19.03.2016 11:01 | Son Güncelleme:
    İSTANBUL (AA) 

İstiklal Caddesi'deki canlı bomba saldırısı ile ilgili şok gelişme!

İstanbul Taksim'deki canlı bomba saldısının yankıları devam ediyor. Beyoğlu İstiklal Caddesi üzerindeki canlı bomba saldırısında 5 kişi hayatını kaybetti, 39 kişi yaralandı. 24'ü yabancı uyruklu 39 kişinin tedavisi sürüyor.İçişleri Bakanlığı saldırıyı gerçekleştiren örgütün DAEŞ olduğunu belirtti. Canlı bombanın kimliği ise kesinleşti.

Beyoğlu'nda İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba  saldısında teröristle birlikte 5 kişi hayatını kaybetti, 7'si ağır 39 kişi  yaralandı. 

    Beyoğlu Kaymakamlığı önünde saat 10.50 civarında patlama meydana  geldi. Olay yerine çok sayıda ambulans, polis ve UMKE ekibi sevk edildi.

    İlk incelemelerin ardından patlamanın canlı bomba saldırısı olduğu  belirlendi. Canlı bomba dahil 4 kişi olay yerinde, 1 kişi hastanede hayatını  kaybetti. 24'ü yabancı uyruklu 39 yaralı hastanelere sevk edildi.

    Yaralıların 17'si Şişli Hamidiye Etfal Eğitim ve Araştırma  Hastanesinde, 7'si Haseki Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2'si İstanbul  Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesinde, 1'i Samatya Eğitim ve  Araştırma Hastanesinde, 3'ü Gaziosmanpaşa Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 3'ü  Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesinde, 2'si İstanbul Üniversitesi Çapa Tıp  Fakültesi Hastanesinde, 1'i Eyüp Devlet Hastanesinde tedavi altına alındı.

    Yaralıların 7'sinin durumunun ağır olduğu bildirildi.

    Soruşturmayı yürütmek üzere  Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosunda görevli  5 savcı görevlendirilirken İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı Terör ve Örgütlü  Suçlar Soruşturma Bürosu, İstiklal Caddesi'ndeki patlamaya ilişkin soruşturma  dosyası kapsamında yayın yapılmasını yasakladı.

İçişleri Bakanı Efkan Ala, İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısıyla ilgili açıklama yaptı. Ala açıklamasında "Taksim saldırısını gerçekleştiren terörist 1992 doğumlu Mehmet Öztürk'tür. Eldeki mevcut bulgular teröristin DAEŞ terör örgütü ile bağlantılı olduğunu göstermektedir" dedi.

'İstiklal' bombacısının kimliği kesinleşti
İstiklal Caddesi'ndeki terör saldırısını gerçekleştiren canlı bombanın Mehmet Öztürk olduğu DNA testiyle kesinleşti.

    Sosyal medya adreslerinden İstanbul'un başka ilçelerinde de  patlamaların gerçekleştiğini yönünde gerçek dışı paylaşımlar yapıldığı gözlendi.  Olay yerinde incelemelerde bulunan İstanbul Valisi Vasip Şahin, "Sosyal medyada  hızla yayılan bir konu var, Nişantaşı'nda, Bayrampaşa'da vesaire İstanbul'un  değişik yerlerinde de bombaların patladığı şeklinde, bunlar tamamen asılsızdır.  Böyle bir haber, böyle bir olay yok şu an itibarıyla" ifadelerini kullandı.

    Beşiktaş, Fenerbahçe ve Galatasaray'ın da aralarında bulunduğu spor  kulüpleri ve sivil toplum örgütü saldırıya ilişkin kınama mesajları yayımladı.  Beyoğlu'ndaki terör saldırısı dolayısıyla, bugün ve yarın yapılması planlanan  bazı etkinlikler iptal edildi.

CANLI BOMBA O MU?
İddialara göre, canlı bombanın patladığı olay yerinde elde ettiği deliller üzerinden M.Ö'nün ismine ulaşan polis, eldeki fotoğraflar ve görüntüleri M.Ö'nün Gaziantep'teki ailesine gösterdi. Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü ekiplerinin gösterdiği fotoğrafları ailesi de teyit etti.

EMNİYET YETKİLİSİ AÇIKLADI: 'IŞİD GİBİ GÖRÜNSE DE...'
Milliyet.com.tr'nin emniyet yetkililerinden edindiği bilgiye göre, saldırıda PKK ve IŞİD terör örgütü üzerinde duruluyor.
Hain saldırı gerçekleştiren intihar bombacısının kimliği (parmak izi üzerinden bulunmaya çalışılıyor) belirlenemediği için hangi örgüt olduğu henüz belli değil.
Emniyet her iki terör örgütünü de araştırıyor. Saldırının turist kafilesinin yakınlarında olması IŞİD'i saldırısı olarak görünse de, diğer kanlı terör örgütü PKK/TAK üzerinde de araştırma yapılıyor.
Resmi açıklamalara itibar edilmesi gerektiğini söyleyen emniyet yetkilileri, sosyal medya üzerinden paylaşılan kişi ve fotoğraflara itibar edilmemesi gerektiğini vurguladı.

SORUŞTURMAYI 5 SAVCI YÜRÜTECEK

İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, İstiklal Caddesi'ndeki canlı bomba saldırısına ilişkin soruşturma başlattı. Başsavcılığın, terör saldırısı üzerine başlattığı soruşturmayı, Terör ve Örgütlü Suçlar Bürosu'nda görevli 5 savcı yürütecek.  Başsavcı Hadi Salihoğlu da saldırının meydana geldiği Beyoğlu Kaymakamlığı önüne gelerek, bilgi aldı.

3 yaralı Şişli Etfal’den başka hastanelere sevk edildi
BEYOĞLU İstiklal Caddesi’nde meydana gelen canlı bomba saldırısında yaralanan ve Şişli Etfal Eğitim ve Araştırma Hastanesi’ne kaldırılan 16 yaralıdan 3 kişi kendi istekleriyle ambulansla farklı hastanelere sevk edildi. 1 kişi ise taburcu oldu. Sevk edilen yaralılardan bir kişinin adının Abraham Ramhi olduğu öğrenildi. Hastanedeki yaralıları ziyarete gelen Vali Vasip Şahin hastane çıkışında basın mensuplarına bilgi verdi. Şahin 4 kişinin durumunun ağır olduğunu söyledi.

KÜÇÜK ASYA YOĞUN BAKIMDA 
Saldırının en küçük kurbanı 2,5 yaşındaki Asya ile ilgili bilgi veren Vali Şahin, "Ameliyatı yapıldı, yoğun bakımda tutuluyor. Gerekli tedavilerinin ardından sağlıklı bir şekilde taburcu olmasını diliyoruz" dedi. Asya’nın 7 yaşındaki ablası Elçin ile annesi Çilem Başaran’ın sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.  Başaran ailesinin en küçük üyesi Asya’yı bekleyen yakınlarının hastane önündeki endişeli bekleyişi sürüyor.

Almanya: İstiklal’deki saldırıda yaralananlar arasında Alman vatandaşı yok
Sabah saatlerinde İstiklal Caddesi’nde meydana gelen saldırıda yaralananlar arasında Alman vatandaşı bulunmadığı açıklandı.
Alman Dışişleri Bakanlığı, 5 kişinin öldüğü ve 36 kişinin yaralandığı canlı bomba saldırısında yaralılar arasında 1 Alman vatandaşı olduğu bilgisini yalanladı. Yaralılar arasında Alman vatandaşının bulunduğu yönündeki haberlerin gerçeği yansıtmadığı kaydedildi. 
Canlı bomba saldırısında yaralanan yabancı uyruklu 12 kişi arasında bir kişinin Alman uyruklu olduğu yönünde haberler paylaşılmıştı.
 


    Saldırı  sonrası tüm dünyadan kınama ve tepki mesajları geldi

    İstanbul Beyoğlu’nda düzenlenen terör saldırısı sonrası  tüm dünyadan kınama ve tepki mesajları geldi. 
    Avrupa Birliği (AB) Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek  Temsilcisi Federica Mogherini'nin ofisinden yapılan açıklamada, İstanbul'un  turistik bölgesinin başka bir bombalı saldırıya hedef olduğu belirtildi.  Saldırının sonuçlarının çok dramatik olduğu kaydedilen açıklamada, ölenlerin  ailelerine ve dostlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifa dilendi.
    "AB olarak, Türkiye'ye verdiğimiz süregelen dayanışma ve desteğimizi  yineliyoruz." denilen açıklamada, Türkiye'nin de aynen tüm uluslararası toplum  gibi terör tehdidi ile karşı karşıya olduğu vurgulandı.
    AB Komisyonu'nun Genişleme Müzakereleri ve Komşuluk Politikasından  Sorumlu Üyesi Johannes Hahn, Twitter mesajında, İstanbul'daki terör saldırısını  şiddetle kınayarak kurbanların ailelerinin acısını paylaştığını bildirdi.
    AB Komisyonu'nun Göç ve İçişlerinden Sorumlu Üyesi Dimitris  Avramopulos da saldırıyı sert şekilde kınayarak terörle ortak mücadelenin devam  edeceğini vurguladı.
    Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Martin Schulz da "İstanbul'daki  menfur intihar terör saldırısında hayatını kaybedenlerin ailelerine taziyelerimi  sunuyorum ve yaralılara acil şifalar diliyorum." ifadesini kullandı.

    NATO Genel Sekreteri Stoltenberg’den kınama
    NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı yazılı açıklamada,  Beyoğlu’ndakinin masum siviller ve NATO müttefiki Türkiye'yi hedef alan başka bir  terör saldırısı olduğunu kaydederek, kurbanların aileleri ve Türk halkının  acısını paylaştığını belirtti.
    NATO Genel Sekreteri, "Terörizme hiçbir şekilde meşruiyet addedilemez.  Tüm NATO müttefikleri, Türkiye'nin yanında ve terörün her türlüsüyle mücadelede  birlikte duruyor." dedi.

    ABD, İngiltere, Fransa, İrlanda saldırıyı kınadı
    ABD'nin İstanbul Başkonsolosluğunun, sosyal paylaşım sitesi Twitter  hesabından İngilizce ve Türkçe yayımlanan mesajda, "İstiklal'deki patlamanın şoku  ve üzüntüsü içindeyiz. Hayatını kaybedenlerin ailelerinin yasını paylaşıyor,  yaralılara acil şifalar diliyoruz." denildi.
    Fransa Dışişleri Bakanı Jean-Marc Ayrault da "Bu menfur ve alçak  saldırıyı güçlü bir şekilde kınıyorum. Fransa, terörizm ile mücadelede Türkiye ve  Türk halkı ile dayanışma içindedir" ifadelerini kullandı.
    İngiltere Dışişleri Bakanı Philip Hammond,  sosyal medya hesabından  yaptığı paylaşımda, “Bu sabah İstanbul’da yaşanan anlamsız bombalamayı kınıyorum.  Türk halkıyla dayanışma içindeyim” mesajını verdi.
    İngiltere'nin AB'den Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı David  Lidington da saldırıyı Hammond gibi "anlamsız" diye nitelendirerek, "İngiltere  Türk dostlarının bu zor zamanda yanındadır ve sorumluların izinin sürülmesinde  gerekebilecek her türlü yardıma hazırdır. Birlik, sükunet ve kararlılık ile  terörizm tehdidini yenebiliriz.” ifadesini kullandı.
    Birleşik Krallık İstanbul Başkonsolosu Leigh Turner, sosyal medya  hesabından yaptığı paylaşımda "Bugün İstiklal'de yaşanan patlama dolayısıyla çok  üzgünüm. Düşüncelerim olaydan etkilenenler ve aileleriyle" dedi.
    İrlanda Dışişleri Bakanı Charlie Flanagan, yayımladığı taziye  mesajında, "Bugün İstanbul’un merkezindeki korkunç bombalı saldırıdan dolayı son  derece üzgünüm. İrlanda’nın Büyükelçisi Brendan Ward ile görüştüm. Saldırıda  yaralananlar arasında bazı İrlanda vatandaşlarını da bulunduğuna dair bilgimiz  var." açıklamasında bulundu.

    Arnavutluk, Kosova, Litvanya ve Gürcistan’dan tepkiler
    Gürcistan Cumhurbaşkanı Giorgi Margvelaşvili, terör saldırısı  nedeniyle şokta olduğunu ifade ederek Türk halkının acısını paylaştığını  belirtti.
    Margvelaşvili, Gürcistan Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinden  "Türkiye'de İstanbul'da masum insanların hayatını kaybetmesine neden olan terör  eyleminden dolayı şoktayım. Gürcü halkı adına dost Türk halkının acısını  paylaşıyorum ve Türk hükümetine uluslararası terörle mücadelede somut destek  verdiğimizi tasdik ediyorum." açıklamasında bulundu.
    Gürcistan Başbakanı Giorgi Kvirikaşvili de mesajında "Son dönemlerde  Türkiye'yi sarsan terör saldırıları, son derece endişe vericidir." ifadesini  kullanarak Türk halkının bu zor durumdan çıkacağına inandığını kaydetti.  Kvirikaşvili, Türk hükümetinin uluslararası ortaklarıyla terörü durduracağından  emin olduğunu vurguladı.
    Kosova Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Haşim Thaçi ve  Arnavutluk Dışişleri Bakanı Ditmir Bushati, Twitter mesajlarında, acıları  paylaştıklarını ve Türk halkıyla dayanışma içinde olduklarını vurguladı.
    Litvanya Dışişleri Bakanı Linas Linkevicius da Twitter mesajında,  "İstanbul'da meydana gelen aşağılık terör saldırısının şiddetle kınıyoruz.  Türkiye ve uluslararası toplumunun terörle mücadelesinde yanındayız." ifadesine  yer verdi.

    Pakistan ve İran’ın Ankara Büyükelçilikleri taziyelerini bildirdi
    Pakistan'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, ilk  belirlemelere göre, saldırı nedeniyle büyük üzüntü ve keder duyulduğu belirtildi.
    Açıklamada, "Olayda yakınını kaybeden ailelere ve Türkiye'nin kardeş  halkına ve hükümetine en içten samimiyetlerimizi ve başsağlığı dileklerimizi  sunuyoruz. Aynı zamanda yaralananların en kısa zamanda iyileşmesi için dua  ediyoruz. Pakistan bu terör eylemini en şiddetli şekilde kınamakta ve tüm  biçimleri ve ifade şekilleriyle terörizme lanet ettiğini yeniden ifade  etmektedir. Her zaman olduğu gibi, Pakistan Türkiye'nin kardeş insanlarıyla  dayanışma içerisindedir ve şu inancında yanılmamaktadır ki terörizme karşı  kararlı mücadelelerinde başarılı olacaklar ve kararlı bir şekilde bu belayı  defedeceklerdir." denildi.
    İran'ın Ankara Büyükelçiliğinden yapılan açıklamada, İran'ın Türkiye  devleti ve milletinin acısını paylaştığı kaydedilerek, "İstanbul’da cani bir  şekilde gerçekleştirilen bombalı eylem, şiddet ve aşırıcılığın gerçek yüzünü bir  kez daha gözler önüne sermiştir. Söz konusu eylemi, İran İslam Cumhuriyeti Ankara  Büyükelçiliği olarak kınar, olayda hayatını kaybedenlerin ailelerine ve Türkiye  Cumhuriyeti Devleti ve milletine başsağlığı dileriz." ifadelerine yer verildi.

    Kuveyt ve Ürdün saldırıyı kınadı
    Ürdün Haber Ajansı PETRA'nın haberine göre, Enformasyon Bakanı  Muhammed el-Mumuni, İstanbul'da masum insanları hedef alan saldırıyı kınadı ve  Türk hükümetine destek mesajı verdi. Mumuni, ölenlerin yakınlarına başsağlığı  yaralananlara da acil şifa dileğinde bulunurken, Ürdün'ün kaynağı ne olursa olsun  şiddetin her türlüsüne karşı olduğunu ifade etti.
    Kuveyt Emiri Şeyh Sabah el-Ahmed el-Cabir es-Sabah de Cumhurbaşkanı  Recep Tayyip Erdoğan'a gönderdiği taziye mesajında menfur saldırıyı kınadı ve  Kuveyt'in teröre karşı tavrını vurguladı.

    Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Karadavi mesaj yayımladı
    Dünya Müslüman Alimler Birliği Genel Sekreteri Ali el-Karadavi  tarafından yapılan yazılı açıklamada, saldırıyı gerçekleştirenlerin, "güvenlik ve  istikrarı hedef alan suçlular" olduğu belirtildi.
    Saldırının, sadece Türkiye'nin değil tüm ümmetin düşmanlarına hizmet  ettiğe işaret edilen açıklamada, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kazanımlarını yıkmak  için çalışan teröre karşı verilen mücadelede Türk halkı tek vücut olmalı ve  birlikte hareket etmeli.” ifadeleri kullanıldı.

  

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0