Siyaset
06.10.2017 - 14:49 | Son Güncelleme: 06.10.2017-14:50

Kahraman, iki yıl APA'nın başkanlığını yürütecek

Türkiye'nin Asya Parlamenter Asamblesi (APA) Dönem  Başkanlığının başlaması dolayısıyla TBMM Başkanı İsmail Kahraman'ın iki yıl  boyunca APA'nın Başkanlığını yürüteceği bildirildi.

Sitene Ekle
Kahraman, iki yıl APA'nın başkanlığını yürütecek

AA

TBMM Basın Yayın Halkla İlişkiler Başkanlığından yapılan yazılı  açıklamada, Kamboçya'da 01-04 Ekim tarihleri arasında yapılan Yürütme Komisyonu  toplantısının son bulmasıyla birlikte Türkiye'nin, APA Dönem Başkanlığının  başladığı hatırlatıldı.

Meclis Başkanı İsmail Kahraman'ın da iki yıl süre ile 41 üye ülkenin  bulunduğu, 20 gözlemci ülkenin katıldığı APA'nın da Başkanlığını aldığı  belirtilen açıklamada, Türkiye'nin, geçen yıl aralık ayında yapılan oylamada  yoğun siyasi ve diplomatik kulis ile başkanlığı almak isteyen Çin ve Pakistan'ın  aday olmamasını sağladığı ve oybirliği ile APA dönem başkanlığına seçildiği  kaydedildi.

APA'NIN STAREJİK ÖNEMİ

Asya'daki siyasi kararlarda önemli etkisi bulunan APA'nın Çin'den  Rusya'ya, Hindistan'dan İran'a, Suudi Arabistan'dan Pakistan'a, Endonezya'dan  Malezya'ya ve Irak'a kadar toplam 41 üye ülkesi bulunuyor.

Kazakistan ve Özbekistan gibi Türk Cumhuriyetlerinin de üye olduğu  organizasyonun gözlemci ülkeleri arasında ise Japonya, Azerbaycan ve Katar'ın da  olduğu 20 ülke yer alıyor.


Bilgi YarışmasıYeni yılın ilk ayı hangisidir?
Aradığınız
Evi Hemen
Bulun!
araDetaylı Ara
En Çok Konuşulan Haberler
    Ülkemizde yamaç paraşütüne en uygun ilçemiz hangisidir?

    ©Copyright 2017 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
    İlginizi ÇekebilirX