Korku hayranlarına

Aktör John Krasinski’nin yönetmen koltuğuna oturduğu “Sessiz Bir Yer”in aldığı eleştiriler ender karşılaşılan özgün korku filmlerinden biri olduğuna işaret ediyor.

Amerikan bağımsız sinemasının dikkat çeken aktörlerinden John Krasinski’nin yönetmen koltuğuna oturduğu “Sessiz Bir Yer”de başrolde Krasinski’ye Emily Blunt eşlik ediyor.

Korku türündeki filmde, bir ailenin mücadelesine şahit oluyoruz. 2020 yılında geçen hikayede dünya sesle avlanan canlıların saçtığı dehşeti yaşıyor. Filmin odaklandığı Abbott ailesi işaret diliyle bu yaratıklardan kurtulmaya çalışıyor. Korku türü genellikle birbirine benzeyen ve klişelerden beslenen filmlerle hayranlarının karşısına çıkıyor. Yılda birkaç kez ise özgün bir senaryoya sahip övgü toplayan bir korku filmiyle karşılaşılıyor. “Sessiz Bir Yer”in aldığı eleştiriler onun da bu istisna korkulardan biri olduğuna işaret ediyor.

Korku hayranlarına

“Sessiz Bir Yer / A QuIet Place

Yön.: John Krasinski Oyn.: Emily Blunt (Evelyn Abbott), John Krasinski (Lee Abbott), Millicent Simmonds (Regan Abbott), Noah Jupe (Marcus Abbott) Sen.: Bryan Woods, Scott Beck, John Krasinski Gör.: Charlotte Bruus Christensen Müz.: Marco Beltrami


Haftanın diğerleri

Korku hayranlarına

- “Crazy Heart”la tanınan Scott Cooper’ın yeni filmi “Hostiles / Vahşiler”, aralarında Christian Bale, Rosamund Pike ve Ben Foster’ın da olduğu zengin bir oyuncu kadrosuna sahip bir western.
- Brad Peyton’ın yönettiği “Rampage: Büyük Yıkım / Rampage”, aynı adlı video oyununun bir uyarlaması. Başrolünde aksiyon yıldızı Dwayne Johnson’ın yer aldığı film, Davis Okoye adlı bilim insanının bir genetik deney sonucu devleşen canavarlara karşı verdiği mücadele üzerine bir aksiyon.
- Adem Kılıç ve Serkan Karaarslan’ın yönettiği, başrolünü ise Çetin Altay’ın üstlendiği komedi “Oflu Hoca Trakya’da”, Oflu Hoca’nın maceralarına odaklanan üçüncü film. Murat Onbul’un imzasını taşıyan “Kardeşim İçin Der’a” ise İlker Kızmaz ve Cem Uçan’ın rol aldığı Suriye’de geçen bir dram. Deniz Güvenç ve Zaim Güvenç’in yönettiği, Yeşim Salkım’ın başrolünde bulunduğu “Eğreti Gelin Ladik”, köyde geçen bir anne-kız hikayesine odaklanıyor. Mu Tunç’un yönettiği, Burak Deniz ve Büşra Develi’nin rol aldığı “Arada”, punk müzik dinleyen bir gencin ülkeden gidip gitmeme ikilemini merkeze alıyor.
- Rusya yapımı “Zamanın Sınırında / Rubezh”, günümüzden 1942’ye giden bir bilimkurgu aksiyon.
- Taş Devri Firarda / Early Man”, Taş Devri’nde geçen futbol maçı üzerine bir yapım.


Oscar ödüllü “muhteşem” film

Korku hayranlarına

Bu yıl En İyi Yabancı Dilde Film dalında Oscar kazanan Sebastián Lelio imzalı “Muhteşem Kadın / Una mujer fantástica”, transgender kadın Marina’ya (Daniela Vega) odaklanıyor. “Gloria”yla haklı bir ün kazanan Şilili yönetmen bir kez daha toplumun kurallarına uymayan güçlü bir kadının portresini etkileyici bir şekilde anlatıyor. Sevgilisini aniden kaybeden Daniela Vega, bu kaybın yasını tutmaya çalışırken bir yandan da polisten doktorlara ve sevgilisinin ailesine kadar ayrımcılığa uğruyor. Ancak Daniela, kimseye pabuç bırakacak biri değil ve sevdiği birinin yasını hakkı olduğu gibi tutmakta kararlı. Lelio, filminde izleyiciyi karakterin duygularına zorlanmadan dahil ederken, bir kez daha karakter odaklı filmlerdeki başarısını kanıtlıyor.