SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Pancarköy faciasının tanığı emekli Binbaşı Rıfat Kılıç: Dinmeyen acıya mahkûm edildim

Kırklareli’ndeki tatbikat için Bandırma’dan havalanan F-5 A tipi savaş uçağının içtima alanına düşmesi sonucu 65 asker şehit olmuştu. 37 yıllık acının tanığı emekli Binbaşı Rıfat Kılıç, ‘Bu dünyada cehennemi gördüm’ diye tarif ettiği o günü Milliyet’e anlattı...

ABONE OL
Mert İnan - İstanbul

Kırklareli’nde 1981 yılında askeri tatbikat sırasında F-5 A tipi savaş uçağının düşmesi sonucu şehit olan 65 asker bugün Pancarköy Şehitliği’nde düzenlenen törenle anılacak. Faciada birliğindeki 57 askeri şehit olan emekli Binbaşı Rıfat Kılıç, aradan geçen 37 yılın ardından ilk kez Milliyete konuştu. Yaşananları kıyamet günü olarak nitelendiren Kılıç, şunları söyledi:

“Karargah Destek Bölüğü komutanı olarak Yüzbaşı rütbesiyle içtima alanındaydım. Pınarhisar’daki atış tatbikatına gitmek için yola çıkmaya hazırlanıyorduk. Araçlarımızı yüklemiş, bölgeden ayrılacaktık. Saat tam 13.30’du. Tabura bağlı diğer bölükler de yakınımızda içtima alıyordu. Tam arkamızdaki tepeden bir jeti görmemiz ile alev topunun yükselmesi bir oldu. Pilotla birlikte 65 vatan evladı yanarak şehit düştü. Askerlerin sırtı tepeye dönük olduğundan kimse jetin dalış anını görememişti. O anlar hiçbir zaman aklımdan gitmiyor. Size ne kadar anlatsam yaşanan faciayı anlayamazsınız. Yanan askerler bağırarak sağa, sola doğru koşuşturyordu. Askerlerin bir kısmı hemen yanımızdaki dereye koşup atladı. 10-15 adım önümdeki takım komutanlarım yaralanmıştı. Cehennemi bu dünyada görmüştüm.”

'HEP AKLIMDA'

Faciadan sonra adeta yaşama küstüğünü belirten Kılıç şöyle devam etti: “Yanan askerlerin başı normalin 3-4 katı şişmiş haldeydi. Askerlerimin naaşları tanınmaz haldeydi. Birçok askerin künyesi sıcaktan eridiğinden kimlik tespiti çok güç yapılabildi. Şehit 7 askerin kimliği tespit edilemediğinden Radar Tepe denilen yere defnedildi. Diğer şehitlerimizin aziz naaşları ise Pancarköy’de yaptırılan şehitliğe gömüldü. Korkunç kazadan sonra hayata bakışım değişti. Psikolojimi bir türlü toparlayamadım ve binbaşı rütbesindeyken emekliye ayrıldım. Allah böyle bir acıyı kimseye yaşatmasın. Şehit ailelerinin acısını 37 yıldır yüreğimde taşıyorum. Pilotun bir anlık hatası veya yanlış manevra sonucu kaza yaşandı. 37 yıldır her gün o kıyamet günü aklıma geliyor. Birçok kere ‘keşke ben de ölseydim’ diye hayıflandım. Pancarköy faciası beni hayallerimden kopardı. Dinmeyen bir acıya mahkûm edilmiş gibiyim.”

ALEV TOPUNA DÖNEN UÇAK ASKERLERİN ÜSTÜNE DÜŞTÜ

Tatbikat senaryosuna göre 241. Piyade Alayı’na bağlı askerlerin yerdeki manevralarına Bandırma’dan kalkan F-5 A savaş uçağı havadan destek verecek, kara ve hava unsurlarının koordinasyonu bu sayede test edilmiş olacaktı. Yüzbaşı Mustafa Ercan idaresindeki F-5 A tipi savaş uçağı tatbikat alanına geldiğinde, senaryoya uygun bir şekilde dalış yaptı ancak uçak bilinmeyen bir nedenle içtima halindeki askerlerin üzerine düştü. Alev topuna dönen uçağın altında kalan 64 asker ile pilot Ercan saniyeler içerisinde yanarak şehit oldu.

Milliyet şehit aileleri için yardım toplamıştı

Milliyet, kazanın ardından kampanya başlatarak toplanan 38 milyon lirayı şehit ailelerine verilmek üzere Genelkurmay Başkanlığı’na teslim etmişti. Genelkurmay Milliyet’e teşekkür için şilt verdi. Şilti Milliyet adına Ankara Temsilcisi Orhan Tokatlı aldı.

Diğer Haberler

  1. Bağcılar'da sahte parfüm ve güneş kremi operasyonu
  2. Artvin’de korku dolu anlar! Ahır ve samanlık alev alev yandı
  3. LGS NE ZAMAN? LGS sınav giriş yerleri belgesi hangi tarihte e okulda yayımlanır?
  4. BABALAR GÜNÜ NE ZAMAN, HANGİ TARİHTE KUTLANIYOR? 2022 Babalar Günü hediyesi seçenekleri
  5. Kayseri'de dehşet! 9'uncu kattan atlayan genç ağır yaralandı
  6. Nehirde 5 gün sonra cesedi bulunan Ferhat, toprağa verildi
  7. SON DAKİKA DEPREM HABERLERİ KANDİLLİ: Bugün deprem mi oldu? Nerede, kaç şiddetinde deprem oldu?
  8. 19 MAYIS PERŞEMBE GÜNÜ RESMİ TATİL Mİ? 18 MAYIS YARIM GÜN MÜ, 20 MAYIS TATİLE EKLENİR Mİ?
  9. Kaybettiği kimliği hayatını kararttı! 7 buçuk milyon lira borç geldi
  10. Son dakik... Şafak Mahmutyazıcıoğlu cinayetinde istenen cezalar belli oldu