Ankara’da sıkıntı!

2 Temmuz 2019

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş şu sırada en sıkıntılı belediye başkanı sayılabilir. Çünkü daha kolları sıvamadan önemli atamaları yapamaz oldu. Mansur Yavaş’ın belediye şirketlerinden Halk Ekmek’e yönetici ataması bilindiği gibi Çevre Bakanlığı’nın genelgesine takıldı. Konu mahkemeye intikal etti. Mahkeme süreci devam ederken iktidarın bu konuda bir yasa çıkaracağı ve şirket yöneticilerini atamanın yasayla belediye meclislerine bırakılacağı söyleniyor.

Bu arada... Mansur Yavaş, göreve gelmesinden bu yana 3 ay geçmesine karşın genel sekreterini de atayamadı. İçişleri Bakanlığı’nın ilk önerdiği isme onay vermediğini anımsatan Yavaş, arayışların sürdüğünü belirtiyor...

İstanbul’a yönelik uygulamanın ne olacağını bilmiyoruz, çünkü seçim yeni bitti...

Eğer her iki büyük kentte iktidarca “eli kolu bağlı belediyecilik” modeli uygulanacaksa... Bu kuşkusuz başkanları ve iki büyük kentin insanlarını sıkıntıya sokar.

Peki, bu modelin iktidara faydası olur mu? Herhalde seçimin ortaya koyduğu gerçekleri göz önüne alarak bu konuda doğru bir değerlendirme yapacaklardır.

AKDENİZ'DE BOĞULMAK!

Akdeniz’de boğulmaktan kurtardığı göçmenlerle yaklaşık 16 gün yanaşacak liman arayan Sea-Watch 3 yardım gemisi, sonunda kahraman kaptan Carola Rackete’nin cesur manevrasıyla Lampedusa limanına yanaştı. Kadın kaptan, kendisini önlemeye çalışan hücumbota çarptığı ve limana izinsiz girdiği için gözaltına alındı.

Geçen ocak ayında aynı şekilde 48 göçmeni taşıyan iki gemiye Malta, İtalya ve İspanya yanaşma izni vermemiş, gemiler haftalarca açık denizde beklemek zorunda kalmıştı.

Yazının devamı...

Necip Celal...

29 Haziran 2019

Viyana Müzik Üniversitesi öğretim üyesi Prof. Ertuğrul Sevsay, olağanüstü bir çalışmayla ilk Türk tango bestecilerimizden Necip Celal Andel’in (1908-1957) yaşamı ve müziğini kapsayan iki ciltlik bir eser oluşturmuş. Necip Celal’in “Mazi, Özleyiş, Suna, Kimse Sevgimi Bilmez” gibi tangoları hâlâ hatırlanır, hâlâ çalınır, hâlâ duygulandırır...

Prof. Ertuğrul Sevsay:

- Bu eseri Necip Celal’in ailesinin lütfedip bana verdiği, ölümünden sonra ilk defa açılan 3000’den fazla görsel ve yazılı belge içeren arşivini inceleyerek oluşturdum, diyor... Oğlak Yayınları’ndan çıkan resimlerle bezenmiş kitabın birinci cildinde Necip Celal’in hayatı ve sanatı ile yaşadığı yılların İstanbul’u anlatılıyor. İkinci cildinde Andel tangolarının notaları, icrası, yorumu hakkında bilgiler veriliyor. Kitabın arkasında Andel’in bütün tangolarını içeren, Band O Neon orkestrası tarafından doldurulmuş bir CD yer alıyor.

Ve bir sürpriz... Necip Celal’in arşivinden hiç seslendirilmediği sanılan Fenerbahçe Marşı’nın notaları da çıkmış... Yakında ilk kez dinleyeceğiz.

Son derece özenle hazırlanıp basılmış bu kitap Cumhuriyet’in sembol isimlerinden Türkan Saylan’a ithaf ediliyor. Kutluyoruz Sayın Prof. Ertuğrul Sevsay’ı... Tangoları Türkiye’de yakın bir zamanda Band O Neon orkestrasından dinlemek için sabırsızlanıyoruz...

YARIŞ

Ahmet Davutoğlu yeni parti kuruluşu için Anadolu turuna çıkıyormuş... Ali Babacan AKP’den istifa edeceğini Cumhurbaşkanı’na bildirmiş, Abdullah Gül ile birlikte sonbaharda partiyi kuracakmış...

Acaba CHP’de de bir iktidar hazırlığı var mı?

Yazının devamı...

En sıcak temmuz

18 Haziran 2019

Yunanistan’da seçime 3 hafta kala Başbakan Çipras pek de yabancımız olmayan bir manevra yaptı... Önce Savunma Komitesi’ni olağanüstü toplantıya çağırdı. Ardından yaptığı açıklamada AB’yi Türkiye’ye karşı yaptırım uygulamaya çağıracaklarını bildirdi. Doğu Akdeniz’de Yunanistan, Güney Kıbrıs, İsrail, Mısır ittifakı giderek güçleniyor. ABD ve AB bu ittifakı açıkça destekliyor. Cesaret bulan Kıbrıs Rumları, Türk kıta sahanlığında petrol sondajı yapan Fatih gemisinin mürettebatı hakkında tutuklama kararı çıkardı. PKK Güneydoğu’da saldırıları sürdürüyor. Suriye’de rejim güçleri İdlib’de gözlem noktalarına saldırıyor. ABD S-400 baskısını artırıyor. Washington bizi sadece F-35 programından çıkarmayı değil, askeri ve ekonomik ambargo uygulamayı da planlıyor. Bunaltıcı sıcaklar başlıyor.

MAL

Moderatör İsmail Küçükkaya programa katılan iki adaya mal bildiriminde bulunma konusundaki düşüncelerini sordu. İki aday da teoride olumlu konuştular. Pratikte bu sözlerini ne kadar tutacaklarını zaman gösterecek.

CHP’li emektar siyasetçi Kemal Anadol bu yılın başında CHP’ye bir çağrı yaparak, belediye başkan adaylarının kendileri ve yakınlarının mal bildirimini zorunlu tutmasını önermişti. CHP’den ses çıkmadı. Tabii bu ilkeyi yalnızca CHP’nin uygulaması yetmez. Bütün partiler katılmalı. Adaylar yıllar içindeki kazançlarını, ödedikleri vergileri vs. eğer sorulursa açıklayabilmeli. Siyasi ahlak bunu gerektirir...

KEYİF

Bir köşe yazarı Arapça kelime kullanmaya özenmiş... Saniye farkıyla olup biten olayı anlatmak için araya “saniyen” sözcüğünü sıkıştırmış. Saniye Arapça ikinci demek.. Saniyen “ikinci olarak” anlamında... Dakika - saniye ile ilgisi yok.

Bir başka meslektaş “yakinen” sözcüğünü “yakınlığı” anlatmak

Yazının devamı...