Eğitim

13.04.2017 - 12:50 | Son Güncelleme: 13.04.2017-12:53

YÖK'ten diploma denklik işlemlerinde yeni karar

Yükseköğretim Kurulunca (YÖK) alınan karara göre, yurt dışından mezun öğrencilerin diploma denklik işlemlerine ilişkin yılda bir kez yapılan Seviye Tespit Sınavı'na (STS) tıp dışı diğer sağlık alanlarında da  alternatif sınavlar yapılacak.

Sitene Ekle

AA

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, yurt dışından mezun olarak kurula  denklik başvurusunda bulunanlar arasında, hakkında sınav kararı alınanlara  yönelik yılda bir defa yazılı STS'nin yapıldığı hatırlatıldı.

Diploma denklik başvurularının giderek arttığı ve yılda bir kez  sınavın yapılmasının ilgililerin mağduriyetine yol açabildiğine işaret edilen  açıklamada, bu kapsamda geçen yıl alınan kararla tıp doktorluğu alanında yılda  iki defa gerçekleştirilen STS'ye muadil olarak Ankara, Gazi, Ankara Yıldırım  Beyazıt ve Hacettepe üniversiteleri tarafından yapılandırılmış klinik sınavların  uygulanmaya başlandığı kaydedildi.

Bunun yanı sıra yurt dışındaki USMLE-Step 3, PLAB-Part 2, AMC-Clinical  examinations, MCCQE-Part2, Arztliche Prüfungen (3 AP, Staats examen) sınavlarının  da STS'ye muadil olarak kabul edilmesine karar verildiğinin aktarıldığı  açıklamada, böylece tıp alanında STS'ye girecek bir adayın hem yurt dışında daha  önce başardığı sınavların kabul edildiği hem de yılda 6 kez sınav şansını  yakaladığı belirtildi.

Tıp dışı sağlık alanlarında da sınav fırsatı artıyor

Tıp doktorluğu dışındaki sağlık alanlarında da benzer şekilde bir  düzenlemeye gidilmesi için son bir yıldır çeşitli üniversitelerden  akademisyenlerin görüşü alınarak çalışma yürütüldüğü bildirilen açıklamada,  "Çalışmalarımız sonucunda diş hekimliği, hemşirelik, fizyoterapi ve  rehabilitasyon, ergoterapi, veterinerlik, ebelik, dil ve konuşma terapisi gibi  sağlık alanlarında da yazılı STS'ye muadil olarak 'ilmi hüviyet tespiti  sınavları' yapılmasına karar verildi. Bu sağlık alanlarında ilmi hüviyet tespiti  sınavları isimleri daha sonra açıklanacak olan üniversitelerimizde, bir yıl  içinde toplamda 5 kez yapılacak." bilgisi paylaşıldı.

Yılda 6 kez sınav şansı

Farklı alanlarda STS'nin, yazılı ve sözlü olarak yapılabildiği, ancak  sözlü sınavlara sınırlı sayıda başvuru kabul edilirken yazılı sınavlara sayı  sınırı olmadan başvuru alınabildiğine işaret edilen açıklamada, bu yüzden mevcut  yılda bir kez yapılan yazılı STS'nin de ilmi hüviyet sınavlarının yanı sıra devam  etmesinin uygun olacağı görüşüne varıldığı kaydedildi.

YÖK'ün açıklamasında, yeni düzenlemelerle pek çok sağlık alanında  denklik için haklarında seviye tespit sınavı kararı alınanlara, yazılı ve sözlü  farklı sınavlarla bir yıl içinde 6 kez sınav fırsatının sağlandığı bildirildi.

Bu yılın şubat ayı içerisinde, yurt dışındaki üniversitelerden mezun  öğrencilerin diploma denklik başvuru işlemlerinin ne durumda olduğunu  öğrenebilmeleri amacıyla e-devlet kapısı üzerinden "Denklik Başvurusu Sorgulama"  hizmetinin başlatıldığı anımsatılan açıklamada, ayrıca yurt dışından alınan  diploma denklik belgelerinin kişilerce beyanının ve beyan ettikleri kurumlarca da  sorgulanmasına imkan sağlamak amacıyla oluşturulan "Diploma Denklik Sorgulama  Sistemi"nin de yakın bir zamanda yine e-devlet kapısı üzerinden hayata  geçirileceği duyuruldu.

Açıklamada, "Öğrenci dostu yeni YÖK olarak, yurt dışındaki  üniversitelerden mezun olan öğrencilerimizin diploma denklik işlemlerini, ilgili  mevzuat çerçevesinde, teknolojiden de istifade ederek  kolaylaştırmaya  devam  edeceğiz." değerlendirmesi yapıldı.

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç da konuya ilişkin sosyal medya  hesaplarından, "Yurt dışındaki üniversitelerden mezun öğrencilerimizin denklik  işlemlerini kolaylaştırmaya devam ediyoruz." paylaşımında bulundu.

Öte yandan, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 23 Mart'ta Beştepe  Millet Kültür ve Kongre Merkezi'nde Balkan Federasyonu üyelerini kabulünde  yaptığı konuşmada, kayıt ücreti, denklik ve diplomalar konusunda yaşanan  sorunların en kısa sürede çözüleceğini ümit ettiğini ve gerekli talimatları  verdiklerini bildirmişti.


Anadoluhisarı'nın diğer ismi nedir?
©Copyright 2018 Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları gazete ve haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.
İlginizi ÇekebilirX