Geri Dön

Nobel ödülü alan en genç kişi: Malala Yousafzai

1997 doğumlu Malala Yousafzai, Pakistanlı insan hakları aktivistidir. Pakistan'ın Svat Vadisi'nde yaşayan ve daha çocuk yaşlarından itibaren Pakistan'daki kız çocuklarının eğitim hakkı için yürüttüğü kampanyalarla adından söz ettiren Yousafzai, 2014 yılında Nobel Barış Ödülü'nü aldı.

Nobel ödülü alan en genç kişi: Malala Yousafzai

Henüz 12 yaşındayken ülkesinde değişen rejimle beraber kız çocuklarının okuma haklarının elinden alınması sonucu Malala, buna sessiz kalmak yerine önce tanıdıklarından başlayarak tüm çevresiyle bu konuda konuşarak onları harekete geçirdi.

Tüm bu çabası gittikçe yayılıyordu ve küçük bir çocuk olarak Pakistan'daki kız çocuklarının sesi olmaya devam ediyordu. BBC'nin Malala'ya köşe yazarlığı teklif etmesi ve "Pakistanlı Kızın Günlüğü" adlı köşede yazdığı yazıların BBC Urdu'da yayınlanmasıyla sesini tüm dünyaya duyurmaya başladı.

2012 yılında Taliban'ın başında olduğu Pakistan rejimi, onun kendileri ve şeriat için tehdit olduğunu öne sürerek içinde olduğu okul otobüsünün önünü kesip Malala'yı başından ve boynundan silahla vurdu. Bu öldürme amaçlı saldırıdan sağ kurtulan ve Pakistan'da başlayan tedavisine İngiltere'de devam eden Yousafzai, iyileştikten sonra da çalışmalarına devam etti.

Nobel ödülü alan en genç kişi: Malala Yousafzai

Malala Nobel'i aldıktan hemen sonra (Solda) ve İstanbul/Kadıköy'de yapılan bir duvar çizimi (Sağda)

İyileşir iyileşmez BM tarafından konuşma yapması için çağrılan genç kız, artık 16 yaşındaydı. Malala, "Bir kitap bir kalem ve bir öğretmen dünyayı değiştirebilir. Taliban beni susturmaya çalıştı. Ancak sesim artık daha yüksek çıkıyor. Başaramadılar" dedi.

İlk defa 2013 yılında aday gösterildiği fakat kazanamadığı Nobel Barış Ödülünü, 2014 yılında 17 yaşındayken aldı ve Nobel'i alan en genç kişi oldu. Bu unvanı hala elinde bulunduran Yousafzai, eğitimine İngiltere'de Oxford Üniversitesi'nde devam ediyor. 2017 yılında başladığı Lady Margaret Hall, Oxford'un ünlü bölümlerinden. "Ben, Malala" isimli bir kitap yazan ve hakkında "Bana Malala Derler" isminde bir belgesel filmi çekilen Malala, Uluslararası Çocuk Barış Ödülü'nü ve AB İnsan Hakları Ödülü'nün de sahibi.

Nobel ödülü alan en genç kişi: Malala Yousafzai

Bir gün Pakistan'a döneceğini ve ülke yönetiminde söz sahibi olmak istediğini söyleyen Malala, tüm kız çocuklarının eğitim hakkı kazandığı güne kadar çalışmalarına devam edeceğini söylemişti. O tarihten beri ilk defa Pakistan'a geçtiğimiz günlerde giden Malala, Pakistan ziyaretini sonlandırdı.

Eğitimini ve çalışmalarını tamamlamak için İngiltere'ye dönen Malala, Pakistan televizyonuna yaptığı açıklamada çalışmalarını tamamladıktan sonra kalıcı olarak Pakistan'a dönmek istediğini açıkladı.

Bakan Albayrak: Türk varlıklarına güvenenler ciddi anlamda kazandıHazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'tan Davos Zirvesi'nin ikinci gününde önemli açıklamalarda bulundu. Bakan Albayrak, "Türk varlıklarına güvenenlerin ciddi anlamda kazandığı bir süreç. 2020 yılı daha sakin geçen bir yıl olacak; küresel büyüme tahminleri üzerinde beklentilerin daha olumlu olduğu bir yıl. Bu olumlu bir gelişme. Tabi ki küresel istikrardan yana olduk" dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber