Ali Koç: "Forma reklamı için anlaşmaya çok yakınız"

Fenerbahçe Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe TV'de canlı yayınlanan programda sarı-lacivertli camia ile ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Ali Koç: "Forma reklamı için anlaşmaya çok yakınız"

Fenerbahçe Spor Kulübü Başkanı Ali Koç, Fenerbahçe TV'de canlı yayınlanan "Camiaya Sesleniş" isimli özel programda önemli açıklamalarda bulundu. Başkan Ali Koç, "Camiaya Sesleniş" programına ilk olarak 24 Temmuz Salı günü katılmış ve bu programın ileriki aylarda da devam edeceğini söylemişti.

Ali Koç'un açıklamaları şöyle:

"Sponsorluk ve reklam konusunda Avrupa'da ilk 20'ye girmeyi hedefliyoruz"

- Sponsorluk konusunda açıklayacağım pek çok anlaşma var. Daha az sponsorla daha uzun ve daha büyük anlaşmalar yapmayı hedefliyoruz. Zira temlik edilmeyen yegane gelirlerimiz sponsorluk ve reklam gelirleri. Fenerbahçe formasında gelir getiren hiçbir anlaşma yok şu anda. Sponsorluk ve reklam konusunda Avrupa'da ilk 20'ye girmeyi hedefliyoruz. Bu konuda yoğun çalışmalar var.

"Anlaşmaya çok yakınız, 10-12 milyon euroluk sponsorlarımız bekliyor"

- Formanın önündeki reklam için uluslararası bir markayla müzakerelerin sonuna geldik, anlaşmaya çok yakınız. Ya açıklayacağız, ya da el sıkışıp teşekkür edeceğiz. Futbolda 10-12 milyon euroluk sponsorlarımız bekliyor. Göğsümüze alacağımız sponsorluk anlaşmasının bedeli son 4-5 senenin çok üzerinde olacak. Son yıllardaki bedeller hak edilenin çok altında kaldı.

"Doğuş Grubu'na teşekkür ediyoruz, ancak ayrılmaları bize büyük darbe vurdu"

- Basketbol dediğimiz zaman belki de Avrupa'nın en iyi takımından bahsediyoruz. Son 4 yılda 4 kez Final Four'a kaldık. Fenerbahçe Basketbol Takımı'nın uluslararası marka olması lazım. Doğuş Grubu'na teşekkür ediyoruz, ancak ayrılmaları bize büyük darbe vurdu.

"Fenerbahçe'nin medyaya, medyanın da Fenerbahçe'ye ihtiyacı var"

- Biz herkese eşit mesafede olmak istiyoruz. Hatalarımız çok var. Düzeltecek çok yönümüz var. Sizlerin belki arzu ettiği şekilde bir ortam yaratamadık. Ancak her şeyi yeniden yapılandırma peşindeyiz. O zamana kadar ki süreçte sabrınıza teşekkür ediyoruz. Hiçbir grupla vıcık vıcık ilişkilere girmeyeceğiz. Hiçbir medya grubuna, spor müdürüne, hatta patronlara herhangi bir muhabiri işten çıkarma konusunda baskı yapmayacağız. Buna söz veriyorum. Fenerbahçe'nin medyaya, medyanın da Fenerbahçe'ye ihtiyacı var.

"Phillip Cocu, PSV'den kazandığının 5 katını kazanıyor" iddiası

- "Phillip Cocu, PSV'den kazandığının 5 katını kazanıyor" diye bir haber var. Altında da Hollandalı bir gazeteciyi kaynak olarak göstermişler. Gazetecinin kendisi yalanladı. Böyle haberler yaptığınız zaman iyi niyetinizi sorgulamamız son derece normal olur.

""Biz olsaydık Benfica'da tur atlardık, Fernandao'yu satmazdık" diyorlar, insaf diyorum"

- Benim seçim kampanyam boyunca da bir sütun dahi haberimin yapılmadığı yerler vardı. Bünye zayıfladığı zaman nasıl uçuklar çıkıyorsa bize yapılan saldırıları da buna benzetiyorum. Bazı eski yöneticilerimiz gerek Twitter üzerinden, gerekse bazı muhabirlerle konuşmalarında bazı söylemler içerisindeler. Üzülerek görüyorum ki, "Biz olsaydık Benfica'da tur atlardık, Fernandao'yu satmazdık" diyorlar, insaf diyorum. Daha 3 ay geçmedi. Fenerbahçe'nin başarısı için dua etmeniz gerekirken bizlerin başarısızlığını istemek Fenerbahçe ruhuyla ne kadar bağdaşıyor?

"Kaybettiğimiz 3 maçta da şans yaver gitse 1-2'sini kazanabilirdik"

- Yepyeni bir oluşum içindeyiz, kemikleşmiş düzeni değiştirmeye çalışıyoruz. Yepyeni bir yönetim, yeni başkan. Değişim sancılıdır, bunlar zaman alacaktır. Kaybettiğimiz 3 maçta da şans yaver gitse 1-2'sini kazanabilirdik. Bu yolun sonu çok güzel olacak. Bugün değilse yarın, yarın değilse öbür gün. Bu yolun sonu her halükarda çok güzel olacak. İnandığım bu yolda ilerlemeye devam edeceğim.

"Fernandao'nun satışıyla Slimani ve Ayew'i kiralayabildik"

- 100 oyuncu konusu suistimal edildi. Bu kadar Finansal Fair Play (FFP) sıkıntısı olan, sattığı kadar alabilecek bir kulüp için 100 oyuncu bakmıyoruz. Bunların birçoğunu hala takip ediyoruz. Arzu edip de alamadığımız oyuncular da oldu. Oyuncu gelmeyi arzu etti ama şartlarda anlaşamadık. Bizim imkanlarımız bayramdan sonra yaptığımız satışlarla arttı. Sadece Fernandao'nun satışıyla Slimani ve Ayew'i kiralayabildik. Ayew'in kiralama bedeli yoktu.

"Tolga Ciğerci bize son dakika fırsatı olarak geldi"

- Listemizde Tolga Ciğerci ve Jailson yoktu. Fakat bütün yetki sportif direktörde değildir. Fenerbahçe'de yapılan ve yapılmayan bütün transferlerin sorumluluğu Ali Koç, Phillip Cocu, Damien Comolli ve Semih Özsoy'a aittir. Tolga Ciğerci bize son dakika fırsatı olarak geldi. Bize ayrılmasının sebebi olarak sakatlığından çok yüksek maliyeti söylendi. Karakterli bir oyuncu. Bize 12-15 maç hizmet ederse kadro derinliği açısından büyük bir fayda sağlamış olacak.

"Buradan Josef'e teşekkür ediyorum"

- Buradan Josef'e teşekkür ediyorum. Tam bizim transfer etmek istediğimiz bir oyuncu karakteri. İyi bir aile babası, iyi bir karakter, futbolcu ve savaşçı. Kadromuzda görmek istediğimiz ama satmak zorunda kaldığımız bir oyuncu Josef. Jailson 100 kişilik listemizde değildi. 4-5 gün kendisini inceledik, araştırdık. Bu kadar çabuk alacağımızı ben de tahmin etmiyordum.

"Aziz Behich ile ilgilendik, Emre Akbaba konusunu biliyorsunuz"

- Aziz Behich ile ilgilendik, Emre Akbaba konusunu biliyorsunuz. O transferle ilgili, sonra yaşananlarla ilgili orada bir durum yok. 10 numara için de Avrupa'dan bir oyuncuya baktık ama olmadı, isim vermeyeceğim. İsteyip de alamadığımız oyuncular oldu. Ama biz bu oyuncuları gelecek yıllar için takip etmeye devam ediyoruz.

"Ligde oyuncularına borcu olmayan yegane kulüplerden biriyiz"

- Benim başkanlık tarzım işi ehline vermek. Benim görevim futbolcular ve teknik heyet için en verimli çalışma ortamını hazırlamak. Ligde oyuncularına borcu olmayan yegane kulüplerden biriyiz. En büyük önceliğim bunu sağlayabilmek. Yönetim şapkadan tavşan çıkarsın, Obradovic 5 yıl üst üste Euroleague'i kazansın, futbolda başarı olmadığı halde bunların hiçbir kıymeti olmadığını futbolculara sezon başında söyledim. Başarı yoksa bunun tek sorumlusu benim. Her puan kaybının sorumlusu ben ve arkadaşlarım.

"Arzuladığımız başarılar gelmediği takdirde her türlü önlemi alabiliriz"

- Damien Comolli'ye Nisan ayında teklif yaptığımda iki ayrı kulüpten teklif bekliyordu. Birinden teklif aldı ama istediği seviyede değildi, diğerinde de yönetimin değişeceğini düşündüğü için kabul etmedi. Üçüncü sırada biz vardık ve kabul etti. Kariyerinde belli bir başarısı olan, ama çok daha yüksekleri hedefleyen, geçmişte futbol kariyerinde başarılar kazanmış, altyapıya önem veren, makul bütçelerle takım kurmayı öğrenmiş ve yeni bir heyecan arayan birisini arıyorduk, Phillip Cocu'yu tercih ettik. Arzuladığımız başarılar gelmediği takdirde her türlü önlemi alabiliriz.

"Phililp Cocu'nun tazminatı sadece 12 aylık maaşıdır"

- Hepimiz halka açık şirketleriz. Uymamız gereken bir mevzuat var. Belli bir baremin üzerindeki transferleri açıklamak zorundasınız. Damien Comolli ve Phillip Cocu'nun anlaşmalarını açıklamak istiyordum ama Damien "Sözleşme gizlilikleri var" dedi. Bazı gizlilikler var, Avrupalılar bunu seviyor. Phillip Cocu'nun tazminatının 7.5 milyon euro olduğu iddiası külliyen yalan. Cocu'nun tazminatı sadece 12 aylık maaşıdır. Moussa Sissoko olayı beni çok üzdü, "Transferi yapıldı" diye açıklandı. Bu camiamızda önce büyük bir coşku, ardından hayâl kırıklığı yarattı. Hiçbir temasımızın olmadığı bir oyuncuyla ilgili çıkan bu haberler bizi çok üzdü.

"Altyapıda esas farkı tesisleri kurunca yaratacağız, bu nedenle 6 yıl diyorum"

- Bu yaz transfer sezonunda basında Fenerbahçe'ye geleceği iddia edilen 176, gideceği iddia edilen 17 oyuncu var. Resmiyette ise 11 oyuncu geldi, 9 oyuncu gitti. Altyapı konusu tercih değil, mecburiyet. Bu konu en büyük önceliğimiz. Sandığımızdan daha iyi oyuncu profili var. 6-7 oyuncuyla da profesyonel sözleşme imzaladık. Altyapıda öncelikle tesise ihtiyacımız var. Gebze'de Siyah Çoraplılar Tesisi'nden bahsedilmişti. Ne yazık ki ihtiyaç duyduğumuz imar iznini alamayacağımızı gördük. Altyapıda esas farkı hayal ettiğimiz tesisleri kurunca yaratacağız, bu nedenle 6 yıl diyorum.

"Fenerbahçe'de yakında bir seferberlik yaratmak zorundayız"

- Fenerbahçe'de yakında bir seferberlik yaratmak zorundayız. Bizim koyacağımız kaynaklarla mevcut borçların ödenmesi mümkün değil. Borcu borçla ödemek sürdürülebilir bir sistem değil. Bu tablo içinde seferberlik kampanyası başlatmamız gerekiyor. Her yıl 10 bin yeni üye kazanmak istiyoruz, bunun için de derneklerimiz önemli. En önemli konulardan bir tanesi üye kazandırmak. Onları sadece maçlara gelip desteklemekten öteye, Fenerbahçe'yi kaynak yaratma kampanyasında bir elçi olarak konumlandırmak istiyorum.

""Fernandao satılmasaydı Benfica turu geçilirdi" gibi saçmasapan görüşler var"

- Halihazırda 2 Türk, 2 yabancı scout var. Scout sistemimizi biraz daha genişletmek istiyorum. Her scout sistemi başarılı olacak diye bir şey yok ama biz başarılı olmak zorundayız. Fenerbahçe bir ve bütün olduğunda kimse önüne geçemez. "Fernandao satılmasaydı Benfica turu geçilirdi" gibi bana göre saçmasapan görüşler olduğunu biliyorum. Soldado konusunda şanssız olmasaydık ve yine de elenseydik, bu sorular gelmeyecekti. Slimani'yi çok istedik, müthiş bir oyuncu, göreceksiniz çok patlayacak burada. Slimani'yi kiralama yönteminden başka türlü alma yolumuz yoktu, satın alma opsiyonunu bile vermediler bize. Kiralayacakları oyuncuyu önce satmak istedi Leicester City, almamız mümkün değildi. Diyeceksiniz ki, tek forvet Slimani mi, değil tabi.

"Yassine Benzia'nın bize geleceği aklımın ucundan bile geçmezdi"

- Ben istemez miyim, Şampiyonlar Ligi'ne gitmeyi? Benfica'yı eleyince de gitme garantimiz yoktu. Bu kadroyla orada ne kadar puan toplayabilirdik, ondan da emin değilim. Avrupa'da kalıcı bir Fenerbahçe konumuna gelmek istiyoruz. Mesela Yassine Benzia, aklımın ucundan geçmezdi onun bize geleceği. Lille, içinde bulunduğu sıkıntılar nedeniyle mecburen elinden çıkarmak zorunda kaldı onu. Kim istemezdi bugün Şampiyonlar Ligi'nde olmayı?

"Berke'nin Fenerbahçe kalesine geçmesini kimse durduramaz"

- Barış Alıcı ve Altınordu'dan aldığımız Berke Özer, bizim üzerinde durduğumuz oyuncular. Berke'yi biz almasak, daha yüksek paraya Avrupa'ya gidecekti ve kendisi çok çok iyi bir Fenerbahçeli. Fenerbahçe logosunu bakmadan çizebilecek kadar iyi bir Fenerbahçeli. Kendi yaş kategorisinin en iyi 3 kalecisinden biri. Yıllar boyunca milli takım ve Fenerbahçe'ye hizmet edecek. Kameni onun önünde değil. Şu anda önünde Volkan ve Harun var. Volkan Demirel'in mukavelesi seneye bitiyor. Önümüzdeki sene Berke ve Harun vardır. Berke'nin Fenerbahçe kalesine geçmesini kimse durduramaz.

"70-80 milyon euro kar yapmamız lazım ki bu da çok zor gözüküyor"

- Finansal Fair Play (FFP) sıkıntımız aynen devam etmektedir. Mayıs sonu itibariyle borcumuz artmış gözüküyor ve 3 yılda -30 milyon euro hakkımızın çok üstünü aştık. 70-80 milyon euro kar yapmamız lazım ki bu da çok zor gözüküyor. Kimse futbolcuların ödemelerini döviz kurundan TL'ye çeviremiyor. Borcumuzu çevirme konusunda baktığımız zaman, faizler %30-40'lara gelmiş durumda. Beşiktaş'ın da ciddi borç yükü var, geçtiğimiz Mayıs ayını karlı bitirdiler. Fenerbahçe ve Galatasaray ise toplam 400 milyon borçlu geçirdiler. Bu kafayla gidersek ya ciddi cezalar yiyeceğiz, ya da sürekli UEFA kıskacında olacağız. Adeta intihar ediyoruz.

"2005 yılından bu yana yabancı kuralı 8 defa değişmiş"

- 2005 yılından bu yana yabancı kuralı 8 defa değişmiş. Yabancı sayısı önemli değil. Önemli olan yabancı oyuncunun kalitesi. Bu konuda belirli kriterler getirilmeli. Kimse üstüne alınmasın, günümüz federasyonu elinden geleni yapıyor, ama Türkiye'yi Avrupa'da önemli bir konuma getirebilmek lazım. Şu anda görev alan önemli isimler olabilir ama görüyoruz ki yeterli değil.

"Oyun oynanırken kuralların değiştirilmesine karşıyım"

- (Boşta kalan oyuncuların sözleşme imzalaması sorun yaratır mı, etik midir?) Bu Avrupa'da yaygın uygulanan bir kural. Türkiye'de uygulanması için sıkıntı olmaz, doğru olur. Ancak, önümüzdeki sezon. Oyun oynanırken kuralların değiştirilmesine karşıyım. Türkiye'de oyun oynanırken kuralların değişmemesi gerektiğini düşünüyorum. Altında bir şey aramak isteyen arayabilir ancak bu kural uygulanacaksa önümüzdeki sezon uygulanması daha sağlıklı olur.

"Çok büyük bir facia olmadığı takdirde devre arasına kadar Cocu ile ilgili hiçbir şey yapmam"

- (Cocu'nun kredisi sizde ne kadar?) Çok büyük bir facia olmadığı takdirde devre arasına kadar Cocu ile ilgili hiçbir şey yapmam. Her şey olabilir, futbol bu. Konya'da da, Beşiktaş maçında da sıkıntı olabilir. Ne olursa olsun bu felsefenin yerine oturacağına inancım sonsuz. Dünya halidir, futbol bu. Bu kulübü sağlıklı hale getirmek için çok şey yaparken o top çizgiden geçmedi diye geri dönüşümüz olmayacak. Ben bunu kendim için yapmıyorum. Bu kulübün geleceğini dizayn ediyoruz. Bu illa tutacak diye bir şey yok ama bu sadece bir topun çizgiyi geçmesine bağlı kalmayacak. Burası dernek yapısı, en kötü şartlarda seçilmezsin ama bu Cocu'nun 3-5 maçlık performansına bağlı olamaz. Her şey çok kötü giderse devre arasında imkanımız var. Ben taraftar olarak kendimi kendim kadar bilsem kredim çok yüksek olurdu ama sonuçta bir yere kadar krediniz var, insanların sabrı var. Bu kötü gidişat böyle devam etmeyecek. 3 maçtan 1'ini kazansak burada çoğu şeyi konuşmuyor olurduk. 4 maç için beni yargılayan olabilir ama geleceğe umutla bakıp bu işe inananlar var.

"O kadar sabredenler herhalde bana da 1-2 sezon sabrederler diye düşünüyorum"

- (Seçim sürecinden bu yana 'keşke' dediğiniz bir konu var mı?) Olmaz mı? Paylaşabileceğimi düşünmüyorum. Bazıları bazı kişileri ilgilendiriyor. O yüzden harmonimi kaybetmemek için söylemeyeceğim. Hatasız kul yok. Tecrübe, yaşayarak kazandığınız bir olay, bunun okulu yok. Bakın çok başarılı başkanların ilk yıllarının nasıl geçtiğine, görebilirsiniz. Başarılı olacağınızın da garantisi yok ama bu işin sonu Fenerbahçe'nin hak ettiği şekilde güzel olacak. 4 senedir neler yaşanıyor siz görüyorsunuz. O kadar sabredenler herhalde bana da 1-2 sezon sabrederler diye düşünüyorum.

"Türkiye'nin en iyi sağ ve sol bekini elimizle karşı takıma verdik, sakat olduğunu bile bile Van Persie'yi aldık"

- 3 Temmuz'da bize çok büyük zararlar verildi. Fenerbahçe'nin yörüngesini yerinden oynattılar. Fenerbahçe çok doğru yoldaydı. Ondan sonra kendi kalemize gol atmaya başladık. Bugün Türkiye'nin en iyi sağ beki ve sol bekini elimizle karşı takıma verdik. Gittik Robin van Persie'yi aldık. Sakat olduğunu bile bile aldık. Sağlık ekibi bu oyuncu sakat dedi. Kamuoyuna yansıdığı için transfer, bile bile aldık. Şu anda şampiyon olmamamız için hiçbir neden yok. Ara kapanacaktır. Fenerbahçe son dönemlerde kötü başlayıp, ardından bir seri yakalıyor. İnşallah biz de bu dönemi atlatıp devamını getireceğiz.

"Fabian transferi olmadı, sağlık kontrolünde risk alabileceğimiz bir noktada değildi"

- Fabian transferinde Damien (Comolli) kötü gösterildi, kötü gösterilecek biri varsa o da benim. Fabian iyi bir futbolcu, özel hayatı biraz renkli. Güney Amerika'da müthiş oynuyor, Avrupa'da da iyi başlıyor ama sakatlanıyor. Belinden ciddi bir ameliyat oluyor. Fabian işinin ekonomik tarafı o kadar cazipti ki, acaba risk alınabilir mi dedik. Risk derken, özel hayat tarafı. Sağlık kontrolü önemliydi, onu birden fazla yere yaptıracaktık. Damien risk alınmasın tarafındaydı, ben bir patlama yapabilir tarafındaydım. Fabian'ı sağlık kontrollerinde birden fazla yere baktırdık, olumlu olmadı. Bakarsın 2-3 sene daha oynar bir şey olmaz, Fenerbahçe'de 2 maç sonra sezonu kapatır. Risk alabileceğimiz bir noktada değildi, daha fazla detaya giremiyorum, sağlıkta da bir gizlilik vardır. Futbolcu, "Son dakikada yeni şartlar konuldu ve kabul etmedik ayrıldık" diyor. Damien'da oyuncunun menejerinin mesajları var, "İsterseniz devre arasına kadar para ödemeyin ve ödeyin" diye. Ben saygısızlık olmasın diye daha fazla detaya girmek istemiyorum.

Ali Koç: Forma reklamı için anlaşmaya çok yakınız

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Anadolu Ajansı muhabiri Erkan Tiryaki'ye, daha önce attığı tweet nedeniyle tepki gösterdi ve yaşanan tartışmanın ardından soru sormasına izin vermedi. Ancak Ali Koç daha sonra tweet'i kendisinin yanlış yorumladığını ifade ederek Erkan Tiryaki'den özür diledi.

- Erkan ile reklam arasında konuştuk. Bu tweetin iş dışı, kurum dışı, tamamen özel hayatında espri olsun diye bir paylaşım olduğunu söyledi. Arkadaşları da kefil oldu, kendisinden özür diliyorum. Kurumunu zikrettiğim için kurumundan da özür diliyorum.

- Kaleci transferini mecbur Türk yapmak zorundaydık, yabancı sayımız şişmişti. Türkiye'de iki adayımızdan biri Harun'du. Kulübü de arkasında kaleciler olduğu için satmakta sorun görmeyince, tercihimizi Harun'dan yana kullandık. Ayew'in satın alma opsiyonu, herhalde kullanamayacağız bir rakam, 12 milyon euro. Benzia'nınki ise 7,4 milyon euro.

"Ozan Tufan için Beşiktaş'tan bize gelen, bizim kabul edemeyeceğimiz bir takas söz konusuydu"

- Ozan Tufan gibi bir yatırımı yapmışken, yaşı da sadece 24 iken, mücevher gibi bir değer olması gerekirken, bu durumda olmasına ne Ozan, ne biz seviniyoruz. Uyum konusu, performansı, verileri, hoca ile arasındaki kimya, ne yazık ki olumsuz noktadaydı. Ozan Tufan bazı takımların ilgisini çekti ama Fenerbahçe'deki yüksek maaşından dolayı Anadolu takımları topa giremedi. Beşiktaş'tan bize gelen bir şey yok. Beşiktaş'tan bize gelen, bizim kabul edemeyeceğimiz bir takas söz konusuydu, ancak pek çok oyuncuyu ilgilendiriyordu, bire bir takas değildi. İyi bir Ozan, Bursa'dan aldığımız Ozan, Türkiye'nin her takımında oynayabilir, Avrupa'da da oynayabilir. Onun da aynanın karşısına geçip, kendisini bir sorgulaması gerek. Hem milli takıma, hem de Fenerbahçe'ye yıllarca hizmet edebilecek kalitesi var.

"Emre Akbaba karakterli davrandı, Galatasaraylı ve Galatasaray'da oynamak istiyorum dedi"

- Temmuz ayının 2'si ya da 3'ünde Emre Akbaba için başkanı aradığım zaman, başkan Başakşehir'in verdiği rakamdan ve oyuncunun istediği rakamdan bahsetti. Ben de bu rakamları veremeyiz dedim. Oyuncu ve ufak miktar bir rakamla ilgilenirseniz haber verin dedim. Emre Akbaba'nın transferi olana kadar biz devrede yoktuk. Menajeri Damien (Comolli) ile görüşmüş ve çocuk ilgileniyor demiş, forma numarasına kadar konuşulmuş. Sonuçta oyuncunun kalbinin nerede olduğu önemlidir, her şey para değildir. Tercihi Galatasaray oldu, tamam dedik. Emre Akbaba karakterli davrandı. Galatasaraylı ve Galatasaray'da oynamak istiyorum dedi.

"Barcelona başkanı ile görüştük, birkaç oyuncu için de girişimimiz oldu"

- Cocu'nun yanına +1 gerekir mi diye kendi kendime soruyorum. Comolli ile bunu konuştuk. Cocu'yla da görüşeceğim. Arzu ederse kafamda birkaç isim var. Ama şunu da ifade edeyim, Cocu'ya sonuna kadar inancım var. Fenerbahçe değerlerine her daim sahip çıkmalı. Alex'in de gidiş şekli yanlıştı ama gitme zamanı gelmişti. Biz iyi ayrılmıyoruz. Barcelona başkanı ile görüştük, birkaç oyuncu için de girişimimiz oldu. Mecbur olmadıkça, kiralama değil satış modeline gitmeleri gerektiğini ifade etti. Bizim ilgilenmediğimiz 1-2 oyuncu önerildi, ilgimizi çekmedi.

"Aziz Yıldırım'a hâlâ "başkanım" diyorum, eski başkan demek hiç hoşuma gitmiyor"

- Aziz Yıldırım'a hâlâ "başkanım" diyorum, eski başkan demek hiç hoşuma gitmiyor. Hayatta affedemeyeceğim hiçbir şey yoktur. Ama çok üzüldüğüm ve affetmekte zorlanacağım şeyler yaşattı bana. Bunu belki direkt başkanımız yaratmadı, etrafındakiler yaptı. Ama bazı şeyler hiç yaşanmamalıydı. Aziz Yıldırım'ın artısı eksisinden fazladır, ama son dönemde yaptığı hatalar daha fazlaydı. O yüzden bu noktaya gelindi. Ne yazık ki Aziz Başkan'ın etrafındaki bazı insanlar işin rengini tarif edemeyeceğim bir şekilde değiştirmiştir.

"Bugün Aykut Hoca'yla birlikte olsaydık, üçüncü maçta inanılmaz tepkiler olacaktı"

- Bugün Aykut Hoca'yla birlikte olsaydık, üçüncü maçta inanılmaz tepkiler olacaktı. Arada bir bağ kopuşu vardı. Ben gençlere çok önem vermek istiyordum, Aykut Hoca'nın bu konuda bir tereddütü olacağına inandım. İkimiz için de yeni bir sayfa açmanın daha doğru olacağına kanaat getirdim. Ama hayatımda verdiğim en zor kararlardan biriydi. Çünkü benim Aykut Hoca'ya bakış açım sadece bir hoca olarak değil. O, Fenerbahçe için sadece bir hocadan çok daha fazlası.

"Ozan Tufan, Dirar ve Kameni'nin maaşlarını ödemek durumundayız, yoksa FIFA'ya giderler"

- 28 kişilik kadro açıkladık. Ozan Tufan, Dirar ve Kameni o kadroda yoklar, dolayısıyla oynayamayacaklar. Ancak maaşlarını ödemek durumundayız, yoksa FIFA'ya giderler. Kameni'ye Fransa'dan bir teklif vardı, kabul görmedi. Dirar'a Ortadoğu'dan bir teklif gelebilir, Ozan Tufan'a bakıyoruz. Bunların bir numaralı sorumluluları menajerleri.

"Diego Costa ile ilgili bir belge paylaşılmış, sanki biz sızdırmışız gibi konuşuluyor"

- Finansal açıdan sağlıklı bir yapıyı ve sürdürülebilir bir başarıyı yakalamış, İsviçre saati modelinde, bütün çarkların doğru işlediği, kimseye muhtaç olmayan, bağımsızlığı en üst safhada, altyapısından oyuncu çıkaran, ilkeleriyle örnek olan bir Fenerbahçe hayal ediyorum. Diego Costa ile ilgili bir belge paylaşılmış, sanki biz sızdırmışız gibi konuşuluyor. Bizim fıtratımızda böyle bir şey yok. Biz belge sızdırıp haber yaptırsak, haber yaptıracağımız son kişi olur o basın mensubu.

Nusret İspanya'ya damga vurdu!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber