Jodie Foster paranın peşinde

Ünlü oyuncu Jodie Foster dördüncü kez yönetmen koltuğuna oturduğu “Para Tuzağı”nda parasını kaybeden bir adamın yarattığı rehine krizine odaklanıyor

Neslinin önde gelen oyuncularından Jodie Foster, dördüncü kez yönetmen koltuğuna oturduğu “Para Tuzağı / Money Monster”da Amerikan sinemasının gitgide daha sık eğildiği bir konuya, ekonomiye ve büyük şirketlerin küçük insanların dünyasını ne kadar rahat sarstıklarına odaklanıyor.

Jodie Foster paranın peşinde

Filmin ana karakteri Lee Gates, televizyonda ekonomi programı yapan bir adam. Patty ise onun uzun yıllardır yapımcısı. Bir gün Lee’den aldığı tüyo ile bütün yatırımını kaybeden işçi sınıfından Kyle, stüdyoyu basıyor ve ekibi rehin alarak hesap soruyor: Çok güvenli bir yatırım olarak adlandırılan şirket kendi küçük birikimi dâhil olmak üzere 800 milyon doları nasıl kaybetti?

Filmde Lee’nin dönemin adamı olmaktan hesap sorma sürecine evrilmesini izlerken, Foster bizim Kyle’ın tarafını tutmamızı ve hesap sormamızı talep ediyor. Bu muhalif tercihler, iyi niyetli olmakla birlikte filmi dört dörtlük yapmaya yetmiyor. “Para Tuzağı”, zaman zaman gidişatı rahatlıkla takip edebileceğiniz, gerilimi her an ayakta tutamayan, mesajlar veren bir film. Yine de popüler Amerikan sinemasının 2008 krizi sonrası ekonomiyi ve gidişatı sorgulamasının tutarlı ve kolay izlenen bir örneği.

“Para Tuzağı /
Money Monster”

Yön.: Jodie Foster Oyn.: George Clooney (Lee Gates), Julia Roberts (Patty Fenn), Jack O’Connell (Kyle Budwell), Dominic West (Walt Camby), Caitriona Balfe (Diane Lester) Sen.: Jamie Linden, Alan DiFiore, Jim Kouf Gör.: Matthew Libatique Müz.: Dominic Lewis

İlkini sevenler içinJodie Foster paranın peşinde

Tim Burton’ın yönettiği “Alice In Wonderland”in devam filmi “Alis Harikalar Diyarında: Aynanın İçinden / Alice Through the Looking Glass”. Yönetmen bu sefer James Bobin. Başrollerde Alis’i canlandıran Mia Wasikowska ve Şapkacı Johnny Depp başta olmak üzere oyuncu kadrosu aynı.

Alis bu macerasında gerçek dünyada zor bir kararla karşı karşıya kalıp Harikalar Diyarı’na dönüyor. Şapkacı’nın zor durumda olması onu zamanda yolculuğa çıkıp arkadaşına yardım etmeye zorluyor.

Tim Burton’ın aşırı renkli, abartılı “Alice in Wonderland” uyarlamasının hayranları ilkinin izlerini tamamen takip eden bu filmde de kendilerini Harikalar Diyarı’nda bulabilir. Ancak Alis’in dünyasının zedelendiğini düşünenler, yetişkinlerden çok çocuklara hitap eden devam filminden de memnuniyet duymayacaklar.

Haftanın diğerleri

- “The Life and Death of Peter Sellers”ın yönetmeni Stephen Hopkins’in yeni filmi “Rüzgarın Oğlu / Race”, gerçek bir olaydan yola çıkıyor, Hitler Almanya’sında düzenlenen 1936 Olimpiyatları’nda koşuda dört altın madalya kazanan siyahi atlet Jesse Owens’ın başarısını merkeze alıyor. Filmde Owens’ı canlandıran Stephan James’ın performansı alkış topladı.

- Geçen yılki Cannes Film Festivali’nden En İyi Senaryo Ödülü kazanan “Kronik / Chronic”, Meksikalı yönetmen Michel Franco ve ünlü aktör Tim Robbins’in işbirliği. Film ağır durumdaki hastalara bakan bir adama odaklanan bir dram. Filmin odağındaki, hastaların son zamanlarında onlara ailelerinden daha yakın olan hastabakıcıyı Robbins canlandırıyor.

- Haftanın yerli filmlerinden biri Cenk Çelik’in yönettiği aksiyon komedisi “1 Kezban 1 Mahmut: Adana Yollarında”. Diğer bir yerli film, “Yangın Var” ve “72. Koğuş”un yönetmeni Murat Saraçoğlu’nun imzasını taşıyan, başrollerinde ise Şerif Sezer ve Mehmet Karagöz’ü gördüğümüz “Memleket”. Film terk edilmiş bir köyde yaşayan bir çiftin etrafında dönen bir dram. Haftanın yerli korkusu Emre Aydın’ın “Cinni: Uyanış” olarak dikkat çekiyor. Ayhan Özen’in yönettiği “Nasıl Yani” ve Yusuf Atıcı’nın imzasını taşıyan “Abbas’ın Melekleri” de bu hafta gösterime giren diğer yerli yapımlar.

HAFTANIN YENİSİ

''EVEREST''

Dağlarda geçen gerilimleri sevenler, oyuncu kadrosunda Jake Gyllenhaal ve Josh Brolin’in yer aldığı bu filme bir şans verebilir.