Geri Dön

Kredi notu neden düşer, etkileri nelerdir?

Kredi ve kredi kartı başvurularının kabulü ile doğrudan ilişkili olan kredi notu, kişinin finansal özgeçmişi olarak düşünülebilir. Bir iş başvurusunda özgeçmiş nasıl inceleniyorsa bankalar, başvuru sahibinin finansal geçmişini incelemekte ve verilen hizmetin geri ödemesinin gerçekleştirileceğine emin olmanın ardından ilgili ürünün onayını vermektedir. Bankalara yapılacak kredi ve kredi kartı başvurularında ret cevabı almamak için, kredi notunuzu düşürecek alışkanlıklarınızı öğrenerek bu alışkanlıkları terk etmelisiniz.

Kredi notu neden düşer, etkileri nelerdir?

Kredi Notu Hangi Bileşenlerden Oluşur?

Kredi notunu düşüren nedenler ile ilgili bilinen çok sayıda yanlış ifade, bilgi kirliliğe neden olarak kredi notu yükseltme isteğinde olanları yanlış yönlendirmektedir. Kredi erken kapatmak, kredi başvurusu yapmak ve sayılabilecek çok sayıda yanlış bilgi esasında, kredi notunda herhangi bir değişikliğe neden olmamaktadır.

Kişilerin kredi notları oluşturulurken, kullanılan banka hizmet geçmişine bakılır. Hizmetleri kullanırken yapılan davranışlar, kredi skorunu oluşturan bileşenleri oluşturur. Kredi puanını oluşturan bileşenler şöyle sıralanabilir:

 1. Ödeme düzenliliği
 2. Mevcut kredi ve kredi kartı borç durumu
 3. Yeni alınan kredi ve kredi kartı
 4. Kredi ve kredi kartı kullanım yoğunluğu
 5. Diğer etmenler

Ödeme Alışkanlığı Kredi Notunu Nasıl Etkiler?

Ödemelerin düzenli yapılmaması kredi skorunu düşüren en temel etmendir. Kredi sicilinize olumsuz yansıyacak geciken ya da yapılmayan ödemeler, kredi puanınızı hızlı bir şekilde düşürerek bankalara yapacağınız başvuruların olumsuz sonuçlanmasına yol açacaktır.

Düzenli ödemenin ne kadar önemli olduğunun anlaşılması için geciken bir ödemeden örnek vermek yerinde olacaktır. Tek bir geciken ödemenin kredi skorunu 200 puana kadar düşürdüğü bilinmektedir. Kredi skorunuzun düşmemesi için aşağıda verilen üç bankacılık hizmetinde düzenli ödeme yapmaya dikkat etmelisiniz:

 1. Kredi
 2. Kredi Kartı
 3. Kredili Mevduat Hesabı

Mevcut Kredi ve Kredi Kartı Borçları Kredi Puanını Düşürür Mü?

Kredi puanını belirleyen ikinci önemli etmen, kişinin mevcut finansal durumudur. Mevcut kredi ve kredi kartı borçlarının çok olması, bankaların geri ödeme yönünden yaptıkları değerlendirmelerde olumsuz görülmekte ve kredi skorunu düşürmektedir.

Bankalar kişilerin gelir durumuna göre kredi limiti tanımlar. Bu limite yaklaşan bireylerin riski yüksek görülür ve kredi notu için olumsuz değerlendirmeye sebep olur. Kredi puanının belirlenmesinde yüzde 35 belirleyiciliğe sahip olan mevcut borçluluk, kredi skorunun düşürülmemesi için kredi limitinden azaltılarak risk faktörünün hafifletilmesi gerekir.

Yeni Kredi Almak Kredi Puanını Nasıl Etkiler?

Yeni alınan krediler, kredi skorunu hızlı düşüren bileşenlerden birisidir. Bankalar nezdinde olumsuz değerlendirilen ve ödeme belirsizliği oluşturan yeni çekilen krediler, kredi skorunu düşürücü etkiye sahiptir. Temelinde batık kredilerin ilk taksitlerde ödenmemesi yatan yeni çekilen kredilerde, ilk taksit ödemelerinden sonra kredi notunu hızlı yükseltme etkisine sahiptir.

Yoğun Kredi Kullanımının Kredi Kartına Etkisi Nedir?

Sahip olduğu kredi kartını düzenli kullanarak ödemelerini aksatmayan ve sık kredi kullanarak zamanın taksitlerini yatıran bireylerin kredi skorları yüksektir. Kredi kartından çekilen nakit avanslar da yeni bir kredi olarak değerlendirilir ve düzenli ödendiğinde kredi notunu artırmaya yardımcı olur.

Henüz bankalar ile tanışmamış ve hiçbir borcu bulunmayan kişilerin kredi başvurularının reddedilmesinde bu etmen yatar. Bankalar henüz ödeme alışkanlığını ölçemediği başvuru sahiplerine kredi vermekten uzak durur. Kredi başvurusunda bulunmadan önceli ücretli ve ücretsiz kredi notu öğrenme metotlarını uygulamak için www.bankacilar.net/kredi-notu-sorgulama sayfasını kullanabilirsiniz.

Kredi Puanını Etkileyen Diğer Etmenler Nelerdir?

Düzenli kredi ve kredi kartı ödemeleri ile mevcut borç durumu, kredi skorunu belirleyen en önemli etkenlerin başında gelir. Dolaylı olarak kredi puanına olumlu etki eden birkaç bileşenin daha var olduğu bilinmektedir. Kredi puanını etkileyen diğer faktörler şöyle sıralanabilir:

 1. Kredi kartı ve faturalar için verilen otomatik ödeme talimatları
 2. Kredi kartı kullanma sıklığı
 3. Banka hesaplarında para giriş – çıkış trafiği
 4. Kredi kartı limiti

Erken Kredi Kapatmak Kredi Notunu Etkiler Mi?

Mevcut kredi ödemelerini zamanından önce yaparak krediyi erken kapatma yoluna giden pek çok kişi, kredi notunun olumlu ya da olumsuz değişip değişmeyeceğini merak eder. Kredi ve kredi kartı borçlarının erken kapatılmasının kredi skoruna doğrudan etkisi bulunmamaktadır. Düzenli ödemeye işaret etmesi açısından düşünüldüğünde ise dolaylı olumlu etkiden bahsetmek mümkündür.

Kredi Kartı Limit Arttırma Kredi Notunu Etkiler Mi?

Kredi kartı limitleri gerek kredi limitini gerek mevcut borçlanma potansiyelini etkilemesi sebebi ile kredi skorunu etkiler. Yüksek limitli kredi kartına sahip olmak, bankalar nezdinde daha fazla riske girebilme potansiyeli olarak değerlendirilir ve kredi skorunu olumsuz etkiler.

Kredi Puanı Nasıl Artırılır?

Bankalara yapılacak kredi başvurularına yapılacak geri dönüşlerin kredi puanı ile ilgili olduğu artık bilinen bir gerçektir. Düzenli gelire ve iyi bir kredi notuna sahip olan başvuru sahipleri, ödeme gücüne göre tanımlanan limitlerde kredi kullanımı gerçekleştirebilir.

Düşük kredi notuna sahip olan herkesin, kredi skorunu yükseltmeden kredi kullanması mümkün değildir. Her ne kadar 3 ayda kredi notu yükseltme yolları tarzı iddialı sözler boş olsa da 3 aylık sürede kredi skoru hatırı sayılır derecede yükseltilebilir.

İyi bir kredi skoruna sahip olmak, yeni bir girişim için de gereklidir. Kredi skorunuza güveniyorsanız sizi bekleyen kazançlı iş fikirlerine www.bankacilar.net/iş-fikirleri sayfası üzerinden ulaşabilirsiniz. Kredi skorunu artırmak için takip etmeniz gerekenler şu şekilde özetlenebilir:

 1. Mevcut borçlarınızı düzenli bir şekilde ödemek kredi skorunu çifte olumlu etki sağlar.
 2. Kullanmadığınız kredi kartlarınızı kapatmak ve kart limitlerini düşürmek kredi notunuza olumlu etki gösterir.
 3. Düzenli kredi kartı kullanarak ödemelerinizi zamanında yapmak kredi skorunuzu yükseltir.
 4. İhtiyacınız olmasa bile nakit avans çekip düzenli ödeyerek kredi notu artırma hedefinize ulaşabilirsiniz.

Kredi Notu Öğrenme

https://www.bankacilar.net/kredi-notu/

Bu bir ilandır.