Ege

26.11.2011 - 02:30 | Son Güncelleme: 26.11.2011-2:30

Otomatik otopark yolda

İhalesi yapılan Alsancak Otopark’ında, asansöre teslim edilecek araçlar, sürücüsüz park edilecek...

Sitene Ekle

İZMİR Milliyet

İzmir Büyükşehir Belediyesi, otopark sıkıntısına çözüm için iki önemli adım attı. Alsancak Hocazade Camii karşısına yapılacak “tam otomatik katlı otopark” için proje ve yapım ihalesi gerçekleştirdi. Bu otoparkta zemin katta teslim alınan araçların, sürücüsüz olarak asansörlerle boş alanlara çıkarılacağı ve hareketli paletler üstünde taşınarak park edileceği belirtildi.
 Proje ve yapım ihalesinin birlikte yapıldığı tam otomatik katlı otopark, çelik konstrüksiyon olarak tasarlandı. 616 metrekarelik alan üzerine yapılacak binanın dış cephesinde alüminyum profillerle silikon giydirme ve reflekte (güneş ışığını yansıtan) cam kullanılacak ve en az 270 araç kapasiteli olacak. Tam otomatik olan katlı otoparkta 3 tane taşıyıcı asansör bulunacak. Otoparka gelen sürücü, aracını zemin katta bırakacak. Burada teslim alınan araç, asansörler ile otoparkta boş olan alana çıkarılacak ve hareketli paletler üstünde taşınarak park edilecek. Otomatik işlemler, aracın alınmasında da tekrarlanacak. 

Hatay’daki 312 araçlık park inşaatı, Aralık’ta başlıyor
Büyükşehir Belediyesi’nin Hatay bölgesindeki otopark ihtiyacının karşılanması amacıyla projelendirdiği 2 otoparktan biri olan 312 araç kapasiteli Hatay Pazaryeri Katlı Otoparkı’nın da inşaatına başlanacak. Geçtiğimiz eylül ayında gerçekleştirilen yapım ihalesi sonuçlandırılarak sözleşme imzalandı. 10 gün içinde yer teslimi yapılarak çalışmalara başlanacak. Hatay Askeri Hastane 248 Sokak ile 255 Sokak kesişiminde oluşturulacak Eğimli bir arazi üzerinde oluşturulacak otopark, yol kotuna göre dizayn edilecek ve en üstündeki alan pazaryeri olarak kullanılacak.
 

Güzelbahçe’de afet işbirliği
Güzelbahçe Belediyesi ile Herkes İçin Acil Sağlık Derneği (HİASD), yaşanacak olası bir afete hazırlık amacıyla işbirliği yapacak. Güzelbahçe Belediye Başkanı Mustafa İnce’yi ziyaret eden HİASD Başkanı Uzm. Dr. Ülkümen Rodoplu, Van depreminin ardından deprem gerçeğine ve kişisel eylem planının önemine dikkat çekti, belediyenin afete hazırlık konusunda yapacağı her türlü çalışmaya destek vermeye hazır olduklarını söyledi. Rodoplu, “Deprem ve diğer afetlerin olmaya devam edeceği gerçeğini kabul ederek, halkımızın afetlere hazır olmalarını sağlamak zorundayız” dedi.  n İZMİR Milliyet

Rotary’den mobil aşılama aracı
Bostanlı Rotary Kubülü’nün geçtiğimiz yıl 2010-2011 Dönem Başkanı Ebru Yağcı’nın başlattığı bağış kapsamında toplanan paralar sağlık sektörüne harcandı. Bir yıldır üyelerin bağışladığı 60 bin TL ile alınan Mobil Aşılama Aracı, İl Sağlık Müdürlüğü ekiplerine teslim edildi. Devir teslim töreninde bir konuşma yapan Bostanlı Rotary Kulübü dönem başkanı Lütfi Demir, “Eğer dünyada çocuk felcine ve başka bir hastalığa son vermek istiyorsak, eğer çocuk ölümlerini azaltmak ve açlığı önlemek istiyorsak değişimin aracı olmalıyız ve herkes elini taşın altına koymalı. Bostanlı Rotary olarak elimizden geleni yapıyor ve yapmaya devam edeceğiz. ” dedi. 
ERAY ARPAŞİN DHA

Parklara, oyuncak takviyesi yapıldı
Konak Belediyesi sınırları içindeki parkları yenileyerek vatandaşın daha keyifle oturacakları, vakit geçirecekleri, çocukların güvenle oyun oynayacakları yaşam alanları oluşturuyor. Belediye Başkanı Hakan Tartan belediyenin Fen İşleri ile Park ve Bahçeler Müdürlüğü’nün bir metrelik alanı bile büyük titizlikle değerlendirdiğini söyledi. En son Mersinli, Hatay Abdi İpekçi, Bizim Hüseyin, Piri Reis, Behçet Uz Parkı ile Zübeyde Hanım Sevgi Yolu’ndaki parkların yenilendiğini ifade eden Tartan, çalışmaların ardından bu alanların yepyeni görünüme kavuştuğunu belirtti. Tartan, “50 parkı elden geçirerek baştan aşağı yeniledik. Uygun olan parklara spor aletleri yerleştiriyoruz” diye konuştu.

Ürkmez’in annesi toprağa verildi
Önceki gün vefat eden İzmirli sanayici Levent Ürkmez’in annesi Nazire Ürkmez, Alsancak Hocazade Camii’nde kılınan öğle namazının ardından son yolculuğuna uğurlandı. 86 yaşında hayata gözlerini yuman Nazire Ürkmez’in cenaze törenine İzmir Valisi M. Cahit Kıraç, İzmir Ticaret Odası Yönetim Kurulu Başkanı Ekrem Demirtaş, Meclis Başkanı Selami Özpoyraz, ailesi, yakınları, spor camiasından ve iş dünyasından çok sayıda sima katıldı. Nazire Ürkmez, cenaze namazından sonra Kemalpaşa eski Kabristanı’nda defnedildi.
 MEHMET KURT İzmir DHA


Etiketler: Piri Reis
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.