Nefes kesen gündem

Nefes kesen gündem

       SİYASETTEN uzaklaşmak olanaksız. Her şeye rağmen, her şeyi belirleyen, yine siyaset. Siyasette yoğun bir haftayı geride bıraktık, daha yoğun bir haftaya giriyoruz. İktidar ortakları ile koalisyonu dışarıdan destekleyen CHP arasındaki ilişkiler gündemin ilk sıralarına çıkarken Milliyet, liderlerin nabzını tuttu. Derya Sazak ve Fikret Bila'nın Ankara'daki liderler turu, yine çarpıcı mesajlarla doluydu. Önce Başbakan Mesut Yılmaz'la görüştüler. Yılmaz, "Alternatifim yok" dedi. Sonra Ecevit'in Baykal'a mesajı geldi: "Gelin, çalışalım." Sonra Baykal'ın yanıtını aldılar: "Elimi tut, kurtul."
       Liderler diyaloğu bu hafta da devam edeceğe benziyor. Üstelik, giderek kaynayan kazana dönüşen Fazilet Partisi için de sıcak bir hafta başlıyor. FP'nin son durumuyla ilgili ayrıntılı haberleri bugünkü sayfalarımızda bulacaksınız.

       Siyaset çok önemli. Ancak, her şeyin başı eğitim. Politikacı olarak adını Türkiye tarihine yazdıran Bedrettin Dalan'ın açıklamalarını bugün Eğitim sayfamızda okuyacaksınız. Dalan'ın "Tüm sorunların altında eğitimin yattığını gördüm" sözünün altını defalarca çizmek gerekiyor. Eğitimde öncülüğünü sürdüren Milliyet, üniversite sınav sonuçlarının açıklanmasıyla birlikte, üç gün peş peşe bu konuyu manşetine taşıdı. Abbas Güçlü, üniversiteye giriş sorununa bir kez daha neşter vurdu. Görüldü ki, kazanan da yandı kazanamayan da... Köklü çözüm için treni kaçırmıyor muyuz?

       Şampiyonluğunu ilan eden Galatasaray ve tüm Galatasaraylılar coşku içinde. Haklılar, gururlular. Şampiyonluk, bu güzide takımımıza yine yakıştı. Sevgili Galatasaraylılarla bu coşkuyu paylaşmak istedik. Önce şampiyonun posterini taraftarlara armağan ettik. Nefes kesen şampiyonluğun öyküsünü anlatan Galatasaray Kitapçığı ise bugün elinizde... Türkiye'de spor, Milliyet'te spor devam ediyor. Başta İhsan Topaloğlu olmak üzere, lig maratonunu her zamanki gibi gecesini gündüzüne katarak okurlarımıza aktaran Spor Servisimize bir kez daha teşekkür ediyoruz. Galatasaray'ımızı yürekten kutluyor, Avrupa maçlarında başarılar diliyoruz.

       Silahlı terör, Silahlı Kuvvetler'in üstün çabalarıyla ezilirken, Güneydoğu'da huzur ve umut yeşeriyor. Kamu ve özel sektörüyle herkesi Güneydoğu'ya çağıran Milliyet, bölgede yükselen yatırımları, yatırımcıları sizlere tanıttı. Sorunları aktardı. Milliyet yazarlarının bölgedeki gezileri de devam ediyor. Son olarak Ali Sirmen, Diyarbakır'dan yazdı. Bugün bir ilke daha imza atıyoruz. Milliyet Yazıişleri ve yazarları, gündem toplantısını Diyarbakır'da yapıyor. Bundan sonra da her fırsatta yurdun bir köşesinde olacağız.
       İyi haftalar dileğiyle...Yazara E-Posta: H.Bila@milliyet.com.tr

DİĞER YENİ YAZILAR