SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK? 2022 YKS sonuç tarihi!

YKS sonuçları için heyecanlı araştırmalar sürüyor. Bu yıl üniversite sınavına 3 milyon 243 bin 425 aday başvurdu. ÖSYM tarafından uygulanan üniversite sınavı YKS (TYT - AYT - YDT) için sonuç araştırması başladı. 2022 ÖSYM sınav takviminde YKS sonuçları tarihi yer aldı. Üniversite adayları ise YKS sonuçları ne zaman açıklanacak öğrenmek için arayışa geçti. Peki YKS sonuçları açıklandı mı, ne zaman belli olur? İşte 2022 YKS sonuçları öğrenme ekranı...

|

Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) üç ayrı oturumda uygulandı. İlk Oturum Temel Yeterlilik Testi (TYT), ikinci oturum Alan Yeterlilik Testi (AYT), üçüncü oturum ise Yabancı Dil Testi (YDT) oldu. YKS 2022 üniversite sınavına 3 milyon 243 bin 425 aday başvuruda bulundu. TYT 18 Haziran'da tamamlandı, AYT ve YDT ise 19 Haziran'da uygulandı. Bugünlerde ise YKS sonuçları ne zaman açıklanacak sorusu ilgi görmeye başladı. İşte ÖSYM'den YKS sonuçları tarihi...

YKS SONUÇLARI NE ZAMAN AÇIKLANACAK?

YKS sonuçları ÖSYM'nin sınav takvimindeki bilgiye göre 20 Temmuz 2022 tarihinde açıklanacak.

Sınav Sonuçları Nasıl Duyurulacaktır?

Adaylara sonuç belgesi gönderilmeyecektir. Adaylar sınav sonuçlarını, T.C. Kimlik Numaraları ve şifreleri ile ÖSYM’nin https://sonuc.osym.gov.tr internet adresinden veya mobil uygulamasından öğrenebileceklerdir. İnternet sayfasındaki duyurular adaylara tebliğ hükmündedir. Sonuçlarda şu bilgiler bulunacaktır:

Testlerdeki doğru ve yanlış cevap sayısı
TYT puanı ve başarı sırası varsa AYT ile YDT puanları ve başarı sıraları
Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP)
Yerleştirme puanları ve başarı sıraları
ÖSYM, adaylara yönelik sınav sonuç belgelerinin doğrulanmasını sağlamak üzere “Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi” işlemini hizmete sunmuştur. Bu amaçla kullanılmak üzere Sınav Sonuç Belgelerinin en alt kısmına, sistem tarafından rastgele üretilmiş bir “Sonuç Belgesi Kontrol Kodu” basılmaktadır. Söz konusu işleme https://sonuc.osym.gov.tr üzerinde Sonuç Belgesi Kontrol Sistemi sayfasından ulaşılmaktadır.

Sınav Sonuçları Nasıl Kullanılacaktır?

TYT, SAY, SÖZ, EA ve DİL sınav puanları hesaplanan adaylar, bu puan türleri ile öğrenci alan ön lisans ve lisans programlarını tercih edebileceklerdir. Ancak başarı sırası aranan programları en düşük başarı sırasına sahip adaylar tercih edebileceklerdir. İlgili sınav puanı hesaplanmayan adaylar bu puan türlerinde öğrenci alan programları tercih edemeyeceklerdir.

YKS SONUÇLARI SORGULAMA EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ

Diğer Haberler

  1. MSB acı haberi duyurdu! 1 asker şehit oldu
  2. Eşine tokat atan kocayı bıçakla öldürüp, babasını ve kardeşini yaraladılar
  3. Geri dönüşüm fabrikasında korkutan yangın!
  4. Türkiye'nin ilgiyle takip ettiği 'Balkız'dan haber var! 'Yuvasına döndü'
  5. İstanbul'da helikopter destekli huzur uygulaması yapıldı
  6. Kırklareli'de Hristiyanlığın erken dönemine ait İncil ve Tevrat bulundu
  7. Bakan Nebati'den Kılıçdaroğlu'na ÖTV yanıtı
  8. Zabıta müdürüne silahlı saldırıda 3 tutuklama
  9. Kayseri'de avukata bıçakla saldırı
  10. Sosyal medyada paylaşılan görüntüler pahalıya patladı! Emniyet harekete geçti

© Copyright 2022

Türkiye'den ve Dünya’dan son dakika haberler, köşe yazıları, magazinden siyasete, spordan seyahate bütün konuların tek adresi milliyet.com.tr; Milliyet.com.tr haber içerikleri izin alınmadan, kaynak gösterilerek dahi iktibas edilemez, kanuna aykırı ve izinsiz olarak kopyalanamaz, başka yerde yayınlanamaz.