Geri Dön

352 bin otizmli gencin 26 bini eğitim görüyor

352 bin otizmli gencin 26 bini eğitim görüyor

CHP Genel Sekreteri Akif Hamzaçebi, Beykoz Otizmli Çocuklar ve Aileleri Yardımlaşma Derneği (BOÇAY) tarafından düzenlenen etkinliğe katıldı. Türkiye’deki engelli yurttaş sayısının 2002’de nüfusun yüzde 12.3’ünü oluşturduğunu hatırlatan Hamzaçebi, 2011’deki Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) verilerine göre, nüfusun yaklaşık 6 milyonluk kısmının engelli yurttaşlardan oluştuğunu ve bunların 1 milyon 250 bininin otizmli birey olduğunu kaydetti.

‘Anlamı bilinmiyor’

Hamzaçebi, doğuştan 3 yaşına kadar tespit edilebilen norölojik bir bozukluk olan otizmde tanı konulmasının, aileler ile toplumun bilgisine ve duyarlılığına bağlı olduğuna değinerek şunları söyledi:

“Türkiye’de her 10 kişiden 3’ü otizm kelimesini duymuş ve bu 3 kişiden sadece 1 tanesi otizmin anlamını biliyor. 0-18 yaş grubu arasında 352 bin otizmli gencimiz var, ancak bunların sadece 26 bini eğitim görüyor. Haftalık 3 saatlik eğitimi otizmli çocuklarımıza sağladığımızda, toplam otizmli bireylerin yarısının sorununu çözmüş oluyoruz. Eğer sosyal olanaklar, toplum ve devlet tarafından karşılanmıyorsa, bu çocuklar eve hapsediliyor. Bu çocuklarımızın eve hapsedilmesi en büyük problemimizdir.” - İSTANBUL AA

Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan İmamoğlu'nun mektubuyla ilgili flaş açıklamaCumhurbaşkanı Erdoğan, cuma namazı sonrası Kısıklı'da gazetecilerin sorularını yanıtladı. Erdoğan," İmamoğlu'nun mektubu gizli bir mektup. Mektubun içinde çok daha farklı şeyler var. Şahsa aittir. Ben açıklama yapmayayım kendi açıklamak isterse bilemem." ifadelerini kullandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber