Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Türkiye’den özür dilemek zorunda kalacaklar

Hollanda’ya sert tepki gösteren Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, "Yaptıklarından utanacaklar.Bir süre sonra Türkiye’den özür dilemek zorunda kalacaklar” dedi. Avrupa'da yükselen ırkçılığa dikkat çeken Kurtulmuş, "Bu Avrupa için bir alarm zilidir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Yardımcısı Kurtulmuş: Türkiye’den özür dilemek zorunda kalacaklar

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Anadolu Aslanları İş Adamları Derneği (ASKON) Genel Merkezi'nde düzenlenen toplantıda Cumhurbaşkanlığı hükümet sisteminin Türkiye ekonomisine etkilerini anlatı.

'ÖZÜR DİLEYECEKLER'

Konuşmasının başında Hollanda'da yaşanan diplomasi skandalına tepki gösteren Kurtulmuş şunladı söyledi: "Avrupa'da 2014 yılında da gittik propaganda yapık, konuştuk, ettik. Çok sayıda toplantılar yapıldı. Hiçbir tartışma kavga gürültü olmadı. Örneğin son cumhurbaşkanlığı seçiminde oy kullanıldı. Aynı şeyin olması beklenen birşeyken, maalesef Avrupa'dan arka arkaya referanduma ilişkin sesler çıkmaya başladı. Önce Avusturya Dışişleri Bakanı 'Sakın ha Erdoğan gelmesin' dedi. Ardından Almanya'da sesler yükseldi. En son Hollanda hiçbir şekilde kabul edilemeyecek, hiçbir şekilde müsamaha etmeyeceğimiz bir edepsizlikle, terbiyesizlikle önce Dışişleri Bakanımıza müsaade etmedi, ardından da Aile Bakanımıza yaptığı çirkin tavır ile ilişkilerimizi gerilimli bir noktaya getirdi. Türkiye'deki kampanya niye Hollanda'yı, niye Almaya'yı, niye Avusturya'yı ilgilendiriyor. Nihayetinde vatandaşlarımız anayasal hakları olarak orada oy kullanacaklar. Hem diyeceksiniz ki 'oy verin', hem diyeceksiniz ki 'kampanya sürecinde propaganda yapmayın'. Bunu anlamak mümkün değildir. Buna gerekil her türü cevap verilecek ve sonunda Hollanda özür dileme noktasına getirilecektir."

'ALARM ZİLLERİ ÇALIŞYOR'

Avrupayı siyasetçiler açısında iyi bir geleceğin beklemediğini söyleyen Kurtulmuş, "Onlar adına endişeleniyor. Avrupa’da yükselen aşırı sağın ayak sesleri bunlar. Rap, rap, rap geliyor. Eğer bu girdaba katılırlarsa, ırkçı, göçmen karşıtı, İslam düşmanı tavrın içinde kalırlarsa bu Avrupa'daki aşırı sağcıların ekmeğine yağ sürecek, birkaç seçim sonra Avrupa'nın mutedil siyasetçileri kendi kampanyaları yapamayacak hale geleceklerdir. İslamofobik bu dalganın altında boğulmamalarını ifade etmek istiyoruz. Bu Avrupa için bir alarm zilidir aynı zamanda. Türkiye olarak biz bunun altında kalmayacağız ama Avrupa'nın bu azgın dalgaların altında kalmaya başladığını gösteriyor. Avrupa siyaseti tedbirlerini almak durumundadır. Birkaç sene sonra aşırı sağın seslerini daha güçlü duyarsak bu hiç de güzel olmaz. Bu sadece yabancı düşmanlığı, sadece İslam düşmanlığı şeklinde kalmaz, 2. Dünya savaşı öncesinde görüldüğü gibi bu sefer Avrupa milletlerinin birbirlerine karşı düşmanlığı körüklenir" şeklinde konuştu.

BU UTANCI ASIRLAR BOYU TAŞIYACAK

Hollanda'da yaşananlara vicdan sahibi her insanın tepki gösterdiğini vurgulayan Kurtulmuş, "Atları ile köpekleri ile vatandaşlarımıza karşı yapmış oldukları aşağılık saldırı, sadece Avrupa'da yaşayan Türkler tarafından değil, bütün nisanlar tarafından görülüyor. Bunun ne hazin bir tablo olduğu açıkça lanetleniyor. İsterse Avrupalı siyasetçiler aşırı sağcılardan korkularından çıt çıkarmasın. Biz biliyoruz ki Avrupa'daki makul kitlelerin o saldırılarında vicdanları ciddi şeklide yara aldı. Sel gider kum kalır. Hollanda yeni bir ırkçı tavrın utancını asırlar boyu yaşar. Bize bir şey olmaz, oradaki vatandaşlarımıza da bir şey olmaz. Allah'ın izni ile bu işin nihayetinde kazançlı çıkarız" ifadelerini kulandı.

PROVOKASYON UYARISI

Numan Kurtulmuş Avrupa'da yaşayan vatandaşlara da çağrıda bulunarak şunları söyledi: "Bundan sonraki süreçte Hollanda, Avusturya ve Almanya'da yaşayan ve o toplumu önemli bir azınlığı haline gelen kardeşlerimize karşı bir takım provokasyonlar olabilir. Buna karşı yurt dışında yaşayan kardeşlerimizin uyanık olmalarını, birlik ve beraberlik içinde olmalarını, provokasyonlara fırsat vermeyecek feraset içinde hareket etmelerini bir kere daha rica ediyoruz. Bunları aşacağız. Utanç içinde kalacaklar, Türkiye'den özür dilemek mecburiyetinde kalacaklar"

Şoför otobüse tutunan çocuğa böyle şiddet uyguladıAntalya’da şehir içi yolcu otobüsü şoförü, araca tutunduğu gerekçesiyle bir çocuğu dövdü. Olay anı bir iş yerinin güvenlik kamerasına yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber