İstanbul seçmeni sandığa gidiyor

Bugün İstanbul’da kayıtlı 10 milyon 560 bin 963 seçmen 31 bin 342 sandıkta oy kullanacak. Cumhurbaşkanı Erdoğan, seçim sürecini İstanbul’dan takip edecek. Kılıçdaroğlu ve Bahçeli Ankara’da olacak.

İstanbul seçmeni sandığa gidiyor

İstanbul’daki 10 milyon 560 bin 963 seçmen, bugün İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı’nı seçmek için sandık başına gidecek. 31 Mart Mahalli İdareler Genel Seçimleri’nin ardından Yüksek Seçim Kurulu’nun (YSK) AK Parti’nin itirazı üzerine 6 Mayıs’ta verdiği “İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı seçiminin yenilenmesi, CHP’nin adayı Ekrem İmamoğlu’nun mazbatasının iptaline” ilişkin kararı üzerine, İstanbullular bugün yeniden oy kullanacak.

Seçimde, Cumhur İttifakı’nın adayı Binali Yıldırım (AK Parti), Millet İttifakı’nın adayı Ekrem İmamoğlu (CHP), Saadet Partisi’nin adayı Necdet Gökçınar ile Vatan Partisi’nin adayı Mustafa İlker Yücel yarışacak. 31 Mart seçimlerindeki sandık seçmen listeleri, yeni güncelleştirme yapılmaksızın bu seçimde de kullanılacak. Bu seçim yenileme seçimi niteliğinde olduğu için bu süreçte 18 yaşını dolduranlar ve askerden gelenler oy kullanamayacak.

İstanbul’un 39 ilçesinde, 62’si cezaevi, 156’sı seyyar olmak üzere 31 bin 342 sandıkta, 10 milyon 560 bin 963 kişi oy kullanacak. Hastalığı veya engeli sebebiyle yatağa bağımlı seçmenler için tüm ilçelerde 156 seyyar sandık oluşturuldu.

Seçmen Kütüğü Genel Müdürlüğü’nce, 18 Haziran 2019’da yapılan sandık seçmen listelerindeki güncelleme sonucunda, 20 bin 63 asker, 8 bin 93 hükümlü, 3 bin 970 kısıtlı seçmen, 12 bin 518 ölü, 208 vatandaşlıktan çıkan kişi olmak üzere, toplam 44 bin 852 kişiye “oy kullanamaz” şerhi yazıldı. Müdürlükçe 31 Mart Mahalli İdareler Seçimleri için seçmen listelerindeki son güncelleme 23 Mart 2019’da yapılmıştı. Bu tarihteki çalışmada, toplam 23 bin 165 kişiye listelerde “oy kullanamaz” şerhi yazılmıştı. Böylelikle seçmen listelerinde “oy kullanamaz” şerhi yazılan kişi sayısı toplam 68 bin 17 oldu.

Oy verme işlemi 08.00’de başlayıp 17.00’ye kadar sürecek. YSK yayın yasağını kaldırmadan sonuçlar açıklanamayacak.

LİDERLER NEREDE

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, seçim sürecini İstanbul’dan takip edecek. AK Parti’nin Ankara’daki genel merkezinde herhangi bir program düzenlenmesi beklenmiyor. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, seçimi yakın kurmaylarıyla birlikte Ankara’da izleyecek.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener ise İstanbul’da oyunu kullandıktan sonra seçim sürecini İYİ Parti İstanbul İl Başkanlığı’nda izleyecek.

İstanbul seçmeni sandığa gidiyor

Oy pusulaları torbalarda

İstanbul’da oy pusulaları torbalara konuldu. Dün bu torbaların mühürlenmesine geçildi. Seçim kurulunun bulunduğu binada polis önlem alırken, oy torbalarının taşınacağı yürüyüş güzergahı Avcılar Emniyet Müdürlüğü tarafından polis bariyerleri ile çevrelendi.

Bu güzergahta ayrıca güvenlik kameraları da yerleştirildi.

Şili'de 'ulaşıma zam' protestosu, şiddet eylemine dönüştüÜlkede, özellikle başkent Santiago'da hayatı durma noktasına getiren gösterilerde 3 kişi hayatını kaybetti, 960 kişi tutuklandı. Şili ordusu, başkent Santiago için dün ilan edilen sokağa çıkma yasağının uzatıldığını duyurdu. Şili Devlet Başkanı Sebastian Pinera, 'Bütün yurttaşlarımızı bu zor zamanda birlik olmaya, ülkemizi ve büyük çabalarla inşa ettiklerimizi korumaya davet ediyorum. Şiddet olaylarına karışan bir grubun birlikte kurduğumuz onca şeye zarar vermesine izin veremeyiz' dedi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber