Geri Dön
CumartesiTopluluk Destekli Tarım’la tanıştınız mı?

Topluluk Destekli Tarım’la tanıştınız mı?

Topluluk Destekli Tarım ve Gıda Temelli Dayanışma Ağları pek çok üreticinin deneyimini anlattığı bir ortamda güvenli gıdaya doğrudan ulaşabileceğiniz, aracısız komisyonsuz alım yapabileceğiniz seçenekler sunuyor

Topluluk Destekli Tarım’la tanıştınız mı?

Kovid-19 krizi tüketicilerle üreticilerin birbirinden ne kadar kopuk olduğunu bir kere daha gösterdi. Uzun tedarik zincirlerine dayalı endüstriyel gıda sistemleri özellikle kriz dönemlerinde tüketici için yüksek maliyet anlamına gelirken, küçük üretici ise hakkını alamıyor, sistemin yükü altında eziliyor. Bu kısır döngüyü kırmak için TDT, yani Topluluk Destekli Tarım yöntemi dünyada giderek yaygınlık kazanıyor. Şubatın son haftası Uluslararası Topluluk Destekli Tarım haftası olarak kutlandı. Bugün ise saat 13.00-19.00 arasında, “Topluluk Destekli Tarım ve Gıda Temelli Dayanışma Ağları” semineri gerçekleşecek.

Topluluk Destekli Tarım Nedir?

Topluluk Destekli Tarım özetle üreticilerle tüketicilerin, iki tarafın da ihtiyaçlarına cevap verecek şekilde iş birliği yaptığı bir dayanışma modeli. Farklı uygulama biçimleri olsa da, özünde üretilen ürünlerin TDT katılımcılarına eşit şekilde paylaştırılması, böylece tüketicilerin üretime ortak olması sistemine dayanıyor. İlk olarak Japonya’da 1975 yılında “teikei” (ortaklık) adıyla uygulanmış olan bu modelin ABD’de 4 binden fazla, Fransa’da 2 binden fazla örneği bulunuyor. Bugün dünyanın her yerinde üretici-tüketici bağını doğrudan kuran, aracısız erişim ve dayanışma modelleri gelişmeye devam ediyor. TDT ve benzeri dayanışma modelleri Uluslararası Topluluk Destekli Tarım Ağı (URGENCI)  www.urgenci.net ağı altında buluşuyor. Bu ağ günümüzde tüm dünyada 2 milyondan fazla kişinin dahil olduğu yerel ağları kapsıyor.

Topluluk destekli tarım gruplarına ve gıda topluluklarına katılmak, küçük çiftçilerden bireysel ve toplu olarak aracısız alışveriş yapmak, onlarla birlikte dayanışma ağları oluşturmak isteyenler semineri online olarak izleyebilir. Bugün Zoom ve YouTube üzerinden canlı yayınlanacak olan seminerde, farklı üretim birimleri ve gıda topluluklarından 20 konuşmacı olacak.

YouTube canlı yayın linki: https://youtu.be/n7dDi-Ojezo Facebook etkinlik sayfası: https://www.facebook.com/events/1351860905179338/ Kampanya ana sayfası: bit.ly/TDT2021haftasi

 

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler