SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

Emekli bayram ikramiyesi yattı mı? Bayram ikramiyesi ne zaman, saat kaçta yatacak?

Emekli bayram ikramiyesi için heyecan dorukta... Günler ilerledikçe sabırsızlık da artıyor. Net tarih konusunda kafa karışıklığı yaşayan emekliler sıklıkla "Emekli bayram ikramiyesi yattı mı? Bayram ikramiyesi ne zaman, saat kaçta yatacak?" sorusuna cevap arıyor.

|

Milyonların beklediği gün geldi. Emekli bayram ikramiyesi için nefesler tutuldu. Bayram ikramiyesi için geri sayım sürerken tarih konusunda net bilgiye sahip olmayanlar "Emekli bayram ikramiyesi yattı mı? Bayram ikramiyesi ne zaman, saat kaçta yatacak?" diye soruyor. İşte ayrıntılar...

BAYRAM İKRAMİYESİ NE ZAMAN YATACAK?

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı, Kurban Bayramı emekli bayram ikramiyelerinin 2-7 Temmuz'da hesaplara yatırılacağını duyurdu.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre, 2018 yılında başlayan, emeklilere ikramiye uygulaması yılda 2 kere olmak üzere emeklilere ödeniyor. Emekli bayram ikramiyesi bu yıl da Kurban Bayramı öncesi emeklilerin hesabına yatırılacak. SSK emeklileri 5-6 Temmuz'da, Bağ-Kur emeklileri 7 Temmuz'da, Emekli Sandığı kapsamında aylık alanlar ise 2-5 Temmuz'da bayram ikramiyelerini alabilecek.

Kurban Bayramı'nın emekli bayram ikramiyeleri ödeme günleri şöyle:

- 4 (a) (SSK) kapsamında gelir/aylık alanların aylık ödeme günü; 17, 18, 19, 20, 21 olanlara 5 Temmuz 2022; 22, 23, 24, 25, 26 olanlara 6 Temmuz 2022

- 4 (b) (BAĞKUR) kapsamında gelir/aylık alanlara 7 Temmuz 2022,

- 4 (c) (Emekli Sandığı) kapsamında aylık alanların aylık ödeme günü; 1 Temmuz olanlara 2 Temmuz; 2, 3, 4, 5 Temmuz olanlara aylıkları ile birlikte 2-5 Temmuz 2022 tarihinde ödenecek.

EN DÜŞÜK EMEKLİ AYLIĞI 3500 TL OLUYOR

Öte yandan TBMM Plan ve Bütçe Komisyonunda görüşülen ek göstergeye ilişkin kanun teklifinde, emeklilere aylık asgari 3 bin 500 lira ödenmesine ilişkin önerge kabul edildi.

TBMM Başkanlığı’na önceki akşam sunulan 3600 ek gösterge, öğrenci affı gibi düzenlemeler içeren torba yasa teklifi, dün jet hızıyla Plan ve Bütçe Komisyonu’nda görüşülmeye başlandı. Zaman zaman tansiyonun yükseldiği görüşmelerde halen 2 bin 500 TL olan en düşük emekli aylığının 3 bin TL’ye çıkartılmasını öngören maddede değişikliğe gidildi. Kabul edilen önerge ile en düşük emekli aylığı 3 bin 500 TL’ye çıkartıldı.

AK Parti Grup Başkanvekili Mustafa Elitaş, kabul edilen önerge doğrultusunda en düşük emekli aylığının 3 bin 500 liraya çıkartılmasının maliyetinin 3.7 milyar lira olduğunu söyledi; ek gösterge paketinin toplam maliyetinin ise 30 Haziran itibarıyla 20 milyar lira olduğunu kaydetti.

Komisyon görüşmelerinde kabul edilen önerge ile milletvekili emekli aylıkları cumhurbaşkanı ödeneği yerine göstergeye bağlandı. Buna göre TBMM başkanları ve başbakan emekli aylıkları 126000 gösterge; emekli cumhurbaşkanı yardımcısı, bakan ve milletvekili aylıkları 115225 gösterge üzerinden ödenecek. Öte yandan 2022 Yılı Ek Bütçesi, Meclis Genel Kurulu’nda kabul edildi.

Diğer Haberler

  1. 2 bin 650 metrede yükseklikte Perseid yağmurunu izlediler
  2. MSB acı haberi duyurdu! 1 asker şehit oldu
  3. Eşine tokat atan kocayı bıçakla öldürüp, babasını ve kardeşini yaraladılar
  4. Geri dönüşüm fabrikasında korkutan yangın!
  5. Türkiye'nin ilgiyle takip ettiği 'Balkız'dan haber var! 'Yuvasına döndü'
  6. İstanbul'da helikopter destekli huzur uygulaması yapıldı
  7. Kırklareli'de Hristiyanlığın erken dönemine ait İncil ve Tevrat bulundu
  8. Bakan Nebati'den Kılıçdaroğlu'na ÖTV yanıtı
  9. Zabıta müdürüne silahlı saldırıda 3 tutuklama
  10. Kayseri'de avukata bıçakla saldırı

© Copyright 2022

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi milliyet.com.tr; Milliyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.