Bir gece şovunun perde arkası

17 Ağustos 2019

Televizyon dünyasının mutfağında geçen “Gece Kuşu / Late Night”, tecrübeli bir komedyen ve genç yazarı üzerine

Dünya prömiyerini yaptığı Sundance Film Festivali’nde övgü toplayan komedi “Gece Kuşu / Late Night”, televizyon dünyasının mutfağında geçen bir öyküyü konu alıyor.

Uzun ve başarılı bir gece komedi programı sunan Katherine için işler yolunda gitmemektedir. Kanal düşük izlenme oranlarına sahip programını noktalamak ister. Beyaz erkeklerden oluşan yazma takımı içinde Hindistan kökenli genç kadın yazar Molly’e şans veren Katherine, bunun iyi etkilerini görür. Ancak patlayan bir skandal, iki arkadaşın arasını açacaktır.

Televizyon dizileri ağırlıklı bir kariyere sahip yönetmen Nisha Ganatra’nın yönettiği filmin senaryosunu ise Molly’i canlandıran Mindy Kaling kaleme almış. Film, zeki senaryosu, komedi zamanlaması ve eğlence endüstrisinde kadınlar ile azınlıkların öne çıkması tartışmasının yaşandığı zamana denk gelmesiyle övgü topladı.

HAFTANIN DİĞERLERİ

Aktör Guillaume Canet’nin beğeni toplayan 2010 yapımı filmi “Küçük Beyaz Yalanlar / Petits Mouchoirs”un devam filmi karşımızda. Aynı kadro ve yönetmenle “Küçük Beyaz Yalanlar Devam Ediyor / Nous finirons ensemble” ismiyle hayranlarıyla buluşacak filmde, ilk yapımda bir araya gelen karakterlerin yeniden buluşmasına şahit olacağız. Filmin oyuncu kadrosunda aralarında François Cluzet, Marion Cotillard ve Gilles Lellouche’un da olduğu Fransız sinemasının yıldızlar geçidi var. 

Thurop Van Orman’ın imzasını taşıyan

Yazının devamı...

Sakin bir ilişki incelemesi

10 Ağustos 2019

Aktör Louis Garrel, “Sadık Bir Adam”da ilişkilerin doğası üzerine mütevazı, ilginç ve zeka dolu bir filme imza atıyor

Fransız sinemasının genç neslinin en önemli oyuncularından ve ünlü yönetmen Philippe Garrel’in oğlu Louis Garrel, “Sadık Bir Adam / L’homme fidele”le 2015 yapımı “Les deux amis”den sonra ikinci kez yönetmen koltuğuna oturuyor. Garrel, başrolünü eşi Laetitia Casta ve Lily-Rose Depp’le paylaştığı filminde iki kadın arasında kalan bir adamı merkeze alıyor.

Filmin başlangıcında Abel, üç yıllık sevgilisi Marianne tarafından en yakın arkadaşı Paul için terk ediliyor. Paul sekiz yıl sonra hayatını kaybettiğinde Abel, hiç unutmadığı Marianne ile bir araya gelmeye çalışıyor. Ancak Paul’un genç bir kadın olan kız kardeşi Eve de Abel ile yakından ilgileniyor.

Garrel, aslında kadınların kararları verdiği ilginç bir aşk üçgenini merkeze alıyor. Luis Buñuel’in “Gündüz Güzeli” ve “Burjuvazinin Gizli Çekiciliği” gibi başyapıtlarının ortak senaristi Jean-Claude Carrière, “Sadık Bir Adam”ın metnini Garrel ile birlikte kaleme almış. Basit gözüken ancak hem eğlenceli ve hafif hem de entelektüel bir metin bu. Garrel, ilişkilerin doğasına sorular soran metne kara filmden komediye uzanan türler arasında geçişler yaparak yaklaşıyor. “Sadık Bir Adam”, Louis Garrel’in yönetmenlik iddiasını hiç hafife almamak gerektiğini gösteren, mütevazı, ilginç ve zeka dolu bir film.

HAFTANIN DİĞERLERİ

Güney Koreli pop müzik grubu “BTS”nin turnesine odaklanan “Bring The Soul: The Movie”, grubun hayranlarına hitap eden bir müzik belgeseli.

Mustafa Kotan’ın yönettiği aile filmi

Yazının devamı...

Ozon’dan “dava” filmi

3 Ağustos 2019

“Yüzleşme”de François Ozon, büyük önem verdiği bir konuyu serinkanlı ve klasiğe yakın bir sinema diliyle izleyicisiyle buluşturuyor

Fransız sinemasının hızlı üreten ve bir sonraki projesini tahmin etmenin çok zor olduğu yönetmeni François Ozon, “Yüzleşme / Grâce à Dieu”de kiliseyle hesaplaşıyor. Gerçek bir davadan yola çıkan filmde, Lyon’da yaşanan kilisedeki pedofili skandalı odakta. Alexandre ailesiyle yaşayan Katolik bir adamdır. Çocukluğunda rahip tarafından uğradığı cinsel istismar hakkında konuşmak ister. Kilise durumu içeride halledemeyince dava açar. Rahibin birçok kurbanı olduğu ortaya çıkacaktır. Ozon, filminde çocukken yaşadıkları tacizden farklı şekillerde etkilenen üç ana karakteri anlatıyor. Bu üç karakter arasındaki geçişler dikiş izsiz ve ustaca. Film, davayı kurbanlar üzerinden etraflıca ele alıyor ve bir kuruma karşı mücadele eden insanları hakkıyla gösteriyor. Bu yıl Berlin Film Festivali’nde yarışan ve Jüri Büyük Ödülü’nü kazanan “Yüzleşme”, Ozon’un yaratıcı bir sinema sergilediği filmlerden değil. Daha ziyade kendisinin büyük önem verdiği bir konuyu serinkanlı ve klasiğe yakın bir sinemaya diliyle izleyicisiyle buluşturmayı hedefliyor. Film, bu amacı tam anlamıyla yerine getiriyor.

Haftanın diğerleri

Gişede başarılı olan aksiyon serisi “Hızlı ve Öfkeli / Fast and the Furious”dan yola çıkan “Hızlı ve Öfkeli: Hobbs ve Shaw / Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw” serinin karakterleri Luke Hobbs ve Deckard Shaw’a odaklanıyor. Başrollerinde Dwayne Johnson ve Jason Statham’ın bulunduğu, yan rollerde ise Idris Elba, Vanessa Kirby ve Helen Mirren’ı takip ettiğimiz film, Hobbs ve Shaw’un bir düşmana karşı güçlerini birleştirmesi üzerine. Film, beklenmedik kişilerin iş birliği izleğini takip ediyor. Ana akım aksiyon sinemasının bir örneği olarak eleştirmenlerden ortalama üstü yorumlar alan film, serinin hayranlarına hitap ediyor.

Neslihan Yıldız Alak’ın imzasını taşıyan komedi “Ölü Yatırım”, mezarcılık yapan iki kardeşe odaklanıyor.

Cüneyt İnay’ın yönettiği komedi “Geniş Aile Komşu Kızı”, 2015’de başlayan “Geniş Aile” serisinin üçüncü filmi. Yapımın başrollerini Ufuk Özkan ve Bülent Çolak paylaşıyor.

“Luis ve Uzaylı Dostları / Luis and the Aliens”

Yazının devamı...

Ayine korku sevenler davetli

27 Temmuz 2019

Ari Aster’in “Hereditary”den bir yıl sonra çektiği “Midsommar / Ritüel”, kötü giden ilişkiyle bir ayini birleştiren iddialı bir film

Geçen yıl “Hereditary / Ayin” adlı korku filmi, ABD’li yönetmen Ari Aster’i türün takibe alınması gerekenleri arasına ekledi. Aster, elde ettiği bu ani ünde izleyicisini fazla bekletmedi: İkinci uzun metrajlı filmi olarak ayin filmleri izleğine kötü giden ilişki gerilimini ekleyen iddialı filmi “Midsommer / Ritüel”i sunuyor.

Filmin ana karakteri, “Lady Macbeth”den hatırlanan Florence Pugh’ın canlandırdığı Dani. ABD’li üniversite öğrencisi Dani’nin erkek arkadaşı Christian’la pek yolunda gitmeyen bir ilişkisi var. Christian ondan ayrılmayı düşünürken Dani’nin yaşadığı büyük trajedi ilişkiyi devam ettirir. Christian’ın arkadaşlarıyla planladığı İsveç kırsalında 90 yılda bir düzenlenen yaz ayini ziyaretine Dani de katılır. Ayinin göründüğü kadar zararsız olmadığı kısa sürede anlaşılacaktır.

Aster, başarılı bir senaryo hamlesiyle ilişkideki tekinsizliği ve ters gitmesinin verdiği huzursuzluğu filmin ana gerilim hattı olarak kullanıyor. Ancak, bu gerilimi ve İsveç kırsalındaki büyüleyici atmosfer arasındaki ironiyi mizaha da yer açan bir şekilde işliyor. Aster, iddialı yönetmenlik tercihleriyle hayattan beslenen korku atmosferinin dengesini film boyunca sürdüremiyor. Ancak bu, “Midsommar / Ritüel”in türde son dönemki en ilginç denemelerden olduğu gerçeğini değiştirmiyor.

Haftanın diğerleri

Icíar Bollaín’nin imzasını taşıyan “Yuli”, Kübalı ünlü dansçı Carlos Acosta’ya odaklanan bir biyografi filmi.

Başrolünde Jean-Claude Van Damme’ın yer aldığı aksiyon

Yazının devamı...

“Aslan Kral”a yeni cila

20 Temmuz 2019

Disney’in 1994 yapımı sevilen müzikal animasyonu “Aslan Kral / The Lion King” de güncellenip yeni nesillerle buluşan filmler kervanına katıldı. Jon Favreau’nun yönettiği film, “The Jungle Book”ta da kullanılan çok gerçekçi animasyon tekniğinin bir adım ötesiyle gerçekleştirilmiş bir proje.

Hikayede bir değişiklik yok. Aslan kral Mufasa’nın hükümdarlığında mutlu mesut yaşayan orman sakinleri, Mufasa’nın oğlu ve geleceğin kralı Simba’nın doğumundan memnundur. Ancak Mufasa, öfkeli kardeşi Scar tarafından öldürülür. Simba, trajedinin kendi suçu olduğuna inandırılır ve ormandan kaçar. Ancak büyüdüğünde krallığın iyiliği için sorumlulukları alması gerekir. Fragman yayınlandığında yeniden çevrimin 1994 yapımı animasyonun plan plan aynısı olduğu iddialarını Favreau yalanlamıştı. Yeni film, özgün filmden daha uzun olsa da tanıdık planlar bir hayli bol. Hikaye ise tamamen aynı. İleri animasyon teknolojisinin 1994 yapımı animasyonun çizimlerinin yerine geçmesi pek mümkün değil. Ancak bu tür yeniden çevrimler, eski hayranlardan ziyade yeni nesle hitap ediyor. Dolayısıyla Hollywood’un aynı yemeği yeniden ısıtmasının ve teknoloji şovunun en yeni halkası heyecan verici olduğunu söylemek güç…

HAFTANIN DİĞERLERİ

36. Torino Film Festivali’nden ödüllü Yunanistan yapımı “Pity / Zavallı”, acıdan beslenen bir avukatı merkeze alan bir film. Filmin yönetmeni “L” adlı filme de imza atan  Babis Makridis.

“Crypto / Kripto Vurgun”, John Stalberg Jr.’ın imzasını taşıyan bir aksiyon filmi.

“Kurtuluş Günü / D-Day Assassins”, Normandiya çıkarmasında görev yapan Amerikan askerlerine odaklanan tarihi bir aksiyon.

Serdal Genç’in yönettiği komedi

Yazının devamı...

Örümcek Adam’ın okul gezisi

6 Temmuz 2019

Tom Holland’ın ikinci kez Örümcek Adam’ı canlandırdığı “Örümcek-Adam: Evden Uzakta / Spider-Man: Far From Home”, ergenlik halleri arasında aksiyonu ikinci plana atıyor

Artık sınırları uzay kadar genişleyen Marvel evreninin yeni filmi “Örümcek-Adam: Evden Uzakta / Spider-Man: Far From Home”, son Avengers filmi “Avengers: Endgame”in bittiği yerden başlıyor.

Spider-Man yani Peter Parker, Tony Stark’ın yasını tutarken bir yandan normal bir lise çocuğu hayatı sürmek istiyor. Hoşlandığı MJ’ye Avrupa’ya yapılan okul gezisinde açılma planları yapıyor. Peter Parker’ın bu planları, Nick Fury’nin dünyayı tehdit eden canavarlar konusunda yeni karakter Mysterio’ya yardım etmesini istemesiyle bozuluyor.

Tom Holland’ın bir önceki Spider-Man filmi “Spider-Man: Homecoming”le kahramanı devralması, Spider-Man’e gençlik aşısı olmuştu. Ergenlik hallerinin ve mizahın öne çıktığı “Homecoming”deki bu eğilimler “Evden Uzakta”da da devam ediyor. Ancak bu kez, okul gezisi üzerinden ilerleyen hikayede, aksiyonun fazla arka planda kaldığı ve filmin hitap ettiği kitlenin yaşının iyice düştüğünü söylemek mümkün. Yetişkin izleyiciler için seyir deneyimi pek eğlenceli bir hal almıyor. Dolayısıyla “Evden Uzakta”nın uçsuz bucaksız Marvel evreninin seri üretiminin zayıf bir ürünü olduğu söylenebilir.

HAFTANIN DİĞERLERİ

Korku sinemasının vazgeçilmez kötü bebekli filmlerinden “Bebeğin Laneti / Curse of the Witch’s Doll”, ABD yapımı ve Lawrence Fowler’ın imzasını taşıyor. Uğur Kaplan’ın yönettiği “Efsunlu - Kabirden Gelen”, haftanın yerli film seçeneği olarak dikkat çekiyor.

Winston Azzopardi’nin imzasını taşıyan

Yazının devamı...

The Beatles’sız bir dünya düşünülemez!

29 Haziran 2019

“Kimse, The Beatles’ın olmadığı bir dünya istemez” fikriyle kalabalıkları birleştiren Boyle, yaza uygun hafif bir ‘kendini iyi hisset’ filmi sunuyor

Danny Boyle, hangi türe el atsa kalburüstünden harikaya uzanan skalada filmler yönetiyor. “Trainspotting”den “Milyoner”e yönetmenin müzik kullanımındaki zevki ise herkesin malumu. “Yesterday” ise yönetmenin direkt müziği merkeze alan ilk filmi.

Filmin ana karakteri Jack Malik, müzik kariyeri bir türlü tutmayan bir müzisyen. Ona güvenen arkadaşı / menajeri Ellie’nin desteğiyle boş salonlara konser veriyor. Bir gün dünyada bir şey oluyor ve Jack kendisinin hatırladığı The Beatles’ın yeryüzünden silindiğini fark ediyor. The Beatles şarkılarını söylemeye başladığında dünyanın en önemli müzisyenine dönüşüyor.

Boyle, “Kimse, The Beatles’ın olmadığı bir dünya istemez” fikriyle kalabalıkları birleştiriyor. “Yesterday”, finaline doğru fazla şirin bir hal alsa da tam yaza uygun, hafif ve eğlenceli bir kendini iyi hisset filmi. The Beatles şarkılarının güzelleştirdiği film, müzik endüstrisiyle dalga geçmekten kelime esprilerine izleyicisinden gülümsemeyi eksik etmiyor.

Kötü bebek evreni genişliyor

Kötü bebek ününü Chucky’den çalan Annabelle’in üçüncü filmi “Annabelle 3 / Annabelle Comes Home”, “The Conjuring” evreninin bir tür devamı. Medyum çift Warrenlar kötü bir ruh barındıran Annabelle’i kontrol altına alır. Ancak küçük kızlarının bakıcısının arkadaşı onu yeniden serbest bırakır. Hem “The Conjuring” hem “Annabelle” serisi eski usul korku kalıplarını günümüz izleyicisiyle buluşturuyor. “Annabelle 3”, bu külliyatın en çarpıcı örneği olmayabilir ancak aynı izleği takip ettiği için evrenin meraklılarını memnun edecek.

Yazının devamı...