Çılgınlar çılgını bir dönüş

“Mad Max” serisinin 30 yılın ardından gelen devam filmi, hem seriye müthiş bir halka katıyor hem de son dönemde aksiyon sinemasının yüz akı...

Avustralyalı yönetmen George Miller’ın kıyamet sonrası distopya serisi “Mad Max”, başrolünde Mel Gibson’ın yer aldığı 1979-1985 arası çekilen üç filmle kült klasikler arasında. Yönetmenliğini ve ortak senaristliğini yaratıcı George Miller’ın üstleneceği 30 yıl sonra gelen devam filminin haberi, çoğu ara veren seri gibi şüphe uyandırmıştı. Mad Max’i İngiliz aktör Tom Hardy’nin canlandırdığı yeni “Mad Max: Fury Road” bütün bu şüpheleri yok eden müthiş bir devam filmi. Hem zekice hem nefes aldırmayan bir aksiyon.
Max’i özlediğimizi hatırlatıp onu Hardy’nin suretinde izlemenin garipsenmeyeceğini kanıtlayan bir girişin ardından Max’in Immortan Joe adlı bir adamın yönettiği bir şehrin esirine dönüşmesini görüyoruz. Joe’nun sağ kollarından güçlü kadın Furiosa’nın, serinin altını petrol almak için dev bir TIR’la çıktığı olağan yolculuk olağanüstü bir maceraya dönüşüyor. Furiosa’nın TIR’ında Joe’nun çocuklarını doğuran kadınlar var. Eşlerini bulan bu kadınlar yeşil bir yer, özgür olacakları bir yuva bulmak için şehirden kaçıyorlar. Serinin suç çeteleri ve Joe’nun askerleri peşlerinde elbette. Gönülsüz anti-kahramanımız Max kendisini bu özgürlük yolculuğunun bir savaşçısı olarak buluyor.

Yönetmenliğin doruğunda
Önceki filmlerden katbekat fazla, 150 milyon dolarlık bütçe serinin asiliğinden eksiltmediği gibi alkışı hak eden özel efektlerine ve aksiyon anlarına harcanmış gibi görünüyor. Miller yönetmenlikte formunun doruğunda. Senaryo ise kadınların mücadelesini ön plana çıkaran yapısıyla takdiri hak ediyor, Charlize Theron’un Furiosa’sı Mad Max’le yarışacak düzeyde bir karakter olarak karşımıza dikiliyor. Gümbür gümbür müzikleri, tozu dumana katan aksiyon sahneleriyle akıllıca aksiyonun nasıl olabileceğinin geçmişten gelip hatırlatıyor.
Sonuç olarak Mad Max’in dünyasının hâlâ çok cazip olduğunu kanıtlayan bir dönüş filmi bu.

“Mad Max: Fury Road”
Yön.: George Miller
Oyn.: Tom Hardy (Max Rockatansky), Charlize Theron (Imperator Furiosa), Nicholas Hoult (Nux), Hugh Keays-Byrne (Immortan Joe) Sen.: George Miller, Brendan McCarthy, Nick Lathouris Gör.: John Seale
Müz.: Junkie XL

Sadık uyarlama

Thomas Hardy’nin klasik romanı “Çılgın Kalabalıktan Uzak / Far From the Madding Crowd”, bu kez Danimarkalı Thomas Vinterberg’in yönetiminde sinemaya uyarlandı. Oldukça sadık uyarlamada, Viktorya devrinde döneminde bağımsızlığına önem veren bir kadın karakterin, Bathsheba Everdene’in (Carey Mulligan) üç kişinin arasında kalmasını izliyoruz: Çoban Gabriel Oak (Matthias Schoenaerts), zengin ve ağırbaşlı çiftlik sahibi William Boldwood (Michael Sheen) ve serseri asker Frank Troy (Tom Sturridge).
Dönemine göre hatta günümüz için bile feminist bir metne sahip romanın hakkını veren Vinterberg, metnin bu yönünü vurgulamayı ihmal etmiyor ve dönem filminin altından kolaylıkla kalkıyor.

Haftanın diğerleri

- Genç yetenek Mia Hansen Love, “Eden”da 1990’larda popüler olan Fransız elektronik müziğinin mucitlerinden bir DJ’in yükseliş ve düşüşünü anlatıyor. Filmde Felix de Givry ve Pauline Etienne oynuyor.

-“Aşk Uğruna / Suite Française”, II. Dünya Savaşı sırasında geçiyor. Başrollerde Michelle Williams, Kristin Scott Thomas ve Matthias Schoenaerts’in olduğu filmin yönetmeni Saul Dibb.

-“Siyahlı Kadın 2: Ölüm Meleği / The Woman in Black 2: Angel of Death”, ilk filmdeki olaylardan 40 yıl sonra geçiyor. Yine aynı ev ve yine aynı lanet söz konusu. Tom Harper’ın filminde Helen McCrory ve Jeremy Irvine var.

- Üç yerli film var. Korhan Uğur’un yönettiği “Terkedilmiş”te Levent Ülgen, Hakan Vanlı ve Neriman Uğur rol alıyor. Film Suriyeli bir aileyle organ mafyası arasında geçiyor. İslami temalı korku “Azem 2: Cin Garezi”ni Yücel Müştekin yönetti. “Kırmızı”da Cemal Hünal ve Leyla Göksun oynuyor. Hayallerinin peşinden gitmek isteyen bir senaristle ilgili.

- Amerikan yapımı animasyon “Tinker Bell ve Canavar Efsanesi / Tinker Bell and the Legend of the NeverBeast”bir periyle bir canavarın dostluğu üzerine ve çocuklara göre.

DVD

HAFTANIN YENİSİ

“AŞK VE TUTKU MISS JULIE”
Ingmar Bergman’la sinemadaki işbirliğiyle tanınan Liv Ullman, kamera arkasına geçtiği “Miss Julie”de kayda değer bir uyarlamaya imza atıyor. Başrollerde Colin Farrell ve Jessica Chastain var.