20 - ÖZEL HAREKAT DAİRE BAŞKANLIĞI’NA
HAVADAN SALDIRDILAR

Hainler Gölbaşı Özel Harekat Daire Başkanlığı’nı havadan hedef aldı. Türk Hava Kuvvetleri’ne ait F-16 uçağı, darbe girişiminde bulunan hainlerin elindeki Sikorsky helikopteri düşürdü. Saatler 02:30’u gösterdiğinde bazı hainlerin gözaltına alındığı haberleri gelmeye başladı. Bu sırada Taksim Meydanı’nda toplanan vatandaşlara hainler ateş açmaya başladı.

SAAT 02:55 - BAŞBAKAN CANLI YAYINA BAĞLANDI

Başbakan Binali Yıldırım bir kez daha canlı yayına bağlanarak, “Havadaki jetlerle kurumlarımıza mermi, bomba yağdıranlar adeta bu terör örgütünün elemanı gibidir, devamı gibidir. Asla ve asla böyle bir iş, şanlı Silahlı Kuvvetler bayrağı altında görev yapan hiçbir subayımıza, hiçbir askerimize yakıştırılacak bir iş değildir.” dedi.

Saatler 03:00'ı gösterdiğinde yayını kesilen TRT yeniden yayına başlarken, Başbakan Yıldırım, Ankara semalarında, MİT, Meclis, Cumhurbaşkanlığı ve Başbakanlık gibi kritik bölgeler üzerinde uçuş yapan her türlü askeri helikopter ve uçağın füzeyle indirileceğini açıkladı.

SAAT 03:20 - CUMHURBAŞKANI ERDOĞAN İSTANBUL’A GELDİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan, İstanbul Atatürk Havalimanı’na iniş yaptı. Erdoğan, "Bu bir ayaklanma, ihanet, vatana ihanet hareketidir. Bunun bedelini çok ağır ödeyecekler."dedi.

Dünyadan Darbe Girişimine İlk Tepkiler

Erdoğan Otelden Ayrıldıktan Kısa Bir Süre Sonra...

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, Marmaris’te konakladığı ve gece yarısı ayrıldığı otele helikopterlerden ateş açıldı. Helikopterlerden inen yüzleri maskeli ve ağır silahlar taşıyan askerler oteli abluka altına aldı. 2 polisin şehit düştüğü saldırı öncesi bir süre otelde değerlendirme yapan Cumhurbaşkanı Erdoğan, 15 dakikayla suikast girişiminden kurtulmuştu...

Daha sonra Marmaris’e baskına giden hain askerlerin Yunanistan’a kaçtığı öğrenildi. Gün ışımaya başladıkça, korkunç ihanetin izleri daha belirgin gözükmekteydi. Saat sabah 06:00’yı gösterdiği sırada acı haberler peş peşe gelmişti. Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Mustafa Varank'ın ağabeyi Prof. Dr. İlhan Varank, reklamcı Erol Olçok ve oğlu Abdullah Tayyip’in şahadet haberi de gelmişti.

SAAT 06:40 - BOĞAZİÇİ KÖPRÜSÜ’NDE ASKERLER
TESLİM OLDU

Kanlı darbe girişiminin en acı izlerinin olduğu Boğaziçi Köprüsü’nde hain askerler teslim oldu. Darbe girişimcisi keskin nişancı subayın köprünün ayaklarındaki kuleye çıkarak ateş açtığı öğrenildi.

SAAT 06:43 - CUMHURBAŞKANLIĞI KÜLLİYESİ’Nİ BOMBALADILAR

Hainlerin hedefinde bu kez Cumhurbaşkanlığı Külliyesi vardı. Darbeciler Külliye’nin yakınlarına iki adet bomba attı. Daha sonra Cumhurbaşkanı Erdoğan oradaki vahşeti şu sözlerle anlatacaktı; "Bir bayan kardeşimizin maalesef başı koparak oranın çatısında bulundu"

Başbakan Yıldırım, Genelkurmay Başkanlığı’na vekaleten 1. Ordu Komutanı Orgeneral Ümit Dündar’ın atandığını bildirdi.

SAAT: 07:41 - Genelkurmay Başkanlığı’ndan dışarıya çıkarılan tanktan, barikat amacıyla kurulan kamyonların olduğu bölgeye ateş açıldı.

SAAT 08:32 - HULUSİ AKAR KURTARILDI

Ankara Akıncı 4. Ana Jet Üs Komutanlığına operasyon düzenlenerek Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hulusi Akar kurtarıldı.
Saat ilerledikçe hain askerler bir bir teslim olmaya başladı. Bu sırada yapılan operasyonlarla Türkiye genelinde silahlı FETÖ üyesi bin 563 kişi gözaltına alındı.

SAAT 11:01 - ÜMİT DÜNDAR BASIN AÇIKLAMASI YAPTI

Genelkurmay Başkanı Vekili Orgeneral Ümit Dündar, "Cumhurbaşkanımız, başbakanımız, bakanlarımız ve TBMM, TSK ile tam bir dayanışma içinde demokrasinin ve hukukun yanında yer alarak bu darbe girişimini önlemiştir" dedi.

SAAT 12:57 - BAŞBAKAN YILDIRIM ACI BİLANÇOYU AÇIKLADI

Başbakan Yıldırım, Çankaya Köşkü’ne geldi, kameraların karşısına geçti ve açıklamalarda bulundu. Yıldırım, “Bu kalkışma bastırılmıştır, toplam 161 şehidimiz, şu ana kadar bin 440 yaralımız vardır. Bu aşağılık kalkışmaya, bu olaya karışan şu ana kadar 2 bin 839 çeşitli rütbede subay, asker gözaltına alınmıştır. Üst düzey rütbeliler de mevcuttur.” dedi.

SAAT 13:15 - MİT AKINCI ÜSSÜ’NDE OPERASYONUN
DEVAM ETTİĞİNİ DUYURDU

MİT Akıncı Üssü ve Kara Havacılık’ta operasyonların sürdüğünü açıkladı. Operasyon giderek genişlerken, 2 bin 475 hakim HSYK tarafından açığa alındı, Danıştay'da da çok sayıda gözaltı olduğunun haberleri geldi.

Saat 17:00'ı gösterdiğinde TBMM Genel Kurulu dört partinin katılımıyla olağanüstü toplandı. Başbakan Binali Yıldırım, "Bugün Ak Parti'nin, CHP'nin, MHP'nin, HDP'nin ve tüm partilerin darbeye karşı çıktıkları bir gündür. Bugün bir milattır. İnanıyorum ki yeni bir sürecin de başlangıcıdır" dedi.

SAAT 18:00 - ADİL ÖKSÜZ VE ADEM HUDUTİ
GÖZALTINA ALINDI

Darbe girişiminin kara kutusu olarak bilinen Adil Öksüz ve 2. Ordu Komutanı Orgeneral Adem Huduti ile 2. Ordu Kurmay Başkanı Akıncı Üssü’nde gözaltına alındı. Adil Öksüz’ün 2 gün sonra serbest bırakıldığı ortaya çıktı.

SAAT 18.15 - AKIN ÖZTÜRK GÖZALTINA ALINDI

Darbe girişiminin bir numaralı ismi Eski Hava kuvvetleri Komutanı Orgeneral Akın Öztürk, Ankara Kazan İlçesi’ndeki Akıncı 4’üncü Ana Jet Üs Komutanlığı’nda gözaltına alındı. Burada bulunan diğer askerlerin de silahlarını bırakarak teslim oldukları öğrenildi.

15 Temmuz'un Seyrini Değiştirenler