Ege

21.03.2011 - 01:00 | Son Güncelleme: 21.03.2011-22:29

Saya Grup farklı yatırımlara başlıyor

Bünyesinde Folkart Yapı Sanayi Tic. A.Ş’yi bulunduran ve Hedef Alliance Holding ortaklarından Saya Grup, satın aldığı Volt Elektrik Motor Sanayi ve Tic. A.Ş ile bugüne kadar girmediği bir alanda büyümeye hazırlanıyor

Sitene Ekle

İZMİR Milliyet-İLKER KILIÇASLAN DHA

Volt Bobinaj adıyla 1966 yılında kurulan, 1987 yılında ise monofaze elektrik motoru üretimine başlayarak anonim şirket olan Volt Elektrik,  Saya Grup bünyesine geçti. Saya Grup Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Abdulhaluk Sancak,  Volt monofaze elektrik motorunun, üretim kalitesi ve sağladığı müşteri memnuniyetiyle Türkiye pazarında lider konumda olduğuna işaret ederek “günümüzde en çok tercih edilen elektrik motoru oldu” dedi. 

Köklü firma
Sancak, 1993 yılında üretim yelpazesine trifaze elektrik motorlarını da dahil eden Volt Elektrik’in, dünyanın önde gelen kalite değerlendirme kuruluşlarından KEMA (Hollanda) firmasından CE onay belgesine sahip” dedi.

Yelpaze genişliyor
Volt Elektrik’in Saya Grup iştiraki olmasıyla hedeflerini büyüttüğünü belirten Sancak, “Önceliklerimizüretim kapasitesini ve ürün çeşitlerini artırarak dış piyasalara yönelmektir. Saya Grup, ülkemizin gelişmesinde büyük rol alan istihdam ve ihracata katkıda bulunmak üzere, faaliyet gösterdiği ilaç, inşaat, madencilik, enerjinin yanı sıra, yeni gireceği sektörlerde  hızlı büyümeye devam ediyor” diye konuştu. Folkart Yapı ile 2006’da inşaat sektörüne adım atan Saya Grup, Narlıdere ve Mavişehir projelerinden sonra Bayraklı’da 130 milyon dolarlık bir yatırımla, bünyesinde residence ofis ve alışveriş alanları barındıran yaklaşık 200 metre yüksekliğinde olan Folkart Towers projesini İzmir’e kazandırdı.
2010’da Türkiye’nin yeraltı kaynaklarına ulaşmak ve enerji sektöründe yer almak üzere Liva Mine Madencilik ve Enerji A.Ş. kurulurken, grup doğaltaş sektörüne de giriş yaptı. Grup, doğaltaş dışında metalik madenler, krom ve diğer yeraltı zenginliklerine ulaşmak için bilimsel çalışmalar da yapıyor.

Esnaf kooperatifinden Halk Bankası’na tepki
Manisa Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Bölge Birliği seçimli olağan genel kurulu Anemon Otel’de yapıldı. Toplantıya Türkiye Esnaf ve Sanatkarlar Kredi Kefalet Kooperatifleri Merkez Birliği (TESKOMB) Genel Başkanı Selahattin Hün de katıldı. Hünü, açılan alışveriş merkezlerinin küçük esnafı öldürmeye başladığını kaydederek, “Küçük esnaf mutlak ve mutlak birleşmeli, bir araya gelmeli.” dedi.

Geçmiş sorgulanıyor
Halk Bankası’nın esnaf ve sanatkara kredi verirken sıkıntılar yaşattığını da dile getiren Hünü, “Halk Bankası ile etle tırnak gibiydik. Ancak artık et de tırnak da kalmadı. Bundan sonra kavga edeceğiz gerekirse. Çünkü çok ciddi sıkıntılar yaşıyoruz. Eskiden esnafa kredi için kolaylıklar tanınırken, şimdi sıkıntılar yaşanıyor.” diye konuştu. Recep Çınar oybirliği ile tekrar başkan seçildi. 


Etiketler:
Hangisi Attila İlhan'!ın bir şiiri değildir?
©Copyright 2011 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.