SKORER
PEMBENAR
CADDE
YAZARLAR
You are already subscribed to notifications.

Beş kitap aldım Altın Koza’dan

.

ABONE OL
Milliyet Haber

Perşembe akşamı gittiğim Adana’dan pazar sabahı döndüm. Gündüz sıcağı yormayan, akşam açık havada şort - tişört oturunca bile üşütmeyen şeker gibi bir havada dolu dolu iki gün geçirdim Adana’da.

Her festivalde olduğu gibi Adana Altın Koza’da da jüri, adaylar arasından kendilerince “En iyi”leri seçip ödüllendirdi. Tebrik ediyorum hepsini.

“28. Altın Koza Film Festivali”nden ben de kazançlı dönüyorum İstanbul’a.

Çünkü tam beş kitap sahibi oldum festival sayesinde. Üstelik beş kitaptan dördü imzalı.

Hangi kitaplar mı onlar?

Yeşilçam’ın “Çirkin Kral”ı Yılmaz Güney’in eşi Fatoş Güney’in “Camları Kırın Kuşlar Kurtulsun”.

Türk sinemasının ünlü yapımcılarından Sabahattin Çetin’in “Hatırlamak, Sinema ve Siyaset Anıları”.

“Altın Koza Film Festivali”nde “Onur Ödülü”ne layık görülen sanatçılar için Rıza Kıraç’ın yazdığı kitaplar: “Haluk Bilginer - Büyücünün Sırrı”, “Şerif Sezer - İnadın Zaferi” ve “Yavuz Turgul - Kaostan Çıkan Filmler”.

Fatoş Güney, Sabahattin Çetin, Haluk Bilginer ve Şerif Sezer’e kitaplarını imzalattım.

Gizli yapımcı: Yağmur Ünal

28. Adana Altın Koza’da yarışan 10 filmden biri “Bir Nefes Daha”ydı. Festival kataloğunda filmin yapımcısı olarak sadece Müge Özen’in adı yazıyordu. Madde bağımlılığı yüzünden müzik hayalleri sekteye uğrayan 19 yaşındaki “Fehmi”yle yollarının kesiştiği zıt ikizi “DJ Devin”le aşkı ve inişli çıkışlı rap yolculuğunu anlatan filmin katalogda adı geçmeyen bir yapımcısının daha olduğunu öğrendim.

O yapımcı, Türk sinemasının Sultanı Türkan Şoray’ın kızı Yağmur Ünal’dı. “Bir Nefes Daha”nın çekilmesi için o işe ciddi bir para yatıran Yağmur Ünal’ın adının yapımcılar orasında olmaması ilginç. Yağmur Ünal “gizli yapımcı”lığa başladıysa o başka!

Başkan’a özel sunum

Meslek hayatım boyunca sayısını hatırlayamayacağım kadar festival takip ettim, ilk kez böylesini gördüm.

28. Uluslararası Adana Altın Koza Film Festivali’nde “Onur Ödülleri”nin verildiği Zirve Restoran’da gecenin açılışı sunucusu oyuncu Dolunay Soysert’ti. Oyuncu, Adana’nın sinema kenti olduğunu vurgulayan birkaç kelimeden sonra Adana Büyükşehir Belediye Başkanı ve Festival Onursal Başkanı Zeydan Karalar’ı sahneye davet etti.

Zeydan Karalar’ın kısa konuşmasından sonra bu kez sunucu olarak Volkan Severcan sahnedeydi. “Onur Ödülleri”nin sunumunu Severcan yaptı.
Festivali ve geceyi düzenleyenler Adanalı olduğu için Dolunay Soysert’i sahneye çıkarıp onurlandırmak mı istedi, yoksa özel sunucu ve sunuşla Adana Büyükşehir Belediyesi ve Festival Onursal Başkanı’na verdikleri önemi mi göstermek istedi, anlamadım.

Adana’ya geldi törene katılmadı

Türk sinemasının unutulmaz oyuncularından Itır Esen de Adana’daydı. Sanatçı Adana’ya kızı Nisan Turgul’la geldi. Nisan Turgul, babası Yavuz Turgul’u temsilen Adana’daydı. 28. Adana Altın Koza Film Festivali’nce “Onur Ödülü”ne layık görülen Yavuz Turgul, rahatsızlığı nedeniyle gelemeyince ödülünü almak için kızını gönderdi.

Nisan Turgul, ödülü almak için sahneye çıktığında babası Yavuz Turgul’un kendisini buna layık görenler için yazdıklarını okudu. Yavuz Turgul’un ödülünü kızına Ali Haydar Bozkurt ile Eşber Yağmurdereli’nin takdim ettiği gecede Itır Esen yoktu.

Adana’ya gelip, törene katılmamasının sebebini araştırınca öğrendim ki Yavuz Turgul’la 1979’da evlenen, 2006’da ayrılan ve bu evliliğinden bir kızı, bir oğlu olan Itır Esen, kızı Nisan Turgul’un uçak korkusu olduğu için ona Adana yolculuğunda eşlik etti, ama eski eşine ödül verilecek geceye iştirak etmedi.

GÜNÜN SÖZÜ

“Açık sözlü olmak iyidir iyi; en kötü ihtimalle sonradan kaybedeceklerini en başta kaybedersin.” (Mark Twain)

Yazarın Diğer Yazıları

  1. AJDA İLE ADELE’İN FARKI!
  2. Ünlülerle anılar ve filmlere dair sırlar
  3. Gazoza ilaç atan adam İzlanda'da!
  4. 'Yumuşak Güç'ün estirdiği rüzgar
  5. ŞEVVAL SAM’A GÖRE OĞLU NASIL OYUNCU?
  6. Bu devirde kaldı mı böyle sanatçılar?
  7. RTÜK'ten kanallara sert uyarı mektubu
  8. 'EDHO' kadrosuna 12 oyuncu katıldı
  9. ŞAHAN GÖKBAKAR, NE OLDU O PARALAR?
  10. Zeki Müren filmine Tarkan’ın yanıtı ne?

© Copyright 2021

Milliyet Gazetecilik ve Matbaacılık A.Ş.