Geri Dön

Dexter yeni sezon fragman izle | Dexter yeni sezon ne zaman çıkacak, nerede yayınlanacak? Dexter oyuncuları ve konusu...

Dexter, ilk olarak 1 Ekim 2006'da Showtime kanalında gösterilmeye başlayan Amerikalı drama dizisidir. Büyük izleyici kitlesine sahip olan Dexter dizisi ile ilgili güzel haber geldi ve 9. sezon fragmanı yayınlandı. Dexter izleyicisi ise Dexter yeni sezon fragman izle aramasına geçerek yeni sezonda neler olacağını öğrenmek istedi. Peki Dexter yeni sezon ne zaman çıkacak? Dexter oyuncuları kimler, dizinin konusu nedir?

Dexter yeni sezon fragman izle | Dexter yeni sezon ne zaman çıkacak, nerede yayınlanacak? Dexter oyuncuları ve konusu...

Güçlü oyuncu kadrosu ve dikkat çeken konusuyla dünya çapında yankılanan Dexter dizisi ile ilgili araştırmalar başladı. Sosyal medya platformu Twitter üzerinden de kullanıcılar tarafından birçok yorum alan Dexter dizisinin yeni sezonu için heyecan başladı. Dexter 9. sezon fragmanı izleyenlerde büyük merak uyandırdı ve Dexter yeni sezon ne zaman çıkacak? Dexter oyuncuları kimler, dizi konusu nedir soruları araştırılmaya başladı.

DEXTER YENİ SEZON NE ZAMAN ÇIKACAK?

Dexter dizisinin 9. yeni sezonu Sonbahar'da başlayacak.

Dexter Morgan (Michael C. Hall), Miami Metro Polis Departmanı'nda kan sıçrama analisti olarak çalışıyor ve aynı zamanda bir seri katil olarak gizli bir hayat sürdürüyor. Miami'de geçen hikâye Jeff Lindsay'in Dexter romanlarının ilki olan Darkly Dreaming Dexter romanından uyarlanmıştır. Sonraki sezonları Lindsay'in romanlarından bağımsız olarak yapılmıştır. Dizinin ilk bölümünü yazan James Manos tarafından televizyona uyarlanmıştır.

DEXTER NEREDE YAYINLANACAK?

Dizinin Türkiye’de hangi platformda yayınlanacağı henüz belli olmadı

DEXTER OYUNCULARI KİMLER?

Christian Camargo - rolü Rudy Cooper (Brian Moser, Ice Truck Killer)(1.Sezon)
Keith Carradine - rolü Frank Lundy (2. Sezon ve 4.Sezon)
Jaime Murray - rolü Lila West (2. Sezon)
Jimmy Smits - rolü Miguel Prado (3. Sezon)
John Lithgow - rolü Arthur Mitchell (4.Sezon)
Julia Stiles - rolü Lumen Ann Pierce (5.Sezon)
Jonny Lee Miller - rolü Jordan Chase (5.Sezon)
Edward James Olmos - rolü James Gellar (6.Sezon)
Colin Hanks - rolü Travis Marshall (6.Sezon)
Ray Stevenson - rolü Isaak Sirko (7.Sezon)
Yvonne Strahovski - rolü Hannah McKay (7.Sezon ve 8. Sezon)
Charlotte Rampling - rolü Dr. Evelyn Vogel (8. Sezon)
Sean Patrick Flanery - rolü Jacob Elway (8. Sezon)
Bethany Joy Lenz - rolü Cassie (8. Sezon)

DEXTER KONUSU

nnesinin öldürülmesi ile üç yaşında yetim kalan Dexter Morgan Miami polis memuru Harry Morgan tarafından evlatlık olarak alınmış. Harry'nin eşi Doris tarafından benimsenmiştir. Genç yıllarda Dexter mahallede evcil hayvanları öldürme isteğinin oluştuğunu keşfeder. Harry onları öldürmek için çok erken olduğuna inandığını söyler ve Dexter'in öldürme isteği gittikçe artar. Harry, Dexter'a masum insanları öldürmemesini söyler ve ona birkaç kural öğretir.

En önemlisi, Dexter asla yakalanmamalısın.
Dexter'ın kurbanları ölmeyi hak etmelidir.

Dexter her zaman katilin suçlu olduğundan emin olmalıdır, bundan dolayı sık sık kurbanın suçlu olduğuna dair kesin kanıtı elde etmek için büyük çaba harcar.
Harry ona normal insan duygularına sahip olmayı, sosyal davranmayı ve katilleri öldürdükten sonra cinayet mahallini temizlemeyi gösterir. Dexter "Karanlık Yolcuyu" (öldürme iç güdüsüne verdiği ad) tatmin etmek için kodu takip eder. Ancak, dördüncü sezonda sonradan masum olduğu kanıtlanan bir fotoğrafçıyı öldürür.

Birçok seri katil gibi Dexter da her öldürdüğü katilden bir şey alır: Bir neşter ile o kurbanının yanağından bir damla kan alır ve lamelin üzerine damlatır, onları da toplar. Koleksiyonu klimanın içinde gizlenmiş bir ahşap kutu içinde saklar.

Dizinin başında, Dexter bir duyguya sahiptir, bu duygu normal görünmek, iyi bir insan olmak ve sosyal hayata uyum sağlamak için sürekli çalışmak gerektiğine inanmaktır. Dexter genellikle tüm gizli antisosyal aktivitelerini sahte bir örtü içine gizler ve "normal" insan duygusunu taklit etme yeteneğine sahiptir. Dikkate değer insanları kendine rağmen Dexter bir bağ kurma eğilimindedir, o kendine beklenmedik arkadaşlarını, tanıdıklarını ve hatta sevdiklerini taşımak zorundadır. O duyduğu sevgi üvey kız kardeşi Debra için yaptığı "sevgi"dir. O Harry'nin eğitiminden habersizdir ama Harry'nin Dexter'a gösterdiği algıdan ve muameleden dolayı içinde kıskançlık barındırır. İlk sezonunda, Dexter "normal olmanın" bir parçası olarak Rita adında bir kadın ile birliktedir. Rita, bilinçaltında eski kocasının yıllarca istismarından dolayı travmadadır. Paul Bennett, ilk olarak kendini başka bir erkek ile fiziksel olarak samimi olmasını istemiyor. Bu Dexter'a uygundur. Çünkü Dexter fiziksel yakınlık onun gerçek kişiliği ortaya çıkarabileceğine inanıyor. O, genel olarak Rita'nın çocukları Astor ve Cody'yi seviyor. Onun Debra, Rita, Astor ve Cody'ye (ve daha sonra biyolojik oğlu Harrison'a) bağlılığı, onun öldürmek için "ihtiyaç" duyduğu şey Dexter'ın hayatını zorlaştırmaktadır.

Miami en aşağılık suçluları ve Dexter'ın düşmanlarından bazıları şunlardır: Buz Kamyonlu Katil/Rudy Cooper/Brian Moser, Little Chino, Miquel Prado, The Skinner, Arthur Mitchell/Trinity Killer, Jordan Chase, Travis Marshall, and Isaak Sirko.

Dizinin başında, "Buz Kamyonlu Katil" Dexter'ın bir seri katil ve onun yaşam tarzı bilerek, Dexter'a mesajlar gönderir. "Buz Kamyonlu Katil" lakaplı bir seri katil olarak Miami Metro departmanında soruşturma olarak girer. Daha sonra, Katilin Rudy Cooper olduğu ortaya çıkar. Ayrıca katil Debra'nın sevgili ve protez doktorudur. Rudy aslında Dexter'ın biyolojik kardeşidir, Brian Moser'ın annelerinın bir kargo konteynerinin içinde öldürülmüş olarak tanıklık etmesinden ötürü Dexter bunu bilir. Brian Debra'yı öldürmek ister, ancak Dexter polisler olay yerinde gelmeden önce müdahale eder ve Brian'ı durdurur. Daha sonra, Dexter bir tuzak kurar ve öz kardeşi olan Brian'ı öldürür ve buna intihar süsü vermeyi de ihmal etmez. O kardeşini öldürdüğü için suçluluk hisseder. Onu olduğu gibi kabul eder ve Debra'yı korur. Eğer Debra doğruyu bilse idi, onu reddeder miydi?

James Doakes Dexter'den şüphe etmeye başlar ve Dexter'ı takip etmeye başlar. FBI'dan Ajan Frank, Liman Koyu Kasabı avı için Miami Metro Departmanı'na gelir. Aslında Dexter'ın olan kurbanlar keşfedilir. Dexter da kendisinin karanlık tarafının farkında olan Lila ile çıkmaya başlar. Dexter her şeyi kız arkadaşından uzak tutmaya çalışır. Rita Dexter'dan şüphelenmeye başlar. Sonunda, Doakes, Dexter'ın gizli sırrını öğrenir ve Lila tarafından öldürülür. Dexter ve Rita yeniden birlikte olmaya başlarlar ve Lundy evine döner. Lila sezon sonunda Dexter tarafından Paris'te öldürülür. Lila önceden Rita'nın çocukları Astor ve Cody'i öldürme teşebbüsünde bulunmuştur.

Başsavcı Yardımcısı Miguel Prado'nun kardeşini yanlışlıkla öldürdükten sonra onunla arkadaş olmaya başlar. Debra dedektifliğe yükselir ve The Skinner olarak bilinen bir dava üzerinde çalışmaya başlar. Dexter, Miquel'e Harry'nin kodlarını öğretmeye çalışır ama o Dexter'ın eğlendiğini düşünür. Miquel, Dexter'ın aksine çok kararsızdır ve Lawyer Ellen'ı nefretinden ötürü öldürür. Bundan sonra Dexter, Miquel'i takip eder ve onu öldürür. Miquel'in ölümünü Skinner üzerinden komplo kurar.

Karakterler

Dexter Morgan

Bir seri katil, aynı zamanda da cinayet masasında çalışan bir kan analistçisidir. 3 yaşındayken annesinin ölümünü görmüştür. Harry Dexter'ı kurtarır ve evlat edinir. Brian adında bir ağabeyi vardır. 1. sezon finalinde Dexter, Brian'ı öldürür. Yakınları kısaca "Dex" der. Debra adında bir kız kardeşi vardır. Rita adında bir sevgilisi vardır. 2. sezonda Rita, Dexter'dan ayrılır ve Dexter, Lila adında başka bir kadınla çıkmaya başlar fakat daha sonra Rita'ya geri döner. 3. sezon final bölümünde Rita ile evlenmiştir. Rita'dan Harrison adında bir oğlu vardır.

Rita Bennett

İlk sezonlarda Dexter ile sevgililerdi. 3.sezon finalinde Dexter ile evlenmiştir. 3 kere evlenmiştir. Biri Dexter'dan, diğer ikisi eski kocası Paul'den olan 2 çocuğu vardır. 16 yaşında evlilik geçirmiş, ardından Paul ile evlenmiş, ondan boşanıp Dexter ile evlenmiştir. 4. sezon final bölümünde (The Getaway) Harrison'ın önünde Üçlemeci tarafından öldürülmüştür.

Debra Morgan

Kitapta adı "Deborah" olarak geçmektedir. Yakınları kısaca "Deb" der. Dexter'ın ağzı bozuk üvey kız kardeşidir. Dexter gibi cinayet masasında çalışmaktadır. Buraya ahlak masasından gelmiştir. 1. sezonda Dexter'ın öz ağabeyi (Brian Moser|Buz Kamyonlu Katil) tarafından öldürülmeye çalışılmıştır. Debra, Dexter'i sevdiğini itiraf etmiştir. Ancak Dexter'dan karşılık bulamamıştır. 8. sezonda son bölümden önceki bölümde vurulur. Dizi finalinde makinelere bağlı bitkisel hayata geçer ve Dexter, Debra'yı makineleri kapatarak öldürür.

Harry Morgan

Polistir. Dexter'ı 3 yaşındayken bir konteynerin içinde bulur ve onu evlat edinir. Dexter'ın üvey babasıdır. Onun içindeki insan öldürme arzusunu fark edince onu eğitimli bir seri katil olarak büyütmüştür. Hatta "Harry's Codes" (Harry'nin Kuralları) adında kuralları vardır. Ancak Harry daha sonra ölmüştür. Dolayısıyla dizi boyunca sadece Dexter'ın küçüklüğünü gösterdiği sahnelerde ortaya çıkar.

Joseph 'Joey' Quinn

Dedektiftir. Sonradan diziye katılmıştır. Debra'yı sevmektedir, bir süre birlikte yaşamışlardır fakat Joey Debraya evlenme teklifi edince ve Dexter'ı takip ettirdiğini öğrenince Debra Joey ile ciddi olamayacağını düşünüp ayrılmıştır. Sonradan Joey Angel'ın kardeşiyle sevgili olur ama Debra'dan başkasıyla yapamayacağını anlar. Son sezonda tekrar Debra ile birlikte olurlar.

James Doakes

James Doakes çavuş olarak bilinir. Dexter'dan sürekli şüphelenen birisidir. Aynı zamanda LaGuerta'nın eski partneridir. Dexter'ın katil olduğuna inanan birisidir. 1. sezon finalinden itibaren Dexter'ı takip etmeye başlar. Ancak bu takıntısı onun hayatını ve kariyerini mahveder. Dexter, James'in "Liman Koyu Kasabı" olduğunu göstermek için komplo kurar ve James açığa alınır. Daha sonra Dexter, James'i kafese kapatır. 2. sezon finalinde Lila tarafından öldürülür.

Angel Batista

Dedektiftir. Ancak James Doakes ölünce LaGuerta ona Çavuşluk unvanı verir. Jamie Batista adında bir karısı vardır. (Fakat karısından boşanmıştır). Tek hayali Jamie ile barışıp küçük kızına kavuşmaktır. Dexter'ın arkadaşıdır. Hatta sürekli onunla beraber iş çıkışı bowling oynamaya gitmek ister. 2. sezonda Lila tarafından komplo kurulmuştur. Herkes Angel'ın Lila'ya tecavüz ettiğini sanır, ancak daha sonra bunun bir yalan olduğu anlaşılır. Daha sonra Maria, LaGuerta ile evlenir. Fakat daha sonra Maria'nın da baş komiser olmasıyla aralarındaki ilişki biter ve boşanırlar.

Lila West

Lila Dexter'ın sevgilisiydi. Dexter'la beraber bir toplantıda tanışmıştır. Eski bir uyuşturucu bağımlısıdır. Ama daha sonra resim çizerek hayatını kazanmaya başlamıştır. Dexter, Rita'yı Lila ile aldatmıştır. Ancak Lila kaçak olarak yaşamaktadır. Lila, Dexter'ın kendi ruh eşi olduğunu sanmaktadır. 2. sezon finalinde James Doakes'u öldürür. Ayrıca Lila, Astor ve Cody'i öldürmeye çalışır. 2. sezon finalinde Dexter tarafından Paris'te öldürülür.

Frank Lundy

Bir FBI ajanıdır. 2. sezonda Bay Harbor Kasabı dosyasına atanmıştır ve Miami'ye gelmiştir. Bu sırada Debra ile birlikte olur. Daha sonra 2. sezon finalinde tayini çıkar ve Washington'a geri döner, ancak bu sefer emekli olmuştur. Üçlemeci Katil, Miami'ye geldiği için tekrar Miami'ye gelmiştir. Daha sonra Üçlemeci'nin kızı Christine tarafından vurularak öldürülür.

DEXTER DİZİSİNİN ALDIĞI ÖDÜLLER

2006

AFI Awards – Yılın TV programı – Resmi Oylama
IGN – En İyi Yeni Şov[2]
IGN – En iyi Aktör – Michael C. Hall
IGN – En iyi Kötü Adam Karakteri – The Ice Truck Killer
IGN – En iyi karakter – Dexter Morgan 
Satellite Ödülleri - En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Julie Benz

2007

Emmy – En İyi Jenerik
Emmy – Dram dizilerinde en muhteşem tek kamera kullanımı
Saturn Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu - Michael C. Hall
IGN - En iyi Hikâye
IGN - En iyi TV programı
Vision Ödülleri - En İyi Kadın Oyuncu - Lauren Velez
Satellite Ödülleri - En İyi Dizi (Drama dalında)
Satellite Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu - Michael C. Hall
Satellite Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - David Zayas
Satellite Ödülleri - En İyi DVD seti (1.sezon)
Television Critics Association Ödülleri - En İyi Oyuncu - Michael C. Hall
Young Artist Ödülleri - En İyi Çocuk Oyuncu - Daniel Goldman

2008

Saturn Ödülleri – En iyi TV dizisi[8]
Scream ödülleri - En iyi TV programı
Satellite Ödülleri - En iyi TV Dizisi (Drama Dalında)

2009

Saturn Ödülleri – En İyi Konuk Oyuncu - Jimmy Smits
Saturn Ödülleri – En İyi Yardımcı Kadın Oyuncu - Jennifer Carpenter
Satellite Ödülleri - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu- John Lihtgow

2010

Altın Küre - En İyi Erkek Oyuncu - Michael C. Hall
Altın Küre - En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu - John Lithgow
Eddie Ödülleri - En İyi Dizi Bölümü- Remains to Be Seen (4.Sezon 2.Bölüm)
Screen Actors Guild Ödülleri - En İyi Erkek Oyuncu - Michael C. Hall

Magazin Haberleri Bülteni (17 Haziran 2021)İşte magazin gündeminin öne çıkan başlıkları;

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet