Geri Dön

Berlin Süreci için kritik gün

Libya’da BM’nin tanıdığı Ulusal Mutabakat Hükümeti ile Hafter güçleri arasındaki iç savaş ve siyasi krizin çözülmesi için bu ay gerçekleşmesi beklenen Berlin Süreci’ne katılım için ülkelerin hamleleri sürüyor.

Berlin Süreci için kritik gün

Berlin Süreci toplantısına “P5 ülkeleri”; ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile 5 ülke; Türkiye, Almanya, İtalya, Mısır ve BAE’nin katılımları hedefleniyor.

Merkel-Putin zirvesi

Ancak zirvenin liderler düzeyinde olup olmaması bugün Merkel’in Putin ile Moskova’da yapacağı görüşmeye bağlı. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın da zirveye katılıp katılmayacağı bugünkü görüşmeden çıkacak sonuca göre netleşecek. Erdoğan daha önce Putin’in katılması halinde zirveye gideceğini ifade etmişti.

Berlin Süreci’ni yürüten Merkel ile Erdoğan, 10 gün içinde üç kez telefonda görüştü. Son görüşme önceki akşam gerçekleşti.

Türkiye, bölgede çatışmalar devam ederken ve liderlerin de katılmadığı bir toplantı yapılmasına sıcak bakmıyor. Erdoğan, bu yaklaşımını telefon görüşmesinde Merkel’e iletti.

Putin’in toplantıya katılımına onay vermesi halinde, toplantının 26 Ocak’ta yapılması planlanmıştı. Erdoğan’ın da ocak ayının son haftası Fas, Gambiya, Senegal’i ziyareti öngürülüyordu. Erdoğan’ın zirveye katılması durumunda bu ülkelere Berlin’den geçebileceği ifade ediliyor.

Katar, Tunus, Cezayir

Toplantıya katılım için Türkiye; Katar, Tunus ve Cezayir’i de önermişti. Katar’a sıcak bakılmazken, Afrika Birliği’nin de Türkiye’nin hamlesi üzerine Libya’nın komşuları Nijer ve Çad’ın da toplantıya katılmasını istediği, bu durumun da değerlendirildiği ifade ediliyor. Berlin’deki toplantıya Mısır’ın da Yunanistan’ın katılmasına yönelik girişimlerin olduğu belirtiliyor.

 

Kubilay Gülbek ile 5 dakika! Oyun içinde oyun... Seri katil pes etmiyor!Ordu'da evinin önünde öldürülen Ceren Özdemir cinayetinde flaş gelişme. İstinaf mahkemesine giden seri katil Özgür Arduç, oyun içinde oyun ile neyi hedefliyor? Kubilay Gülbek, 5 Dakika'da yeni gelişmenin perde arkasını araladı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber