Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Büyükçekmece'ye metrobüs müjdesi

İstanbul Büyükçekmece'de halka hitap eden Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Albatros parkı için tepki göstererek 'Birilerine peşkeş çekiliyor' dedi.Cumhurbaşkanı Erdoğan, metrobüsün Büyükçekmece'ye kadar getirileceği müjdesini verdi.

Son dakika: Cumhurbaşkanı Erdoğan'dan Büyükçekmece'ye metrobüs müjdesi

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, "Ey Bay Kemal, bizim bayrağımızı yakanlarla sen nasıl beraber olursun? Hani sen Atatürk'ün partisiydin. Yahu Atatürk mezardan kalksa ilk önce senin ipini çeker, senin" dedi. Erdoğan, AK Parti'nin Büyükçekmece mitinginde sözlerine, "Bizim insanımıza bir sevdamız, aşkımız var." diye başlayarak, 1994'te İstanbul'u CHP'den aldıklarını ve hem belediye hem hükümet olarak İstanbul'da destanlar yazdıklarını söyledi.

"Büyükçekmece'yi şu andaki yönetimden kurtarmaya var mıyız?" diye soran Erdoğan, Büyükçekmece'yi iki yıl önce ziyaret ettiklerini, toplam bedeli 23,5 milyar lirayı bulan yatırımların resmi açılışını gerçekleştirdiklerini hatırlattı. Cumhurbaşkanı Erdoğan, bugün Kartal'da Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı'nın açılışıyla başladıkları ilçe ziyaretlerini, Büyükçekmece ile sona erdirdiklerini dile getirerek, ilçeye gelmeden önce Beylikdüzü'nün, Avcılar'ın, Küçükçekmece'nin, Kartal'ın misafiri olduklarını söyledi.

Kartal'da İstanbul'un trafik yoğunluğunu hafifletecek, Anadolu ile Avrupa yakaları arasında ulaşımı hızlandıracak Gebze-Halkalı Banliyö Tren Hattı'nı İstanbulluların hizmetine sunduklarını dile getiren Erdoğan, "Başta hat güzergahındaki 10 ilçede ikamet eden hemşehrilerim olmak üzere bu projenin tüm İstanbul'a hayırlı olmasını diliyorum. İnşallah bu hizmet yolculuğumuza 31 Mart'tan sonra ivme kazandıracağız. 25 yılda nasıl bu şehrin asırlık sıkıntılarını çözmüşsek, inşallah önümüzdeki 5 yılda da çok daha büyük başarılara imza atacağız." diye konuştu.

Erdoğan, trafik, otopark, çevre meseleleri başta olmak üzere, yeni projelerle İstanbullunun hizmetinde olmaya devam edeceklerini vurgulayarak, şunları kaydetti:

"Her zaman söylediğim gibi, belediyecilik vizyon işidir. Belediyecilik proje, gönül işidir. Belediyecilik birikim ister, dinamizm ve bir araya gelme becerisidir. Belediyecilik tecrübeyle, heyecanı buluşturma sanatıdır. Vadetmek, söz vermek kolaydır. Seçim meydanlarında 'cek'li, 'cak'lı cümleler kurmak kolaydır. Zor olan meydanda verdiğin sözü, görevi teslim alınca unutmamaktır. Mesele meydanlarda vadettiğini millet yetki verince yerine getirmektir. Yani asıl mesele sözünün eri olabilmektir. Hamdolsun biz işte bunu başardık. Zor olanı yaptık, bunu gerçekleştirdik. Seçim meydanlarında ne vaat etmişsek millet sorumluluk verince onu hayata geçirdik. Bizim referansımız son 25 yılda bu şehre kazandırdıklarımızdır."

'BU ÖYLE LAF OLA BERİ GELE DEĞİL'

Marmaray'ı, Avrasya Tüneli'ni yaptıklarını hatırlatan Erdoğan, "Dikkat edin bunlar denizin altından, üstten değil. Bitmedi, Yavuz Sultan Selim Köprüsü'nü üçüncü köprü olarak yaptık mı? Osmangazi Köprüsü'nü İstanbul-İzmir için yaptık mı? Dikkat edin bunları Binali kardeşimle beraber yaptık. Bu öyle 'cek', 'cak'la değil, bak yaptıklarımızı söylüyorum. Bu öyle laf ola beri gele değil, icraat, icraat... Birisi de buralarda tutturmuş bir Albatros, Albatros... Nedir bu? Birilerine peşkeş çekiliyor, yani bunlara hala oy verecek misiniz? Ama çok çalışacağız. Bütün eş, dost, akraba, komşu bunları aramak suretiyle inanıyorum ki Büyükçekmece'yi artık bu zulümden kurtaracaksınız." ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, referanslarının son 17 yılda 81 vilayetin, 922 ilçenin her birine eserleriyle attıkları imza, ekonomiden ticarete, sağlıktan eğitime, ulaşımdan özgürlüklere kadar her alanda başardıkları olduğunu vurguladı.

"Biz siyasete muhalefet gibi rant aracı, menfaat kapısı olarak değil, millete hizmet vasıtası olarak bakıyoruz. Biz muhalefet gibi siyaseti bir vaat yarışı olarak da görmedik, görmüyorum." diyen Erdoğan, şöyle devam etti:

"Eminim sizler de CHP'li belediyelerin itiraflarını, hezeyanlarını takip ediyorsunuz. CHP'liler her gün yeni bir siyasi skandala imza atıyor. Geçenlerde CHP'li bir belediye başkanı 'Seçim dönemlerinde attık, tuttuk sonra da yapamadık' diye itirafta bulunuyor. Hatay'ın CHP'li büyükşehir belediye başkanı, kendinden yol isteyen hanım kardeşlerimizi, 'Oy yoksa yol da yok' diyerek tehdit ediyor. Bir başkası Balıkesir'de 'Bu sefer oylarımız şuraya' diyerek, bölücülerin ağzıyla konuşuyor. Bir başkası komiklik olsun diye Kur'an-ı Kerim'le cuma salasıyla milletin karşısında alay ediyor.

Bir diğeri terör örgütüyle beraber, el ele, omuz omuza nasıl olduklarını söylüyor. Bir diğeri bakıyorsunuz benim bayrağımı yakıyor, bayrağımı. Bayrağımızı yakanlarla CHP beraber değil mi şu anda? İsterseniz şurada görüntülerini de verebilirim, biliyorsunuz değil mi? Ey Bay Kemal, bizim bayrağımızı yakanlarla sen nasıl beraber olursun? Hani sen Atatürk'ün partisiydin. Yahu Atatürk mezardan kalksa ilk önce senin ipini çeker, senin. Hale bak... Almanya'ya gidiyor bölücü terör örgütünün, parlamentoda paçavrasını gördüğümüz, onunla beraber resim çektiriyor. Sözde İYİ Parti bunlarla beraber. Sözde Saadet bunlarla beraber. Dörtlü çete beraber. Ama biz Cumhur İttifakıyız."

'GELİN BİR OSMANLI TOKADI ATALIM'

Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisince Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenen mitingde, Cumhur İttifakı'nın 15 Temmuz'da kurulduğunu, 7 Ağustos'ta Yenikapı ruhuyla bir adım atıldığını ifade ederek, şöyle konuştu:

"Bay Kemal, Atatürk Havalimanı'ndan FETÖ'cülerin tankları arasında kaçtı gitti. Bu kardeşiniz de 10 binlerle beraber Atatürk Havalimanı'ndaydık. Ne oldu? Biz, darbeyi hallettik, bitirdik, Bay Kemal Bakırköy Belediyesinden kahvesini yudumlayarak bizi seyretti. Bizi seyredenlere sandıkta gelin bir Osmanlı tokadı atalım. CHP'nin İstanbul Büyükşehir adayı İstanbul sanki babasının tapulu mülküymüş gibi 'Onları İstanbul'dan kovacağız.' diyor. Bizim bir şey dememize, yapmamıza gerek yok, CHP'li belediye başkanları kendi beceriksizliklerini zaten kendileri söylüyor."

İstanbul'a belediye başkanı olduğunda görevi CHP'den aldığını hatırlatan Erdoğan, İstanbul'u çöp dağlarından temizlediğini, susuzluğu, hava kirliliğini giderdiğini söyledi. Erdoğan, CHP'nin, "çöp, çukur, çamur ve çarpık yapılaşma", "yolsuzluk, yokluk ve yasaklar" demek olduğunu aktararak, "Millete nasıl baktıklarını, insanımızın değerlerini nasıl umursamadıklarını, bu milleti nasıl hor, hakir gördüklerini kendileri ifşa ediyor. Bay Kemal zaten akşam yalan, sabah iftira. Tutturdu bir 'Man adası', Meclis'te çıkardı kağıtları sallıyor. Açtım davayı, kazandım 2,5 milyon. Şimdi yargıda, yargı onayladığı takdirde buradan 2,5 milyon alacağım. Parayı Mehmetçik Vakfına vereceğim." dedi.

'25 DEV PROJEYİ HAYATA GEÇİRECEĞİZ'

Dün Şırnak ve Hakkari'de olduğunu, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ile geldiklerini anlatan Erdoğan, "Ona da çok terbiyesizlikler yaptılar. O da 500 bin liralık dava açtı. 'Ben 2,5 milyonu Mehmetçik Vakfına vereceğim.' dedim. Savunma Bakanım 'Ben de bu 500 bini aldığım takdirde ben de bunu aynen Mehmetçik Vakfına vereceğim.' dedi. Biz buyuz." diye konuştu. Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, eğitimde, sağlıkta, adalette, emniyette, ulaşımda adımlar atmaya devam edileceğinin altını çizerek, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"İnşallah metrobüsü Büyükçekmece'ye kadar getiriyoruz. Bu projeler için 2019 yazından itibaren çalışmaya başlıyoruz. Millet bahçeleri, millet kıraathanelerini inşallah Büyükçekmecemize getiriyoruz. Mimar Sinan Köprüsü ve çevresini yeniden düzenleyecek, böylece bu hazineyi İstanbul'un önemli turistik mekanlarından biri haline getireceğiz. Yeşil koridorlarla İstanbul'a 37 milyon 240 bin metrekare yeni yeşil alan kazandıracağız. Büyükçekmece Bahçelievler Mahallesi de bu projemizi uygulayacağımız yerler arasında. Büyükçekmece'de 12,5 kilometre uzunluğa sahip bir yeşil koridor olacak. Belediyecilikte Büyükçekmece'nin 25 yıllık hizmet açığını kapatacak, ilçemizi hak ettiği konuma taşıyacak 25 dev projeyi önümüzdeki dönem hayata geçireceğiz."

"Büyükçekmece, 31 Mart'ta zafere hazır mısın? Gönül belediyeciliğine hazır mısın? Hizmet siyasetine destek vermeye hazır mısın? Belediye başkan adaylarımıza sahip çıkıyor musun?" diye sorduğu katılımcılardan gelen "Evet" yanıtı üzerine Erdoğan, "Öyleyse gelelim şarkımıza. Benim sesim Binali Bey kadar güzel değil ama yine de fena sayılmaz." diyerek, konuşmasını, "Beraber yürüdük biz bu yollarda. Beraber ıslandık yağan yağmurda. Şimdi dinlediğim tüm şarkılarda bana her şey sizi, İstanbul'u, Büyükçekmece'yi hatırlatıyor." sözleriyle tamamladı.

Mitinge, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Mehmet Cahit Turan, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı ve AK Parti Büyükçekmece Belediye Başkan Adayı Mevlüt Uysal, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Binali Yıldırım, AK Parti Genel Başkan Yardımcısı Fatma Betül Sayan Kaya, milletvekilleri, AK Parti İstanbul İl Başkanı Bayram Şenocak, partililer ve vatandaşlar katıldı. Sağanak altında gerçekleşen mitinge katılan vatandaşlara yağmurluk verildi. Cumhurbaşkanı Erdoğan ve protokol üyeleri de miting sonunda vatandaşlara keten bezinden çanta içerisinde çay dağıttı.

Kadıköy’de tekne kurtarma operasyonuDenizde Arama Kurtarma (DAK-SAR) ekipleri Kadıköy açıklarında karaya oturan tekneyi kurtardı. Kurtarma anı kameralara saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber