14.09.2018 01:36 | Son Güncelleme:
AA

Vatikan'da cinsel istismar skandalı görüşüldü

Katolik Kilisesi'nin ruhani lideri Papa Franciscus, ABD  Piskoposlar Konferansı delegesiyle, Pensilvanya eyaletinde ortaya çıkan çocuklara  yönelik cinsel istismar skandalını görüştü.

Papa, Vatikan'da ABD Piskoposlar Konferansından bir delegeyi kabul  etti.

Papa'nın ABD'li kardinallerle görüşmesinde gündemi Pensilvanya  eyaletinde ortaya çıkan çocuklara yönelik cinsel istismar skandalı oluşturdu.

Görüşmenin ardından açıklama yapan ABD Piskoposlar Konferansı  Kardinali Daniel DiNardo, Papa ile "Amerikan Katolik Kilisesi'ndeki ahlaki krizi"  görüştüklerini söyledi.

Başka bir etkinlikte de yeni 130 piskoposa hitap eden Papa, çocuklara  yönelik cinsel istismar skandallarına "ruhsal yarıklar" ile "varoluşsal boşluğun"  neden olduğunu dile getirerek, bu konunun özüne inilmesi gerektiğini belirtti.

Papa, rahipler ile ilahiyat öğrencilerine özellikle dikkat verilmesi  gerektiğini ifade etti.

ABD'de binden fazla çocuğa cinsel istismar

ABD'nin Pensilvanya Başsavcısı Josh Shapiro, iki yıllık bir  soruşturmanın ardından çocuklara yönelik cinsel istismarların, Pensilvanya ve  Vatikan'daki kıdemli kilise yetkililerince ''sistematik'' bir şekilde örtbas  edildiği sonucuna ulaştıklarını söylemişti.

Tahkikat jürisi ise 300'den fazla rahibin 1950'lerin ortalarından beri  çocukları istismar ettiğini belirterek, Roma Katolik Kilisesi'ne bağlı yüzlerce  rahibi binden fazla çocuğa cinsel istismarda bulunmakla suçlamıştı.

Bu arada, Vatikan'ın eski Washington Büyükelçisi Başpiskopos Carlo  Maria Vigano, Papa'nın, çocuk istismarı suçlamaları yüzünden geçen ay istifa eden  Kardinal Theodore McCarrick ile ilgili iddiaları 2013 yılından beri bilmesine  karşın eyleme geçmediğini söyleyerek Papa Franciscus'u istifaya davet etmişti.?

Çocuklara yönelik istismarı içeren çok sayıda vaka

Katolik Kilisesi'nin dünyanın birçok ülkesinde yüz binlerce din adamı  bulunuyor. Birçok ülkede de özellikle çocuklara yönelik istismarı içeren çok  sayıda vaka basına yansıyor.

Birleşmiş Milletler (BM) de Katolik Kilisesi görevlilerinin çocuk  istismarları hakkında 2014'te bir rapor yayımlamıştı. Raporda Vatikan, aldığı  sistematik kararlar nedeniyle geçen 10 yılda papazlara, on binlerce çocuğa  tecavüz ve tacizde bulunma ortamı sağlamakla suçlanmıştı. Vatikan ise 2014  yılının ocak ayında 400 papazın önceki iki yılda çocuklara cinsel istismar  suçlaması nedeniyle eski Papa 16. Benediktus tarafından papazlık görevinden  çıkarıldığını kabul etti ancak kiliseye yönelik eleştirilerde bu sayının çok daha  fazla olması gerektiği kaydedildi.

 

Bu habere ifade bırak
  • 0Mutluyum
  • 0Şaşkınım
  • 0Kararsızım
  • 0Kızgınım
  • 0Üzgünüm
Toplam Oy0