Güneydoğu'da gerilim büyüyor

Ak Parti'nin itirazları üzerine doğu ve güneydoğuda bazı merkezlerdeki sandıklar birkaç kez sayılırken, protesto gösterileri yayılıyor.

Şanlıurfa'nın Viranşehir ve Ceylanpınar ilçelerine çok sayıda asker ve polis sevkedilirken iki ilçede de olağanüstü hal uygulamasını andıran görüntüler yaşandı, gösteriler yasaklandı. Viranşehir'de akşama doğru YSK'nın BDP lehinde karar vermesi sonrası gerginlik yerini kutlamalara braktı. Seçim kurulları, BDP'nin Ceylanpınar, Birecik ve Kozluk'taki itirazlarını reddetti. Ak Parti'nin Ağrı'da seçimleri BDP'nin kazanmasına yaptığı itiraz başvurusu ise Yüksek Seçim Kurulu'na (YSK) gönderildi. Şanlıurfa'da Ak Parti karşısında ağır yenilgi alan BDP'nin Şanlıurfa adayı Osman Baydemir ise sessizliğini bozarak seçim sonuçlarını, "Cumhuriyet tarihinin en karanlık seçimi" sözleri ile değerlendirdi.

Seçimlerde 11 il, 68 ilçe ve 23 beldede seçimi kazandığı açıklanan BDP'nin kazandığı bazı belediyelere yönelik Ak Parti'nin yaptığı itirazlar bölgede çatışmaya yolaçtı. Çatışmaları bastırmak için olayların yaşandığı bölgelere takviye polis ve asker sevkedildi. Şanlıurfa'nın Ceylanpınar ilçesinde, seçime hile karıştırıldığı ve oy pusulalarının yakıldığı iddiasıyla İlçe Seçim Kurulu'na BPD'nin yaptığı başvuru reddedildi. Bunun üzerine başlayan çatışmalar önceki gün ve dün devam etti. Gerginliğin dün de sürdüğü ilçeye çevre il ve ilçelerden takviye asker ve polis kuvveti sevk edildi. Kaymakamlık ise 30 gün süre ile tüm gösteri ve eylemleri yasakladı. Birecik ilçesinde BDP'nin itirazı reddedilirken yaşanan olaylarda bir çocuk yaralandı.

Gerginlik yerini şenliğe bıraktı
Viranşehir ilçesinde BDP'nin seçimleri kazanmasının ardından, Ak Parti'nin İlçe Seçim Kurulu'na oyların tekrar sayılması için yaptığı itiraz kabul edildi. Seçim Kurulu, Ak Partililer tarafından belirlenen 200 sandıkta geçersiz oyların tekrardan sayılmasına karar verdi. İlk sayımda 512 fark ortaya çıkarken ikinci sayımda fark 86'ya düştü. Ak Parti, dün üçüncü kez sonuca itiraz etti. Oylar yeniden sayılırken, sayıları binleri bulan BDP'li gruplar, seçim kurulu çevresinde toplandı. Gerginliğin artması üzerine ilçeye çok sayıda asker ve polis sevk edildi. İlçede gösteriler yasaklandı. Üçüncü kez yaplan sayımda seçim kurulu Ak Parti'nin itirazını reddetti. Belediye Başkanlığının tekrar BDP'ye verilmesi ilçedeki gerginlik yerini kutlamalara bıraktı. Kararın açıklanması snucu BDP'liler ilçe merkezinde araçlarla sevinç gösterileri yaptı davul zurna eşliğinde halaylar çekti. Önceki akşam ilçede yaşanan olaylarda Ak Parti ilçe binası molotof kokteyli ile yakıldı. İlçede gergin bekleyiş sürüyor.

Ağrı'daki itiraz YSK'ya gönderildi
Ak Parti'nin Ağrı'da seçimleri BDP'nin kazanmasına yaptığı itiraz başvurusu üzerine oylar 13 kez sayıldı ancak sonuç değişmedi. Bunun üzerine sonuçlar YSK'ya gönderildi. Bitlis'in Güroymak ilçesinde BDP'nin 32 oy farkı ile belediyeyi kazandığının açıklanması sonrası, Ak Parti'nin itirazı üzerine oylar yeniden sayıldı. BDP'nin oy farkı yeni sayımda 33'e çıktı. Ahlat ilçesinde seçimi Ak Parti adayının kazanmasına BDP'nin yaptığı itirazın reddedilmesi sonrasında yaşanan olaylara polis sert müdahalede bulundu. İlçede 30'u aşkın kişi gözaltına alındı. Kars'ın Kağızman ilçesindeki çatışmalarda ise 5 kişinin yaralandığı belirtildi.
Van'ın Gevaş ilçesinde Ak Parti adayının seçimi 7 oy farkla kazanması ardından BDP'nin YSK'ya yaptığı itiraz reddedildi. Batman'ın Hasankeyf ilçesinde ise oy pusulularnın çöpte bulunması üzerine BDP, seçim kuruluna itiraz etti. BDP'nin az bir farkla kazandığı Iğdır'da MHP'nin itirazı üzerine yapılan sayımda BDP'nin oyu arttı. BDP oy artışı ile birlikte bir meclis üyesi daha kazandı.
Mersin'in Akdeniz ilçesinde belediye başkanlığının ikinci kez BDP tarafından kazanılması ardından CHP, seçimlerde usulsüzlük yapıldığı iddiası ile İlçe Seçim Kurulu'na itiraz başvurusunda bulundu. İtirazı protesto amacıyla çok sayıda BDP'li Akdeniz Belediyesi önünde bir araya geldi. Tekrar yapılan sayım sonrası seçim kurulu, CHP'nin itirazını reddetti.

"Oylarımızı çaldılar"
Twitter hesabından Şanlıurfa'daki seçimleri değerlendiren Baydemir, yenilgiyi oylarının çalınmasna bağladı. Baydemir, "Hırsızlar karanlık ortamlarda çalışırlar, halkın malını, kamunun malını çalanlar elbette oylarımızı da çalarlar ve çaldılar" dedi. Halkın oylarını koruyamadıkları için helallik dileyen Baydemir'in tweetleri şöyle:
"Cumhuriyet tarihinin en karanlık seçimine tanıklık ettik, maalesef seçim günü Urfa da karanlığa gömüldü, elektriği kestiler.
Hırsızlar karanlık ortamlarda çalışırlar, halkın malını, kamunun malını çalanlar elbette oylarımızı da çalarlar ve çaldılar.
Urfamızın ilk seçimi olmadığı gibi son seçimi de olmayacaktır. Halkımızın haklı davasına kararlılıkla hizmet etmeye devam edeceğiz.
Urfa halkıyla birlikte; Urfa’nın hak ve hukukunun korunması, kalkınması, hak ettiği yere gelmesi için demokratik muhalefetimizi sürdüreceğiz. Özellikle sosyal medyada Urfa'ya dair negatif algı yaratan söylemlerden ciddi rahatsızlık duyduğumu yüksek sesle ifade etmek isterim. Urfa halkı üzerine düşeni fazlasıyla yapmıştır, maalesef biz Urfa halkının sandığa yansıyan iradesini koruyamadık. Bize oy vermiş ya da vermemiş her Urfalıya teşekkür ediyorum. Özellikle bize oy verenlerin oylarını koruyamadığımız için helallik diliyorum. Halil’ur Rahman şehrinin; Türkmenlerinden, Araplarından, Kürtlerinden, seydalarından, laiklerinden, gençler ve kadınlarından çok değer öğrendim."

'Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'ne diye not bırakılmıştı: Sırrı çözüldüKahramanmaraş'ta PTT şubesine bıraktığı ve siyanürlü olduğu iddia edilen mektubun sahibi yakalandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber