Genital temizlik nasıl yapılmalı?

16 Şubat 2017

Genital bölgenin az temizlenmesi de çok temizlenmesi de rahatsızlıklara sebep olur. Mesela işyerinizdeki tuvaletin temiz olmadığını düşünüyorsunuz ama kullanmak zorunda kaldınız ve sonrasında sürekli kaşıntı ve akıntı oluşuyor. Bu aslında tuvaletten size geçen bir bakteriye bağlı değildir. Bu gibi durumlarda kadınlar çok fazla genital bölgelerini temizlemektedir. Gereğinden fazla sabun ile yıkama, ıslak mendil kullanma ve genital bölge temizleyicisi olarak satılan sabunlardan kullanmak şikayetlerin en önemli sebepleridir.

Vulva ve vajen yapısı itibari ile belli bir flora yani bakteri yoğunluğu ve tipine sahiptir. Doğal flora sayesinde buradaki deride ve mukozada kaşıntı, akıntı vs oluşmaz. Ama kadınların burayı fazla temizlemesi, kullandıkları temizlik malzemeleri veya ıslak mendiller veya kayganlaştırıcı olarak bebe yağı gibi maddeler kullanarak florayı bozduklarında kaşıntı, akıntı, yanma gibi şikayetler başlar.

Umumi tuvaletlerden genital bölgeye bulaşacak mikrobun hastalık yapması biraz zordur. Mesela HPV, Herpes, Sfiliz, hepatit tentene temas ile bulaşır. Yani siz tuvaletten veya havuzdan bu tür hastalıkları almazsınız.

Eğer vulva veya vajen dokunuzda yara, çatlak veya bütünlüğü bozulmuş deri varsa size cinsel yolla bulaşan hastalıklardan birinin bulaşması riski artar. Bu ayrı bir konudur.

Kadınlar genital bölgelerini sadece su ile temizlemelidir. Önden arkaya doğru temizlik yapmalıdır. Özellikle kız çocukları temizleme yönünü iyi öğrenmedikleri için akıntıları olabilmektedir. Kesinlikle sabun veya genital bölge temizleyicisi, krem vs kullanılmamalıdır. Islak mendil ile vulva ve vajen temizliği olmaz. Burayı tahriş eder. Gece yatarken iç çamaşırı giymeyin ve bol pijama ile yatın. Böylece vulva ve vajenin hava ile teması sayesinde anaerob denen bakterilerin üremesi azalacak ve koku şikayetiniz azalacaktır.

Ne ilişkiden sonra ne de banyoda vajinal duş yapmayın. İlişkiden sonra vajeninizi yıkama alışkanlığını bırakın. İç çamaşırlarınızı sabun ile yıkmanız vulvar kaşıntı şikayetinizi azaltabilir.

Yazının devamı...

Gebelikte Derinizde Oluşabilecek Değişikliklere Hazır mısınız?

24 Ekim 2016

Gebelikte oluşan deri değişiklikleri nelerdir?

Birçok kadında gebelik sırasında deri, tırnak ve saçta belirgin değişiklikler olur. Bunlardan bazıları; meme, meme başı ve bacak iç kısmında koyu lekeler, yüz, çene ve burun bölgesinde melasma denilen yama şeklinde kahverengi lekeler, göbekten kasık bölgesine uzanan linea nigra olarak bilinen kahverengi çizgi, çatlak lekeleri, sivilce, örümcek ağı şeklinde damar genişlemesi, varisler, tırnak ve saçta değişiklikler, tüylenmede artış olarak sıralanabilir.

Oluşan değişikliklerin birçoğu hormonal değişime bağlıdır. Linea nigra tüm kadınlarda olan kadının gebe olduğunu gösteren bir belirtidir.

Yama şeklindeki lekeler, vücudun melanin üretmesindeki artışa bağlıdır. Bu lekeler doğumdan sonra genellikle kendiliğinden geçer. Bazı kadınlarda ise bu lekeler yıllarca kalabilir. Deri lekelerinin daha kötü olmasını engellemek için mutlaka güneş kremi ve şapka kullanılmalıdır.

Gebelikte göbeğiniz büyüdükçe buradaki deride pembe renkli çatlaklar oluşur. Gebeliğin son üç ayında ise göbek, kalça ve kollarda bu çatlaklar artar. Yağlı kremlerin kullanımı ile deriniz yumuşatılabilir ama çatlakların oluşması engellenemez. Sürülen kremlerin kıl kökü iltihabı yapmaması için kıl yönünde uygulanması gereklidir. Doğumdan sonra bu çatlakların birçoğu görünmez şekilde geriler.

Gebelikte sivilce oluşması normal mi?

Yazının devamı...

Rahim filmi çekilmesi hakkında bilmeniz gerekenler

26 Eylül 2016

Rahim filmi olarak bilinen histerosalfingografi (HSG) işlemi rahim ve tüplerin iç kısmının görüntülenmesini sağlayan X ışını ile çekilen radyolojik tetkiktir. Daha çok tüplerin açık olup olmadığını değerlendirmek için yapılır. Rahim iç kısmının yüzeyinin düzgün büyüklükte ve şekilde olduğunu değerlendirmeye de yarar. Bu sorunların hepsi infertilite olarak bilinen kısırlığa sebep olur.

Tüplerin bağlanarak fonksiyonunun engellendiği operasyonları değerlendirmek için ameliyattan 2-3 ay sonra da uygulanabilir.

Gebelik, rahim iltihabı ve işlem tarihinde ağır kanama olması gibi durumlarda HSG filminin çekilmesinin uygun değildir.

HSG çekilmesinden 1-2 saat önce ağrı kesici içmeniz faydalı olabilir. Bazı kişilerin işlemden önce antibiyotik kullanması gerekebilir. HSG işlemi sırasında sedasyon veya uyutulmaya gerek yoktur. Ağrılı olmayan ve hasta tarafından çok rahatsızlık hissedilmeyen bir müdehaledir. İşlemden sonra evinize kadar araba kullanmanızda herhangi bir problem olmaz. Bir sonrak gün işinize gidebilirsiniz.

Rahim filmi hastane veya radyoloji bölümlerinde çekilir. Adetin ilk yarısında yani kanamanız başladıktan sonraki 1-14 gün arasında çekilir. Bu dönemde hamile olamayacağınız için test güvenliği açısından önemlidir. Ayrıca bu dönemde rahim içindeki dokular ince olduğu için film daha kaliteli olur.

Rahim filmi sırasında rahim ve tüplerin görünmesini sağlayan bir sıvı verilir. Bu sıvının içinde bir tür boya vardır. X ray ışını verildiğinde bu boya vücut dokularından farklı olarak beyaz görülür. Sıvı sayesinde rahim iç kısmının yüzeyinin düzeni ve tüplerin iç kısmı görülür. Boya içeride ilerlerkenki hareketi de işlem sırasında görülür ve doku hakkında fikir verir.

HSG sırasında karşılaşacağınız basamaklar şu şekilde sıralanabilir:

· Jinekolojik maueyene olacakmış gibi sırt üstü yatılırsınız ve ayaklarınızı yanlara açmanız istenir. Vajinaya spekulum yerleştirilir. Böylece rahim ağzınız görülür hale gerlir. Spekulum aleti takılması ağrı yapmaz.

Yazının devamı...

Medya ve vücut yapısı

25 Ağustos 2016

Kadın hastalıkları ve doğum uzmanı olarak muayenehanemde herzaman hamile veya kadınlar değil ergen yaş grubunundaki kızları da sıklıkla muayene ediyorum. Bu yaş grubunun en sık şikayeti adet düzensiliğidir. Düzenli adetleri olduktan sonra, yıllar içinde adetten kesilme şikayeti olan ergen sayısı gittikçe artıyor. Aile ve ergene bunun nedeninin zayıf olmak olduğunu söylediğimde o güne kadar fark etmedikleri bir yeme bozukluğu olduğu ortaya çıkıyor.

Vücudun fonksiyonlarını yerine getirmesi için belli bir düzeni korumamız gerekli. mesela vücudunuzda yağ kitleri azalırsa yumurtalıklar çalışmaz, aynı şekilde yağ kitlei çok artarsa yani şişmanlık olursa gene yumurtalıklar çalışmaz.

Ergen yaş grubunun en önemli sorunlarından bir tanesi vücut şekillerini fazla önemsemleridir. Zayıf olmak, sıfır beden olmak, yememek, veya yemekten sonra kusarak sıfır bedeni koruma çabası ergenler arasında ne yazık ki çok fazla.

Ergenler neden vücutlarını beğenmiyor?

Medya yani basın yayın grubunun insanların beyninde oluşturduğu ideal, mükemmel kadın vücudu intibası nedeniyle genç kızlarımızda vücutlarını beğenmeme şikayetleri başlıyor.

Peki ama medya nasıl olurda bedeniniz ile ilgili kötü hissetmenize neden olur?

Medyanın kullandığı ve sunduğu ‘ideal kadın‘ ı heryerde görebilirsiniz- televizyonda, sinemada, internette, magazinlerde, reklamlarda ve video oyunlarında. Zamanla izlediğiniz bu kadınların vücut şekillerinin normal olduğunu düşünmeye başlarsınız. Gerçekte ise bu kadınların kilo ve vücut şekilleri kesinlikle anormaldir. Birçok kadının bu şekilde görünmeye çalışması kesinlikle sağlıksızdır. Bu; depresyona, yeme bozukluğuna ve kendine güvensizliğe sebep olur.

Medyada sürekli olarak aynı tip kadınlarının vücut yapılarını gördüğünüz için kendinizi bunlarla kıyaslamamanız aslında zordur. Her aynaya baktığınızda kendinizi beğenmemeye başlar ve kendinizi ‘düzeltecek’ çabalar içine girersiniz.

Yazının devamı...

Melasma neden oluşur? Tedavisi var mıdır?

1 Temmuz 2016

Melasma ciltte kahverengi yamalar şeklinde lekeler olmasıdır. Bu lekeler genellikle yüzde bulunur. Hamile kadınlarda sık görülür ama hamile olmasa da gelişebilir. Erkeklerde de bu tür lekeler daha az olsa da oluşabilir. Hastalığın aslı ciltteki kahverengi lekelerdir. Ama bazen açık kahve renkli, koyu kahve renkli, gri veya mavimsi de olabilir. Cilt tonu koyu olan kişiler ve cildi yağlı olan kişiler melasmaya daha yatkındır. En çok yanak, alın, üst dudak, burun ve çenede görülür. Boyunda da oluşabilir.

Tanı konması için herhangi bir teste gerek yoktur. Sadece muayene ile tanı konur. Renk açıcı kremler önerilir. Bu kremler 2-3 ayda etki etmezse daha farklı kremlere geçilebilir.

Yüzünüzde melasma varsa ve daha da artmaması için mutlaka UVA ve UVB koruyuculu güneş kremi kullanın. Güneş kreminizi her iki saatte bir tekrarlamalısınız. Yüzünüzü güneşten tam olarak koruyacak geniş bir şapka kullanmalısınız.

Eğer krem tedavisi ile melasma geçmezse kimyasal peeling uygulaması ile derinin renk koyuluğu olan bölgesinin soyularak alttan temiz deri gelmesi sağlanır. Herhangi bir kimyasal peeling öncesi mutlaka cildinizin 6 hafta canlandırılması ve hazırlanması gereklidir. Aksi taktirde daha koyu lekeler oluşabilir.

Gebelikte oluşan melasma ise genellikle 1 sene içinde kendiliğinden geçer. Kalıcı lekeler olduğunda yoğun tedavi ile geçebilir. Hormonal değişiklikler mesela doğum kontrol hapı kullanımı da melasmaya neden olabilir.

Yazının devamı...

Seks Sırasında Ağrı Hissetmeniz Normal Değil

24 Haziran 2016

Seks sırasında ağrı hissedilmesi sık görülen bir problemdir, 4 kadından 3 tanesi hayatlarının bir döneminde ilişki sırasında ağrı hisseder. Bazı kadınlar için bu sorun geçicidir ama bazılarının hayatları boyunca bu şikayeti olur. Seks sırasında ağrı hissetmenin nedenleri farklı olabilir. Mesela yumurtalık kisti, endometriozis, vajinismus, vulvadinya, kronik vajinit, endometrit gibi rahatsızlıklardan kaynaklanıyor olabilir. Seks sırasındaki ağrı ilişkiye girmek istememe nedeniyle veya cinsel uyarılma sorunu nedeniyle de oluşuyor olabilir.

Ağrıyı nerede hissettiğinize bağlı olarak ağrının sebebi değişir. İlişkiye girerken ağrı varsa buradaki deri nedeniyle veya perine kaslarının istemsiz kasılması olan vajinismustan kaynaklı olabileceği gibi derin ilişkide ağrı hissedilmesi rahim veya yumurtalık veya idrar kesesi hastalığına bağlı olabilir.

Eğer seks sırasında sık sık ve şiddetli ağrı hissetmeye başladıysanız mutlaka kadın doğum uzmanına muayene olmalısınız. Ağrınızın sebebinin jinekolojik hastalık nedeniyle olup olmadığı değerlendirilmelidir.

Cinsel işlev bozukluğuna neler sebep olur?

En sık sebepler:

Düşünceleriniz: Korku, suçluluk, utanma, kaygı veya seksi garip bulma gibi düşünceler ilişki sırasında gevşemenizi engeller. Eğer gevşeyemezseniz yükselme, zevk alma zorlaşır ve ağrı oluşabilir. Stres ve yorgunluk seks yapma isteğinizi azaltır.

Eşinizle olan sorunlar: Eşinizle yaşadığınız problemler ilişkiye girme isteğinizi etkiler. Sık görülen eşler arası sorunlardan birisi de cinsellik ile ilgili iki tarafın istek seviyelerinin farklı olmasıdır.

Yazının devamı...