Meclis Başkanlığı

Meclis Başkanlığı


       Meclis Başkanlığı seçimi koalisyon ortakları arasında bir soruna dönüşecek mi?
       MHP'li Ömer İzgi ile ANAP'lı Murat Başesgioğlu arasındaki yarış, Bahçeli ile Yılmaz arasında yeni bir "güvensizlik" alanı yaratacak mı?
       Başbakan Bülent Ecevit, dün bu sorularımızı yanıtlarken, koalisyon liderleri arasında, Meclis Başkanlığı konusunda bir sorun yaşanmadığını vurguladıktan sonra, ekledi:
       - Hatta bir tartışma bile olmadı.
       - Bakanlar Kurulu'na girmeden önce yaptığınız zirvede, yeniden ele alındı mı?
       - Gerek olmadı. Birkaç gün önce Sayın Bahçeli ve Sayın Yılmaz'la bir araya geldiğimizde konuşmuştuk. Ben orada Sayın Yılmaz'a, Meclis Başkanlığı'nı bir dönem ANAP'ın yürüttüğünü, koalisyon adabı bakımından, bu kez MHP'nin bu görevi yürütmesinin daha uygun olacağını söyledim.
       - Sayın Yılmaz'ın yanıtı ne oldu?
       - Sayın Yılmaz da aynı görüşte olduğunu, bu yaklaşımı uygun bulduğunu ifade etti. Bu bakımdan ben Sayın Yılmaz'ın tavrının değişeceğini sanmıyorum.
       Başbakan Yardımcısı ve ANAP lideri Mesut Yılmaz'ın, Ecevit'in önerisini yerinde bulduğu anlaşılıyor, ancak Meclis kulislerinden yansıyan hava, ANAP'lı milletvekillerinin Ömer İzgi'ye "kırgın" oldukları yönünde.
       Mesut Bey'e yakın ANAP kurmaylarından biri bu kırgınlığın nedenini şöyle özetledi:
       - Sayın İzgi, grup başkanvekili görevini yürütürken, televizyona çıkıp Sayın Yılmaz'ın Yüce Divan'a sevk edilmesi gerektiğini söyledi ve `belge istiyorsanız, işte belge' diyerek, Kocaeli Sanayi Odası'nın Ford'a tahsis edilen araziyi daha pahalıya almaya hazır olduğuna dair bir kağıt okudu. Bunu Yüce Divan'a gönderme gerekçesi olarak savundu. Akla ve hukuka uymayan böyle bir yaklaşımı grup başkanvekili olarak sergilemesi, ANAP'lıları üzmüş ve kırmıştır.
       Aynı kurmay, Yılmaz'ın koalisyon gereği MHP'li adayın desteklenmesi görüşünde olduğunu, hatta, DSP gibi ANAP'ın da aday çıkarmaması gerektiğini savunduğunu anımsattı ve şöyle devam etti:
       - Ancak, Meclis Başkanlığı seçimi Cumhurbaşkanlığı seçimi gibi. Grup başkanvekillerimiz, Sayın Başesgioğlu'nun adaylığında ısrarcı oldular ve aday oldu. Bu nedenle milletvekillerimiz, grup kararı da alınamayan bu konuda kendilerini serbest sayıyorlar ve kendi eğilimlerine göre oy kullanıyorlar.
       Bu tablo gösteriyor ki, Yılmaz, koalisyon kararı gereği, İzgi'ye oy verse bile ANAP Grubu'nun çoğunluğu Başesgioğlu'nu desteklemeye devam edebilir.
       Eğer muhalefet de İzgi yerine, Başesgioğlu'na yönelirse - ki bu olasılık az değildir - İzgi'ye göre şansı artabilir.
       MHP ise İzgi'nin şansını DYP'den destek alarak yükseltmeye çalışıyor.Yazara E-Posta: fbila@milliyet.com.tr