En uyanık Türk ORHAN ASLITÜRK

En uyanık Türk ORHAN ASLITÜRK


       Batık bankalar operasyonu derinleştirildikçe insana parmak ısırtan olaylar gün ışığına çıkıyor.
       Bunlardan biri de ana uğraşı “naylon fatura" kesmek olan koskoca bir holding. Bünyesinde 68 şirket bulunduran Barbaros Holding’in gösterdiği “ince zeka" maliyecileri şaşırtmış durumda.
       İstanbul’da maliyeciler arasında “seyyar holding" olarak ünlenen Barbaros Holding’in patronu ünlü “iş" adamlarımızdan Orhan Aslıtürk...
       Şişli eski Belediye Başkanı Gülay Aslıtürk’ün eşi...
       Aslıtürk’ün holdinginin faaliyetleri ve çalışma yöntemi “Olacak O Kadar Televizyonuönu kıskandıracak nitelikte...

68 hayali şirket kurdu

       Maliyecilerin ortaya çıkardığı öykü şöyle:
       Aslıtürk’ün 68 şirketi görünüyor. Hemen her şirket için ayrı bir adres ve iştigal sahası var. Gelen ihbarlar üzerine maliye, şirketleri denetlemeye alıyor. İstanbul’un kenar mahallelerinde gösterilen şirket merkezlerine gidiliyor. Denetim elemanları gecekondu, apartman dairelerinde şirket adreslerini buluyorlar. 30 - 35 büro makinesinin ve personelin ciddi bir çalışma içinde olduklarını gözlüyorlar. Raflarda sırtları özenle yazılmış klasörler, düzenli evrak dosyaları güven veriyor. Defterler, işlemler tamam. Ekip çıkıp gidiyor.
       Bir iki gün sonra yine Aslıtürk’ün bir başka adresteki bir başka şirketine baskın denetim:
       “Manzara aynı. Memurlar, memureler, tıkır tıkır çalışan onlarca büro makinesi. Klasörler, evrak, telefon koşuşturmaları vs. Ekip yine çıkıp gidiyor."

Maliyeciler uyandı

       Bu denetimler birkaç kez tekrarlanınca, maliye denetim elemanlarının bürolardaki bazı ortak özellikler dikkatlerini çekiyor.
       Farklı adreslerdeki büro makinelerinin, bazı memur ve memurelerin, bazı evrakın aynı olduğu saptanıyor. Maliye bu kez aynılıkların kaynağını araştırmaya yöneliyor.
       Holding şirketleri sıkı takibe alınıyor.
       Ve anlaşılıyor ki:

Köstebek haber uçuruyor

       Aslıtürk’ün şirketlerine denetim yapılacağı önceden haber alınıyor. Maliye içindeki uzantıları Aslıtürk’ün adamlarını uyarıyor. Bir kamyonda bulunan büro makineleri ve malzemeleri hemen denetimin yapılacağı adrese götürülüyor ve büro düzeni alınıyor. Denetim bitince aynı kamyon büroyu diğer adrese taşıyor.
       Maliye bu saptamayı yaptıktan sonra 68 şirketin büyük bölümünün sadece “naylon fatura" kestiğini ve bunu “ana uğraş" haline getirdiğini belirliyor ve denetimi derinleştiriyor.
       Zekeriya Temizel, Maliye Bakanı iken yapılan bu saptama ve başlatılan inceleme, batık bankalara kadar uzanıyor.
       Batık bankaların işlemlerini mercek altına alan Bankacılık Üst Kurulu’na bağlı bankalar yeminli murakıpları, Barbaros Holding şirketlerine bu denetimlerde de rastlıyorlar.

Batık bankalara da servis

       İstanbul’daki naylon fatura şirketlerinin, batık bankaların boşaltılmasında da kullanıldığı saptanıyor. Bankasını boşaltmak isteyen banka sahibi, Aslıtürk’ün naylon fatura şirketlerine kredi açıyor. Kredi belli bir “ücret" karşılığı yine banka sahibine dönüyor.
       Aslıtürk ve holdingi, maliyeden sonra, şimdi de Bankacılık Üst Kurulu’nun merceği altında...

Müthiş ikili

Tencere kapak gibi
       Orhan Aslıtürk ve eşi Gülay Aslıtürk şimdi Londra’da kaçak hayatı yaşıyorlar. Türkiye’ye iadesi istenen Gülay Aslıtürk eski Şişli belediye başkanlarından suçu belediyeyi dolandırmak. Londra’da her hafta Polis Merkezi’ne gidip ‘Ben buradayım’ demek zorunda. Orhan Aslıtürk de hayali şirket kurmak, naylon fatura düzenlemek suçlarından yargılanıyor. Af yasası çıkarsa ikisi de elini kolunu sallayarak Türkiye’ye gelecek.


Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr