Geri Dön
Advertorialİlaç Temininde Yaşanan Sorunu Çözmek İçin Çalışıyoruz
Sponsorlu

İlaç Temininde Yaşanan Sorunu Çözmek İçin Çalışıyoruz

Akut hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaçlar başta olmak üzere ilaç tüketiminde oluşan artış nedeniyle bazı ilaçların taleplerinin karşılanmasında birtakım aksaklıklar yaşanmaktadır.

İlaç Temininde Yaşanan Sorunu Çözmek İçin Çalışıyoruz

Berko İlaç Yönetim Kurulu Başkanı Ecz. Berat Beran’ın konuyla ilgili yaptığı kamuoyu açıklamasında, “COVID-19 süreci boyunca oluşan sağlık tüketimindeki değişiklikler sebebiyle, 2020 yılı ve 2021 yılının ilk yarısında tahmin edilen üretim rakamlarında düşüş olduğu için birçok ürün, etkin ve yardımcı madde miadı dolarak imha edilmiştir. Yıllık üretim planı da bu durum dikkate alınarak yapılmıştır.” dedi.

İlaç Temininde Yaşanan Sorunu Çözmek İçin Çalışıyoruz

2021 yılı temmuz ayı sonrası başlayan ve halen artarak devam eden özellikle akut hastalıklardaki artış, talep patlaması yaşanmasına ve bu nedenle tüm yıllık plan ve programların revize edilmesine sebep olmuştur diyen Ecz. Beran, “Üretim planımızı neredeyse iki katına çıkarmamıza rağmen talebin dört katına çıkması nedeniyle talebi karşılayamamaktayız. Ürünlerimiz, kendi depolarımıza girmeden üretildiği gibi eczanelere dağılmak üzere ecza depolarına gönderilmektedir. Yaşanan bu süreç kayıtlarımızda mevcuttur ve talep edildiği takdirde raporlanabilir bilgidir. İlaç sektöründeki firmaların, üretim planları ve rakamları TİTCK (Türkiye İlaç ve Tıbbi Cihaz Kurumu) tarafından denetlenmektedir.” şeklinde sözlerini sürdürdü.

İlaç Temininde Yaşanan Sorunu Çözmek İçin Çalışıyoruz

Ürünlerin pazara arz edilmesinde yaşanan bu sorunların bir an önce çözülmesi gerekliliğinin altını çizen Ecz. Berat Beran, “Toplum sağlığı için üreten ve çalışan bir firma olarak, üretim kapasitemizi talebe cevap verecek seviyelere çekmek için canla başla çalışmaktayız.” dedi.

İlandır.