Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'tan flaş açıklamalar

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş Bakanlar Kurulu toplantısı sonrası yaptığı açıklamada Osmangazi Köprüsü'nden bayram boyunca 1 milyona yakın kişinin geçtiğini söyledi. Terörist Bahoz Erdal'ın öldürüldüğüne dair istihbarat ve bazı kaynaklardan bilgiler geldiğini de belirten Kurtulmuş "Ama teyit edilmiş bilgiler değil" dedi.

Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'tan flaş açıklamalar

Bakanlar Kurulu Başbakan Binali Yıldırım başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplandı. Toplantı sonrası Hükümet Sözcüsü ve Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklama yapıtı.Başbakan Yardımcısı Numan kurtulmuş Kurban Bayramı tatilinin de 9 gün olup olmayacağına dair soru üzerine, "O konu Bakanlar Kurulu toplantısında konuşulmadı. Netleşince açıklayacağız" dedi. Anadolu Ajansı'nın terör örgütü PKK'nın lider kadrosunda bulunan 'Bahoz Erdal' kod adlı Fehman Hüseyin'in öldürüldüğü yönündeki haberine ilişkin gazetecilerin sorusu üzerine, Kurtulmuş "Bahoz Erdal'ın öldürüldüğüne dair bilgiler var. Ancak bu bilgiler teyit edilmiş değil. Detaylarını paylaşma noktasında değilim. İstihbarat ve haber kaynakları üzerinden teyide muhtaç bilgiler vardır" dedi.

Kurtulmuş'un açıklamalarının satır başları şöyle:

Her yıl Avrupa’nın göbeğinde bütün Avrupa devletlerinin seyirci kalmış olduğu bu insanlık dışı, barbarca saldırı bir kez daha hatırlanıyor ve lanetleniyor. Bir kere daha Srebrenitsa’da şehit edilen, vefat eden 8 binin üzerindeki Boşnak kardeşimize Allah’tan rahmet diliyorum. Bir daha böylesine büyük bir insani trajedinin bütün dünyanın vurdum duymaz şekilde izleyerek, tabiri caizse katliama destek olduğu bu büyük katliam benzeri katliamların olmamasını temenni ediyorum. Srebrenitsa sadece Boşnakların bir acısı değil, bütün insanlığın ortak acısıdır.

BAYRAMDA YAŞANAN TRAFİK KAZALARI

Aşağı yukarı 9 gün süren bu tatil sırasında ne yazık ki çok sayıda vatandaşımızın trafik kazalarında vefat ettiği acı haberlerini aldık. Ancak geçtiğimiz yılların trafik kazaları ortalamalarıyla kıyaslandığında, rakam vermeyi uygun bulmuyorum ama, ölümlü trafik kazalarında ciddi bir azalışın olduğunu görüyoruz. Bunda yolların kalitesinin yükseltilmiş olmasının, İçişleri Bakanlığımızın yol emniyetinin sağlanması için bayram öncesinde çıkardığı çok detaylı bir genelgenin ve bu genelgenin çok titizlikle uygulanmasının payı var. Ancak yine de çok büyük rakamdır. Çok sayıda vatandaşımız trafik kazalarında vefat etmiştir. Bunları Bakanlar Kurulu’muzda ele aldık. Türkiye’nin trafik kazalarında ölümlü trafik kazalarını sıfır noktasına indirecek bir kararlılığı ortaya koymak mecburiyeti var. Bu çerçevede alınacak tedbirler, bu tedbirlerin geliştirilmesiyle ilgili olarak da yoğun bir seferberliği başlatacağız. Kamu kurum ve kuruluşları bundan sonraki süreçte üzerine düşen sorumluluğu yerine getirecek. Ancak vatandaşlarımızın da hem kendilerini ve ailelerini korumak bakımından hem de diğer vatandaşlarımızın yol emniyetini korumak bakımından alınacak bu tedbirleri bir ulusal seferberlik mantığıyla yerine getirmelerinin de zorunlu olduğunu ifade etmek isterim.

OSMANGAZİ KÖPRÜSÜ'NDEN 1 MİLYONA YAKIN KİŞİ GEÇTİ

Bu 9 gün içerisinde ortalama günde 100 bini aşkın geçiş olmuştur Osman Gazi Köprüsü’nde. 9 günlük ortalamada yaklaşık 1 milyona yakındır. Bu Türkiye için önemlidir. Türkiye’nin gelişmesini göstermesi bakımından da önemlidir.

İNŞA ve İHYA ÇALIŞMALARI

Birilerinin terörle birlikte istediği şey Türkiye’de duygusal kopuşun olmasıdır. Ama ne yaparlarsa yapsınlar elde edemedikleri sonuç da budur. Çok şükür bu ülkenin insanları, doğuda batıda yaşayanlar, hiç kimse bir diğerini öteki olarak görmüyor. Hiç kimse bir diğerini düşmanlaştıracak, ötekileştirecek bir işin içerisinde olmuyor. Bu ülkenin Kürtleri de en az bu ülkenin Türkleri kadar bu ülkenin sahipleridirler. Duygusal kopuş inşallah olmuyor.Belediyeler, yerel yönetimlerde halka hizmet sunsunlar diye kurulmuş olan kuruluşlardır. Maalesef terörle mücadelede birçok yerde görüldü ki bazı belediyeler kendisine oy veren seçmenlerine hizmet etmek yerine kendisine oy veren seçmenlerin hayatını dar edecek terör örgütüne destekleri tercih etmektedir. Kusura bakmasınlar. Vatandaşa hizmet değil, terör örgütünün emrine amade olmayı seçen belediyeler varsa onlarla ilgili gerekli işlemler yapılacaktır. Herhangi bir yerde belediyenin herhangi bir imkanıyla terör örgütüne destek olduğu tespit edilir, gerçekten teyit edilirse bunlarla ilgili düzenleme yapılacaktır. Gerekirse belediye başkanlarının görevden alınmasıyla ilgili yasal düzenleme de Temmuz ayı içerisinde TBMM’ye sevk edilecektir

"AVRUPA BİRLİĞİNDEN VAZGEÇMEYECEĞİZ"
İngiltere'nin AB'den çıkmasından sonra yeni bir ekonomik ve siyasal sürecin başladığı aşikardır. Türkiye ile AB arasındaki ilişkiler de kendi rotasında ilerlemektedir. 33. faslın açılması ve bu sürecin Türkiye açısından da yürütüldüğünün önemli bir göstergesidir. Türkiye'nin terörle mücadele içinde olduğu bu dönemde 6 ayda 2 faslın açılması, Türkiye'nin terörle mücadele ederken demokratik kazanımlarını sürdürdüğünün göstergesidir. Avrupa Birliğinde gelişmeler ne olursa olsun Türkiye ile ilişkileri sürecektir. Türkiye bu konuda elinden gelenin en iyisini yapacaktır. 6 aylık sürede iki tane fasıl açılmıştır. Türkiye terörle mücadeleye devam edecektir.

BAHOZ ERDAL'IN ÖLDÜRÜLDÜĞÜ İDDİASI

Bahoz Erdal’ın öldürüldüğüne dair çeşitli kanallardan, haber kanallarından ve istihbarat kanallarından gelen bilgiler var. Ancak bu bilgiler henüz teyit edilmiş değildir. Biz resmi açıklamamızı bu bilgiler teyit edildikten sonra yapabilmek durumundayız. Şimdilik söyleyebileceğim bu. Detaylarını paylaşma noktasında değilim. Duyumlar bu yönde. İstihbarat ve haber kaynakları üzerinden gelen bilgiler vardır. Bunlar teyide muhtaç bilgilerdir.

SURİYELİLERE VATANDAŞLIK VERİLMESİ

Suriyeli kardeşlerimiz arasında çok sayıda hakikaten mesleki becerileri olan, bilgi birimleri olan, yüksek vasıflarla donanmış olan insanlar var. Bu vatandaşlık meselesinde de dosyalar bireysel olarak tekemmül ettikçe bunlarla ilgili kararlar İçişleri Bakanlığı tarafından veriliyor. Henüz İçişleri Bakanlığı’mız Suriyelilerin vatandaşlığı meselesiyle ilgili konuda çalışmalarını tamamlamış değildir. İçişleri Bakanlığı’mız teferruatlı bir şekilde bu konuyla ilgili çalışmaları sürdürüyor. Türkiye’ye faydalı olabilecek, teröre asla bulaşmamış ve Türkiye ile Suriye arasındaki köprüyü oluşturabilecek nitelikteki vatandaşların, nasıl Türkiye Cumhuriyeti vatandaşlığına geçebilir Suriyeliler; bunlarla ilgili çalışma yapılıyor. Ancak bu çalışma henüz tamamlanmış, netleşmiş değildir

ALMANYA İLE İNCİRLİK KRİZİ

İncirlik Üssü ile ilgili Almanlarla aramızdaki fark, her iki ülkenin yasal yaklaşımlarından kaynaklanan farktır. Bize göre İncirlik Üssü’nde neler olacağı askeri yetkililerin arasında olması gereken askeri bir konudur. Almanya tarafındaysa İncirlik Üssü’ne asker gönderip görmemek, giden askerlerin denetimi konularıysa tamamıyla Alman Parlamentosu’nun uhdesindedir. Herhangi bir üsdeki Alman askerinin bir türlü ziyaret edilmesi meselesi Almanya bakımından siyasi bir konudur. Yaklaşımda iki yasal alt yapı bakımından farklılık var. Bu farklılıklar dolayısıyla Alman heyetinin İncirlik’i ziyareti henüz mümkün olmamıştır. Görüşmeler devam ediyor. Belli bir noktaya gelindiği, uzlaşıldığı takdirde görüşmeler yapılır.

MISIR İLE İLİŞKİLER
Şu anda henüz Mısır’la ilişkilerin normalleştirilmesi konusunda Türkiye ile Mısır arasında resmi ya da gayri resmi hiçbir adım atılmış değildir. Türkiye halkıyla Mısır halkı kardeş iki halktır. Bizim Mısır halkına düşman olmamız, Mısır halkına soğuk davranmamız asla düşünülemez. Biz Mısır’da demokratik bir ilkeyi savunduk. Ne yazık ki Mısır’da demokratik olarak seçilmiş hükümet askeri darbeyle iş başından uzaklaştırıldı. Türkiye ile Mısır arasındaki ilişkileri bozan gelişme, bu gelişmedir. Türkiye Cumhuriyeti hükümetleri darbeciliğe karşı olduğu için Mısır’la olan ilişkisini askıya almıştır. Bu Türkiye’nin ne halk ne devlet ne hükümet olarak Türkiye’nin Mısır halkıyla düşmanlığı anlamına hatta Mısır halkıyla soğukluğu anlamına gelmez. Türkiye bir ilkeyi ortaya koymaktadır. Hala eski cumhurbaşkanı, seçilmiş cumhurbaşkanı Sayın Mursi başta olmak üzere çok sayıda insanın hapiste bulunması kabul edilebilir bir durum değildir. Tabi ki biz de Mısır’la ilişkilerimizin normalleşmesini isteriz ama bu ilişkilerin normalleşmesini isterken Mısır’la ilişkilerimizi anormal hala getiren, Mısır’daki demokrasiyi rafa kaldıran hatta Mısır’daki demokrasiyi çöpe atan bu askeri darbe rejiminin de yaptıklarını gözden geçirmesi şarttır. Dost bir ülkenin insanı olarak şu tavsiyede bulunuyoruz. Bu tür anti demokratik, baskıcı, ’Ben yaptım, oldu’ zihniyetindeki uygulamalardan Mısır halkına da Mısır siyasetine de bir fayda gelmez. Mısır hükümetinin bütün bu yaptıklarını gözden geçirmesini, bu anlamda iyileştirme adımlarını atmasını, bunun sonucu olarak da Türkiye-Mısır ilişkilerinin iyileşmesini temenni ederiz.

OSMAN GAZİ KÖPRÜSÜ ÜCRETİ

Ücretin düşürülmesi gündeme gelmedi. Çok yüksek bir yatırım söz konusu. Bunun teknik hesaplamaları var. Böyle bir rakam çıktı. Tepkilerin olması da normal. Son derece başarılı bir proje. Mühim olan projenin açılmasıydı.

İSRAİL İLE MUTABAKAT

Her iki ülkenin kendi yasal süreçleri işliyor. Süreç kendi takvimi içerisinde işliyor. Onaylandıktan sonra Türkiye açısından İsrail anlaşması resmiyet kazanacaktır. Ondan sonra da büyükelçi atanması ve diğer normalleşme süreçleriyle ilgili adımlar atılacaktır. Bunlar teferruat. Dışişleri Bakanlığımız çalışmalarını yürütüyor.

KONYA'DA SURİYELİLER İLE TÜRKLER ARASINDAKİ KAVGA

3 milyon insanın bir ülkede mülteci olarak kabul edilebilmesi o ülkedeki var olan kültürün ne kadar gerçekten seçkin bir kültür olduğunun açık göstergesidir. Öyle illerimiz var ki yüz binlerce Suriyeliyi barındırıyor. Allah’a çok şükür şimdiye kadar bir iki provokasyon dışında hiçbir tepkiyle karşılaşılmadı. Birilerini bunlar rahatsız edebilir. Konya’daki olay son derece vahimdir. Endişe verici bir olaydır ama bir kere daha söylüyorum ki bu tür şeyler lokal, birtakım provokasyonlarla da ortaya çıkabilir. Birileri bunları provoke edebilir. Suriyeli mülteciler ve diğer yabancılara karşı Türkiye’de de yabancı düşmanlığını ya da ırkçı birtakım refleksleri geliştirmek isteyenler olabilir ama asla başarılı olunacağını zannetmiyorum. Milletimizin uyanık olması, ferasetli davranması gerektiğini ifade ediyorum. Bunu da lokal bir hadise olarak değerlendirmek gerekir

Brezilya’da rehine kriziBrezilya’da silahlı bir kişinin otobüste bulunan 17 yolcuyu rehin aldığı belirtildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber