14.09.2017 15:05 | Son Güncelleme:
AA

Kavakçı Kan: 'Ben yaptım, çok üzgünüm' demelerini beklemiyorduk

AK Parti Genel Başkanı Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan, "Uluslararası hukuk çerçevesinde sanık, kendini  savunma ve maalesef, biz yalanı hoş karşılamasak da yalan söyleme hakına sahip. Sivil vatandaşların üzerine tankları sürecek, onları bombalayacak kadar hastalıklı insanların mahkemeye çıkıp 'ben yaptım, çok üzgünüm' demelerini  beklemiyorduk" ifadelerini kullandı.

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Ravza Kavakcı Kan, Sincan Ceza ve İnfaz Kurumları kampüsüne gelerek, Ankara 4.  Ağır Ceza Mahkemesince görülen Akıncı Üssü davasınının bir bölümünü takip etti.

Daha sonra kampüs dışarısında kurulan standları ziyaret eden Kavakcı,  şehit ve gazi yakınlarıyla bir süre sohbet etti. Kavakcı, burada gazetecilere  yaptığı açıklamada, AK Parti İnsan Hakları Başkanlığı olarak bu ve diğer davaları  da yakından takip ettiklerini söyledi.

Kavakcı, yargılamaların uluslararası hukuka uygun bir şekilde  yapıldığını belirterek, mahkeme salonunun kalabalık olduğunu ve bu durumun  kendisini çok memnun ettiğini dile getirdi.

Diğer partilerden milletvekillerin de davaları izlemelerinin şehit  ailelerini memnun edeceğine işaret eden Kavakcı, bu yargılamaların 80 milyonluk  Türkiye ve bu topraklardaki liderliğe ümit bağlamış olan dünya mazlumları için  önemli olduğunu anlattı.

Kavakcı, bu kapsamda duruşmalara gelerek destek veren herkese teşekkür  ederek, yargılamalar neticesinde herkesin işlediği suçun bedelini ödeyeceğini  vurguladı.

İnsan hakları başkanlığı olarak her türlü insan hakkı için mücadele  ettiklerini ifade eden Kavakcı, "Hatta hayatta olmayan insanların hakları için de  inancımız gereği, farklı boyutlarda mücadelemizi yapıyoruz. Aysel Tuğluk'un  annesine yapılmış olan davranış çok çirkin, kabul edilemez. Bu manada İçişleri  Bakanımıza ve yetkililere de müdahalelerinden dolayı teşekkürlerimizi sunuyorum."  diye konuştu.

"TİYATRO YAPMA HAKLARINI KULLANIYORLAR"

Bir gazetecinin "CHP'li vekillerin duruşmayı takip etmemesini nasıl  değerlendiriyorsunuz?" sorusu üzerine Kavakcı, darbe girişiminin tüm Türkiye'ye  yönelik olduğunu için bütün milletvekillerinin buraya gelmesi gerektiğini  söyledi.

Kavakcı, bir gazetecinin, "Fetullah Gülen'in iadesi noktasında bir  gelişme var mı?" sorusuna, görüşmelerin devam ettiğini belirterek,"Biz gerekli  bilgi ve belgeleri onlara veriyoruz. Allah nasip ederse bir kaç gün sonra yeniden  ziyaret olacak, ondan sonra da bu konu görüşülür." karşılığını verdi.

"Duruşmalardaki sanıkların tutumunu nasıl değerlendiriyorsunuz" sorusu  üzerine Kavakcı, şunları kaydetti:

"Uluslararası hukuk çerçevesinde sanık, kendini savunma ve maalesef,  biz yalanı hoş karşılamasak da yalan söyleme hakına sahip, sivil vatandaşların  üzerine tankları sürecek, onları bombalayacak kadar hastalıklı insanların  mahkemeye çıkıp 'ben yaptım çok üzgünüm' demelerini beklemiyorduk. Tabi tiyatro  yapma haklarını kullanıyorlar ama mahkeme elindeki delillerle karar verecek,  bağımsız bir şekilde."

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0