‘Eş güdüm güçlenecek’

‘Eş güdüm güçlenecek’

Türkiye, Rusya ve İran liderleri, Soçi’de düzenlenen Suriye konulu zirvede imzaladıkları ortak açıklamada, üçlü eş güdümü güçlendirme ve Suriye’nin egemenliği, bağımsızlığı, birliği ve toprak bütünlüğüne kararlılıklarını vurguladı. Açıklamada, “Liderler terörle mücadele kisvesi altında sahada yeni gerçeklikler yaratılmasına dair her türlü girişimi reddetmiş, Suriye’nin egemenliği ve toprak bütünlüğü ile komşu ülkelerin milli güvenliğini zayıflatmayı amaçlayan ayrılıkçı gündemlere karşı durma kararlılıklarını ifade etmişlerdir” denildi.

Somut adım

Bu çerçevede “ABD’nin güçlerini Suriye’den geri çekme kararının hayata geçirilmesi halinde, bunun ülkenin istikrar ile güvenliğini yukarıda belirtilen ilkelere uygun olarak güçlendirmeye hizmet edecek bir adım olacağını not etmişlerdir” denildi.

İdlib Gerginliği Azaltma Bölgesi’nde Heyet Tahrir Şam’ın bölge üzerindeki kontrolünü artırma girişimlerini reddeden üç lider, Soçi mutabakatı dahil, bölgeye ilişkin anlaşmaların tüm unsurlarıyla hayata geçirilmesiyle bölgedeki ateşkes ihlallerinin azaltılmasını temin için somut adımlar atma konusunda mutabık kaldı. Devlet başkanları, ayrıca, Birleşmiş Milletler (BM) Güvenlik Konseyi tarafından terörist olarak tanımlanan DAEŞ, Nusra Cephesi ile El Kaide ve diğer terör örgütleriyle bağlantılı tüm birey, grup, teşebbüs ve oluşumların tamamen ortadan kaldırılması için işbirliğini sürdürme kararlılıklarını teyit etti.

Anayasa komitesi

Liderler, Suriye ihtilafına askeri çözüm getirilemeyeceğine, krizin yalnızca Suriyelilerin öncülüğü ve BM’nin kolaylaştırıcılığında siyasi süreçle sona erdirilebileceğine dair inançlarını yineledi. Liderler, krize siyasi çözüm çabaları kapsamında Anayasa Komitesi’nin kurulmasını hızlandırmaya yönelik kararlılıklarını teyit etti. Alıkonulanların serbest bırakılması için kurulan çalışma grubunun çabaları çerçevesinde, bu kişilerin karşılıklı salıverilmesinden duydukları memnuniyeti ifade eden liderler, Astana formatının çözüme yaptığı önemli katkılara da atıfta bulundu.

Astana’da bir sonraki Suriye konulu uluslararası toplantının nisan ayında yapılmasında mutabık kalındı. Bir sonraki üçlü zirvenin Türkiye’de yapılması kararlaştırıldı.

Bakan Varank'tan 'uçak fabrikası' müjdesiSanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Türk yatırımcılara ait Aquila Havacılık şirketinin Türkiye'de de uçak fabrikası kurmayı planladığını belirterek, "Türk girişimcilerimizin dünyanın her yerinde yatırımlar yapması ve buradan elde ettikleri katma değeri Türkiye'de de uygulayarak üretebilmeleri sanayimiz açısından önemli." dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber